« Powrót do serwisu Moja Ostrołęka

Niedziela, 24 września 2017 r., imieniny Gerarda, Teodora, Hermana

Moja Ostrołęka

Archiwum artykułów

Bezpłatne badania spirometryczne i konsultacje specjalisty chorób płuc

31 marca odbędą się w Ostrołęce bezpłatne badania spirometryczne i konsultacje specjalisty chorób płuc.
Akcja jest częścią Ogólnopolskiego Programu na Rzecz Walki z Przewlekłą Obturacyjną Chorobą Płuc „Głęboki Oddech”.
Bezpłatne badania spirometryczne i konsultacje lekarza specjalisty pulmonologa odbędą się w Przychodni Rejonowo–Specjalistycznej w Ostrołęce.
Badania będą mogli wykonać wszyscy, którzy zgłoszą się w sobotę – 31 marca do Poradni Pulmonologicznej w SPZOZ Przychodni Rejonowo-Specjalistycznej przy ul. Sienkiewicza 64 w Ostrołęce. Badania będą wykonywane w godzinach 9.00 – 14.00.
Badanie spirometryczne, któremu będą mogli się poddać mieszkańcy Ostrołęki i okolic to pomiar rezerw oddechowych płuc, dzięki któremu możliwe jest wykrycie POChP już w bardzo wczesnym stadium rozwoju choroby. Badanie trwa około 5 minut, jest całkowicie bezbolesne i polega na wykonywaniu głębokich oddechów do małego aparatu – spirometru.
Na badania spirometryczne powinni zgłosić się wszyscy palacze papierosów, osoby narażone na szkodliwe pyły lub dymy oraz osoby cierpiące na przewlekły kaszel, trudności w oddychaniu i duszność podczas wysiłku.
Wszyscy pacjenci, u których wynik badania spirometrycznego będzie odbiegał od normy, będą mieli możliwość uzyskania bezpośrednio po badaniu bezpłatnej konsultacji lekarza specjalisty – pulmonologa.
Przewlekła Obskuracyjna Choroba Płuc jest chorobą stosunkowo mało znaną. Nie wszyscy również wiedzą, że w chwili obecnej jest nią dotkniętych blisko 2 miliony Polaków. Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc jest chorobą śmiertelną - mówi prof. dr hab. med. Jan Zieliński, pneumonolog i koordynator Programu „Głęboki Oddech” - Jednak wystarczająco wczesne wykrycie tej choroby może umożliwić jej wyleczenie. Współczesna medycyna dysponuje nowoczesną metodą rozpoznawania POChP. Jest nią badanie spirometryczne, czyli badanie rezerw oddechowych płuc.
Ogólnopolska akcja badań spirometrycznych i konsultacji lekarskich prowadzona jest w ramach Programu „Głęboki Oddech”. Swoim zasięgiem objęła już kilkadziesiąt miast Polski.
„Głęboki Oddech” – Program Profilaktyczno-Edukacyjny „Głęboki Oddech” na rzecz walki z Przewlekłą Obturacyjną Chorobą Płuc (POChP) ma ogólnopolski charakter i zmierza do zwiększenia w społeczeństwie świadomości istnienia POChP. Program informuje na temat objawów choroby, jej przyczyn oraz skutków. Edukuje w zakresie walki z POChP przez podkreślanie konieczności wykonywania badań profilaktycznych, prowadzących do wczesnego diagnozowania choroby i rozpoczęcia leczenia. Organizatorem Programu jest Polskie Towarzystwo Chorób Płuc, zrzeszające wybitnych pulmonologów, we współpracy z firmą Adamed.
Program objął już kilkaset miejscowości w Polsce. W ramach programu z bezpłatnych badań i konsultacji lekarskiej skorzystało ponad 52 tysiące Polaków. Program dotarł do dużych i do małych miejscowości, tam, gdzie często dostęp do aparatury spirometrycznej i lekarzy specjalistów jest ograniczony.

Dodatkowych informacji udziela:
Agnieszka Piasna
On Board Public Relations Sp. z o.o.
ul. Wolska 88
01-141 Warszawa, Poland
tel.(+48 22) 321 51 00, fax. (+48 22) 321 51 01
e-mail: apiasna@onboard.pl

Wyświetleń: 805
 
15:26, 16.03.2007 r.

« Powrót do archiwum

Komentarze

Brak komentarzy!

« Powrót do archiwum

Szukaj w archiwum

Reklama

Najbardziej poczytne