« Powrót do serwisu Moja Ostrołęka

Sobota, 21 lipca 2018 r., imieniny Daniela, Dalidy, Benedykta

Moja Ostrołęka

Archiwum artykułów

Budżet Obywatelski 2017: które projekty zwyciężyły w głosowaniu?

Przedszkole Miejskie nr 5 w OstrołęcePrzedszkole Miejskie nr 5 w OstrołęceMieszkańcy naszego miasta zdecydowali, na co przeznaczone zostaną pieniądze z Budżetu Obywatelskiego 2017. Najwięcej głosów otrzymały i trzy pierwsze miejsca zajęły inicjatywy związane z wyposażeniem placów zabaw przy przedszkolach miejskich.

Kwota tegorocznego budżetu obywatelskiego została podwojona i do dyspozycji ostrołęczan przeznaczono 200 tys. zł. W głosowaniu wzięło udział 9067 uprawnionych (głosów nieważnych było 564). Aktywność społeczna była znacznie większa w porównaniu z rokiem ubiegłym, kiedy to łącznie oddano 2343 głosy (w tym 247 nieważnych).

W zeszłym roku mieszkańcy zgłosili 13 projektów, pięć z nich nie spełniało wymogów formalnych, osiem poddano procedurze głosowania. W tym roku wpłynęło 29 propozycji zadań. Do dalszego etapu przeszło 20 zadań, dziewięć z powodu wad formalnych lub niespełnienia wymogów regulaminowych zostało odrzuconych. Ciekawostką jest fakt wzięcia udziału w glosowaniu przez najstarszą obywatelkę naszego miasta, liczącą sobie 107 lat.

Prezydent Janusz Kotowski podjął decyzję o realizacji trzech wniosków o łącznej wartości 166 tys. zł. Czwarty ("Wyposażenie placu zabaw przy Przedszkolu Miejskim nr 13") zostanie wzięty pod uwagę po rozstrzygnięciu procedur przetargowych na trzy pierwsze i obliczeniu faktycznej kwoty wydatków.

Zwycięskie projekty:
I miejsce - "Wykonanie nawierzchni i doposażenia w nowe zabawki placu zabaw przy Przedszkolu Miejskim nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi w Ostrołęce" (wartość 70 tys. zł, liczba głosów - 1674),
II miejsce - "Plac zabaw na terenie Przedszkola Miejskiego nr 8 w Ostrołęce (wartość 50 tys. zł, liczba głosów - 1574),
III miejsce - "Doposażenie placu zabaw w Przedszkolu Miejskim nr 15 przy ul. Jaracza 5 w Ostrołęce (46 tys. zł, liczba głosów - 1355).

- Wyniki głosowania pokazują, że najwyżej oceniamy potrzeby najmłodszych ostrołęczan. Potrafią one zmobilizować do głosowania nie tylko rodziców i najbliższe przedszkolakom osoby, ale całkiem pokaźne grono wspierających. Przedszkola zostaną zobowiązane do ogólnodostępności (w godzinach pracy placówek) urządzeń zakupionych w ramach budżetu obywatelskiego. Pozostałe pomysły muszą niestety poczekać na zwiększenie kwoty przeznaczonej na ten cel. Miejmy nadzieję, że w przyszłym roku budżet obywatelski będzie znacznie bardziej zasobny - czytamy na stronie ostrołęckiego ratusza.

Szczegółowe wyniki głosowania są dostępne na stronie Urzędu Miasta Ostrołęki.

Wyświetleń: 4454
 
11:26, 08.11.2016 r.

« Powrót do archiwum

Komentarze

test
10:35, 08.11.2016 r.
Brawo!

Nic dla ludzi, tylko na zamkniętym terenie przedszkoli!

:laughing: :laughing: :laughing: :laughing: :laughing:
ona
10:42, 08.11.2016 r.
zamydlili oczy 200.000 zł a 20 .000.000 na co ? muzeum wyklętych ? kościoły ?
hy
10:51, 08.11.2016 r.
Jak zwykle, wygrały projekty, z których większość Ostrołęczan nie skorzysta :sad:
Hehe
10:57, 08.11.2016 r.
W dniu wczorajszym ogłoszono wyniki głosowania na zadania, które będą zrealizowane w ramach budżetu obywatelskiego w 2017r. gratuluje Wygranym tylko tu mam pytanie do was: dlaczego wygrały same projekty które nie powinny brać udziału w tym budżecie?? kto je dopuścił jak nie spełniły warunków ogól-no-dostępności dla obywateli?? Tu od razu zaznaczę nie jestem rodzicem wiem,że place dzieci są ważne dla rodziców i ich pociech i tu zaznaczam, że prezydent Miasta Ostrołęki nie może łamać zasad i powinien uwzględnić wszystkie place zabaw przedszkoli, szkół ale w budżecie Miasta a nie Obywatelskim. Czy prezydent miasta nie potrafi zauważyć co jest potrzebne w mieście, że ludzie nie do końca chcą potrzebują MUZEUM tylko chcą placów zabaw, parków, chodników, oświetlonych ulic. Dlaczego te inwestycje nie zostały uwzględnione w budżecie Miasta w środkach na oświatę tylko teraz są przepychane w budżecie obywatelskim???
KBR
11:16, 08.11.2016 r.
TA STRONA WYGLADA FESTYNIARSKO.

PRZY OKAZJI POZDRAWIAM FESTYNA
olpo
11:19, 08.11.2016 r.
Pytam na co przeznaczone zostało pozostałe 34 tys.??????????????????????????
mama
11:42, 08.11.2016 r.
Szanowni Państwo, to, że wygrały akurat te projekty znaczy, że ktoś naprawdę zrobił masę dobrej roboty chodzą, prosząc i agitując za nimi. Ja tez chciałam żeby powstała ścieżką rowerowa ale ok. Jest tak jak zadecydowali głosujący. Trzeba na to spojrzeć również z innej perspektywy. dziś moje dziecko nie korzysta ale może za rok lub dwa? a może dzieci kogoś z rodziny? nie patrzmy tak wąskotorowo to inwestycja wiele maluchów będzie się świetnie bawiło i o to chodzi ...rodzice sami by na to nie dali.
pozdrawiam
Mieszkaniec
12:04, 08.11.2016 r.
Wszyscy gadać tylko potrafią ale zrobić coś już nie.. Najwyraźniej ostrołęczanie wybrali te projekty które są najważniejsze... Jak żeś taki mądry jeden z drugim to stwórz projekt i pokaż jaki on potrzebny i ważny ... zobaczymy czy to takie proste. Ludzie mieli wybór , i zdecydowali co dla nich najlepsze. A to będzie służyć pokoleniom nie jednym dzieciom, nie wybranym a naszym mieszkańcom co prawda najmłodszym ale jakże ważnych dla naszej społeczności Ostrołęckiej. Brawo!
wo
13:42, 08.11.2016 r.
Ż E N A D A
Rodzic
13:42, 08.11.2016 r.
A gdzie strona przedszkola. Była taka ładna.
Grz
13:54, 08.11.2016 r.
Czy to znaczy, że te place zabaw będą dostępne dla dzieci po godzinach "urzędowania" przedszkoli??
😀
14:00, 08.11.2016 r.
Reszta KASY pójdzie na pomyłki urzędasów 😁
daner
14:20, 08.11.2016 r.
Projekty które wygrały (nic nie ujmując głosującym) powinny być zrealizowane z budżetu miasta, a nie obywatelskiego, i UM żadnej łaski nie powinien robić bo ma ustawowy obowiązek wyposażenia przedszkoli w potrzebną infrastrukturę.
Przyznaję, głosowałem na inny projekt, który jest dostępny dla wszystkich, ale już więcej nie będę się w to bawił, bo nie ma sensu i tak wiadomo kto wygra, a przy takich skromnych środkach nic się nie przebije nawet do pierwszej piątki.
Lepiej zaoszczędzić sobie w przyszłym roku fatygi i szumu medialnego i od razu dać pieniądze na przedszkola. Szkoda marnotrawstwa papieru, czasu urzędników i społeczności lokalnej.
hahahah
15:38, 08.11.2016 r.
zenada xDDDDD

200 tysi na "projekty" otwarte w dni powszednie od 7 do 17 xDDDDDDDD

a w weekend dzieci beda bawic sie gruzem na wojciechowicach ;))))))
VPN
15:39, 08.11.2016 r.
Czytający i Komentujący (mama, Mieszkaniec, i TępyCielu Lemingów)

Budżet Obywatelski od początku powinien się nazywać Budżetem Januszowym, bo na pewno nie Obywatelskim, bo jest uznaniowy a nie uczciwy. Komisyja uznała że Przedszkola i DPS mogą brać w nim udział, a powinni NIE DOPUŚCIĆ tych projektów do głosowania bo NIE SĄ OGÓLNODOSTĘPNE. Dopuścili tylko po to żeby pod przykrywką PiSeudo demokracji zrobić to co JUŻ DAWNO powinno być zrobione.

I szczerze, niektórzy pewnie się i napracowali, ale może wladza ludowa pod pseudonimem wojciechANKI PISanki odpowie, jak to możliwe że u mnie na klatce na Reymonta w piątek już po godzinie 12 były wrzucone karty do głosowania z instrukcją głosowania na przedszkole, a informacja oficjalnie pojawiła się w BIPie po godzinie 15 ??

Ustawione wszystko było wcześniej pod Przedszkola, bo dyrektorki i kadra mieli przecieki z ratusza. Tak, to była zwykła USTAWKA !!!

Poza tym pytam się oficjalnie, kto KAZAŁ w godzinach pracy przedszkoli chodzić ICH PRACOWNIKOM po klatkach i rozrzucać karty do głosowania z instrukcją ?? Czy to są ich obowiązki, i czy to jest UcZcIwE ?

I widać po wynikach, może w te 730 to bym jeszcze uwieżył, ale te 1500 lub 1600 ??
Widz
15:56, 08.11.2016 r.
Bardzo nie lubię tego argumentu, ale w tym przypadku sprawa całkowicie na to zasługuje: "Nie ważne kto głosuje, ale kto liczy głosy". Wielka szkoda, że do komisji liczącej głosy nie wpuszczono żadnych "mężów zaufania", którzy powinni być wskazani przez osoby składające wnioski, poza tymi związanymi bezpośrednio z urzędem miasta, gdyż oni mają swoją "reprezentację". Aby ograniczyć ich liczbę można by było przeprowadzić losowanie tylko kilku z nich.
Widz
16:05, 08.11.2016 r.
Odrębna kwestią od liczenia jest fakt, że tereny przedszkoli miejskich nie spełniają kryterium zapisanego w regulaminie, gdyż nie są ogólnodostępne przez cały czas. Przecież stosując ten wymóg wybiórczo to pan prezydent może sobie wybudować przed domem zjeżdżalnię i powiedzieć, że będzie ona dostępna w godzinach 3-4 rano ;). Poza tym pozostaje jeszcze pytanie, czy ja jako rodzić posyłając dziecko do przedszkola, chciałbym aby na tym samym placu zabaw pojawiały się dzieci starsze (uczniowie), które mogą prezentować sposoby zabawy niebezpieczne dla mniejszych dzieci. Przypuszczam, że większość głosujących na te projekty nie miało pojęcia o takim wymogu. Dodatkowo instytucje skupiające tak dużą liczbę wyborców (dla 100 dzieci to co najmniej kilkuset głosujących: rodzice, teściowie, ciotki i wójowie) mają przewagę nad projektami w rzeczywistości obywatelskimi (nie zwiazanymi z władzą), gdzie jak widać trudno jest znaleźć więcej niż 500 osób chętnych do zagłosowania.
i ja
17:29, 08.11.2016 r.
Popieram przedmówców, wygrały projekty które ze względu, że nie są to ogólnodostępne obiekty, nie powinny nawet wejść do głosowania.
googoo
17:44, 08.11.2016 r.
Po pierwsze - takie zakupy nigdy ale to nigdy nie powinny pochodzić z projektów obywatelskich - place zabaw miasto powinno w miarę możliowości budować z własnego budżetu a obywatelski oczywiście zostawić dla ludzi żeby był dla wszystkich!!!
Wiadomo, że na to przetargów nie będzie (poniżej 30 tys euro) w związku z tym kto zarobi? Do kogo będą wysłane zapytania o ofertowe? Czy zapytania zostaną umieszczone w BIP? Jeśli nawet to na razie nie wiemy jaką kwotę miasto przeznaczy - równie dobrze okaże się że równo 200 tys jak znam życie.
06:53, 09.11.2016 r.
Reszta budżetu,przeznaczona na opony zimowe,uwzględniając księdza proboszcza.
Qwertu
08:13, 09.11.2016 r.
BRAK SŁÓW MASAKRA
Do VPN
09:03, 09.11.2016 r.
Te 1500 czy 1600 są bardzo proste do osiągnięcia matematycznie: w przedszkolu jest przeciętnie 125 dzieciaków, każdy ma z założenia dwoje rodziców, po parze dziadków, rodzice po siostrze lub bracie, pewnie w związku lub w małżeństwie. Tym sposobem mamy 125 x (2 x+4+2) = 1 000 oznacza to, że statystycznie, gdyby każde dziecko przyniosło po tylko po 8 głosów to już mamy 70 proc. wyników. Do tego nauczycielki i obsługa niech 12 osób i każda ma małżonka, teściów i rodziców, przyjaciół. Ja osobiście, jako rodzic przedszkolaka przyniosłam do swojego przedszkola 19 głosów a nie statystyczne 8 :)
Do VPN cd
09:06, 09.11.2016 r.
Proszę pamiętać, że Internet nie jest podstawowym źródłem informacji :) Każdy zainteresowany mógł skontaktować się z UM od piątkowego poranka :) I czy masz pewność, że to nauczyciele roznosili karty po klatkach? Prawda jest taka, że największą siłą w przypadku przedszkoli są rodzice :) Najlepszy nauczyciel nie będzie walczył o dobro dziecka tak usilnie jak rodzic :)
Widz
06:57, 10.11.2016 r.
Do powyższego. Ja również jestem przekonany, że przedszkolom łatwiej było zebrać tak dużą liczbę głosów, właśnie dzięki rodzicom i innym ludziom "dobrej woli", którzy jak usłyszą, że coś ma być dla dobra dziecka, to nie odmówią. Ale jestem przekonany, że blisko 100% z nich nie ma pojęcia, że na tych przy przedszkolnych placach zabaw, dzięki ich decyzji, teraz będą mogły bawić się starsze dzieci z okolicy. Warunek ogólnodostępności objektu finansowanego z budżetu obywatelskiego nie był powszechnie znany.
« Powrót do archiwum

Szukaj w archiwum

Reklama

Najbardziej poczytne