« Powrót do serwisu Moja Ostrołęka

Wtorek, 17 października 2017 r., imieniny Małgorzaty, Ryszarda, Gabrieli

Moja Ostrołęka

Archiwum artykułów

Bezpłatne badania wzroku w Ostrołęce

Fot. archiwum organizatoraFot. archiwum organizatoraW związku ze Światowym Tygodniem Jaskry w całym kraju, Polskie Towarzystwo Okulistyczne zorganizowało akcję pn. "Polscy okuliści kontra jaskra". W przedsięwzięciu weźmie udział również ostrołęcki gabinet lekarski, gdzie będzie można wykonać bezpłatnie badanie wzroku w kierunku tej choroby.

Jaskra to grupa chorób oczu prowadząca do postępującego i nieodwracalnego uszkodzenia nerwu wzrokowego i komórek zwojowych siatkówki i co za tym idzie pogorszenia lub utraty wzroku (zawężenia pola widzenia).

Głównym czynnikiem powodującym uszkodzenie nerwu wzrokowego w jaskrze jest nadmierny wzrost ciśnienia wewnątrz gałki ocznej. Leczenie choroby polega na zmniejszaniu ciśnienia śródgałkowego poprzez stosowanie leków ułatwiających odpływ cieczy wodnistej z gałki ocznej i/lub zmniejszenie jej produkcji. Stosuje się głównie leki w postaci kropli do oczu, czasem podaje się leki doustne. Jaskrę można leczyć także operacyjnie.

W Polsce na jaskrę jest chorych około 200 tysięcy osób, a zagrożonych rozwojem tej choroby jest mniej więcej 600 tysięcy. Jest ona drugą najczęstszą przyczyną ślepoty na świecie i dotyka proporcjonalnie częściej kobiet i Azjatów. Szacuje się, że w 2020 roku liczba osób z jaskrą na świecie wzrośnie do 79,6 mln i spowoduje ślepotę całkowitą u około 11,2 mln osób.

Bezpłatne badania przesiewowe w kierunku jaskry u pacjentów, którzy nie odwiedzili okulisty co najmniej przez rok i nie są chorzy na jaskrę, będą wykonywane w sobotę 18 marca w gabinecie lekarskim przy ul. Pileckiego 12. Akcja zostanie przeprowadzona w godz. 9.00-15.00.

Wyświetleń: 2748
 
09:06, 13.03.2017 r.

« Powrót do archiwum

Komentarze

Brak komentarzy!

« Powrót do archiwum

Szukaj w archiwum

Reklama

Najbardziej poczytne