« Powrót do serwisu Moja Ostrołęka

Wtorek, 26 września 2017 r., imieniny Justyny, Cypriana, Euzebiusza

Moja Ostrołęka

Archiwum artykułów

Czy ceny mieszkań będą niższe? Prognozy

Początek roku przyniósł spadek cen mieszkań na największych rynkach - w Warszawie i Poznaniu. Specjaliści zakładają jednak, że nie są to znaczące obniżki, a jedynie chwilowy efekt wywołany zakupem mieszkań z programu MdM.

W dalszej części roku ceny nieruchomości powinny utrzymać się na poziomie podobnym jak w 2016.

Ceny mieszkań w Poznaniu i Warszawie niższe niż przed rokiem
Mieszkania w Warszawie i Poznaniu były w styczniu 2017 najtańsze od wielu miesięcy. W porównaniu do ubiegłego roku ceny nieruchomości w obu miastach obniżyły się o około 4 proc. Specjaliści zauważają jednak, że wyniki tych analiz nie są do końca miarodajne. Styczeń był miesiącem, w którym odblokowano kolejną transzę dopłat z programu Mieszkanie dla Młodych. Wnioskodawcy złożyli dokumenty na łączną sumę niemal 390 milionów złotych, co jest najwyższym wynikiem od początku istnienia tego projektu. Ważnym założeniem MdM jest to, że kupowane mieszkania muszą mieścić się w limicie cenowym określonym dla danego miasta. W ramach programu sprzedają się więc lokale najtańsze. Według analityków to właśnie odblokowanie MdM doprowadziło do spadku średnich cen transakcyjnych w Warszawie i Poznaniu, gdzie lokali objętych dopłatami sprzedaje się najwięcej. Nie oznacza to jednak, że mieszkania staniały. W kolejnych miesiącach, kiedy nie będzie można już kupować w ramach MdM, ceny nieruchomości powinny wrócić do poziomu sprzed kilku miesięcy.

Ile kosztują mieszkania w największych polskich miastach?
Warszawa i Poznań to jedyne duże miasta, w których ceny mieszkań były w ostatnich miesiącach niższe. W innych regionach Polski odnotowano wzrosty od około 1 proc. do nawet 8 proc. w stosunku do ubiegłego roku. Według danych przygotowanych przez Home Broker i Open Finance (link: http://blog.homebroker.pl/2017/02/mieszkania-w-warszawie-tansze-niz-rok.html), aktualne ceny za metr kwadratowy kształtują się następująco:
- Białystok - 4310 złotych (podwyżka o 3,4 proc.),
- Bydgoszcz - 4219 złotych (8,1 proc.),
- Gdańsk - 5325 złotych (1,4 proc.),
- Kraków - 6191 złotych (1,1 proc.),
- Lublin - 4575 złotych (8 proc.),
- Łódź - 3899 złotych (7,9 proc.),
- Szczecin - 4415 złotych (7,5 proc.),
- Wrocław - 5597 złotych (2,3 proc.).

Rynek mieszkaniowy: wzrost sprzedaży mieszkań
Na rynku mieszkaniowym wciąż trwa okres wzmożonego wzrostu liczby mieszkań oddawanych przez deweloperów. W 2016 wybudowano ich najwięcej w historii (ponad 80 tysięcy), a specjaliści przewidują, że w tym roku liczba nowych lokali będzie jeszcze większa. Popyt na mieszkania rośnie, co oznacza, że trudno spodziewać się w najbliższym czasie spadku cen.

Artykuł sponsorowany

Wyświetleń: 1922
 
01:27, 01.04.2017 r.

« Powrót do archiwum

Komentarze

Brak komentarzy!

« Powrót do archiwum

Szukaj w archiwum

Reklama

Najbardziej poczytne