« Powrót do serwisu Moja Ostrołęka

Wtorek, 17 października 2017 r., imieniny Małgorzaty, Ryszarda, Gabrieli

Moja Ostrołęka

Archiwum artykułów

Czy warto czyścić komputer?

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z faktu, iż nadmierne zabrudzenie komputera jest jedną z najczęstszych przyczyn różnego rodzaju awarii. W niektórych sytuacjach nagromadzony kurz może nawet doprowadzić o jego zniszczenia.

Wszystko to związane jest z utrudnieniem pracy układu chłodzenia. Zalegający po obudową kurz i innego rodzaju zabrudzenia mogą bowiem blokować łopatki wentylatora, a także zakrywać wyloty ciepłego powietrza. Zaburzona zostaje wtedy właściwa cyrkulacja powietrza, co zaś prowadzi do poważnego wzrostu temperatury panującej w komputerze,a jak wiadomo, najważniejsze jego podzespoły do prawidłowej pracy potrzebują skutecznego chłodzenia. Bez niego w krótkim czasie ulegną bowiem uszkodzeniom. Lista awarii wymienianych na forum PC, które związane są ze zbyt dużym zabrudzeniem komputera najczęściej dotyczy takich komponentów jak:
- płyta główna - ekstremalnie wysokie temperatury doprowadzić mogą nawet do odkształcenia się niektórych elementów jej budowy, co oczywiście związane będzie z jej awaria,
- karta graficzna i procesor - wpływ zbyt dużego ciepła nagromadzonego pod obudową najlepiej widoczny jest podczas grania. Podzespoły pracują wtedy na najwyższych obrotach - jeżeli nie dają sobie rady w warunkach, które nie powinny sprawiać im kłopotów, jest to oznaka, że coś jest nie w porządku,
- dysk twardy - element, który psuje się najczęściej w wyniku niesprawnego układu chłodzenia. Po pewnym czasie zacznie wydawać dziwne odgłosy, a system nie będzie działać tak, jak należy. Niedługo potem dojdzie do jego trwałego zniszczenia, a nasze dane zostaną utracone.

Częstym objawem nadmiernie zabrudzonego komputera jest również głośna praca wentylatorów, a także ich częste włączanie się i zdecydowanie dłuższe działanie w porównaniu z okresem bezpośrednio po zakupie sprzętu.

Jak wyczyścić komputer?
Jeżeli zauważymy jeden z wymienionych wyżej objawów, warto zajrzeć pod obudowę sprzętu i usunąć ewentualne zabrudzenia. Absolutnie odradzamy przeprowadzanie tego procesu wyłącznie przy użyciu odkurzacza bądź kompresorów ze stężonym powietrze, które przykładane są do wylotów ciepłego powietrza.

Czynność ta być może jest prosta i szybka, jednak doprowadzi nie do usunięcia brudu, a jego przesunięciu - w ten sposób może znaleźć się on w miejscach, w których wyrządzi jest większe szkody.

W jaki sposób przeprowadzić prawidłowe czyszczenie?
1. Pierwszym, najbardziej oczywistym krokiem będzie zdemontowanie obudowy. Każdy komputer jest inny, dlatego warto przejrzeć forum komputerowe bądź inne strony internetowe w poszukiwaniu instrukcji demontażu konkretnego modelu obudowy. Dzięki temu dowiemy się, gdzie znajdują się wszystkie śrubki i zatrzaski.
2. Następnie należy zlokalizować radiator oraz wentylator i zdjąć ich osłony. Zazwyczaj są one kruche, dlatego nie używajmy zbyt wielkiej siły - wszystko należy przeprowadzić w sposób najdelikatniejszy z możliwych.
3. Możemy przystąpić do usuwania kurzu. Najlepiej posłużyć się w tym celu pędzlem o miękkim włosiu - przejeżdżamy nim po wszystkim elementach i usuwamy kurz ze wszystkich zakamarków.
4. Po kilku latach użytkowania komputera, konieczna okazać się może również wymiana pasty termoprzewodzącej, która zlokalizowana jest między procesorem a radiatorem. Jej właściwości przewodzące są niezwykle istotne, dlatego w sytuacji, gdy wyschnie, warto ją wymienić. W znaczący sposób poprawimy tym skuteczność chłodzenia. Nie przesadzajmy z ilością aplikowanej pasty - powinno być jej tyle, aby wypełniła odpowiednie miejsca.
5. Po przeprowadzeniu wszystkich czynności możemy z powrotem założyć i przykręcić obudowę.

Ekspert Techfresh.pl radzi - bezpośrednio po przeprowadzeniu procesu czyszczenia, a zwłaszcza wtedy, gdy wymieniana była pasta termoprzewodząca, warto monitorować temperaturę najważniejszych podzespołów przy użyciu odpowiednich programów diagnostycznych. W razie jakichkolwiek nieprawidłowości, należy cały proces powtórzyć bądź udać się do specjalistycznego serwisu.

Artykuł sponsorowany

Wyświetleń: 3341
 
01:45, 16.03.2017 r.

« Powrót do archiwum

Komentarze

Czajen
21:53, 16.03.2017 r.
Wyczyszcze Pc oraz laptopa za pół darmo. :)
Czarny
08:19, 17.03.2017 r.
"- dysk twardy - element, który psuje się najczęściej w wyniku niesprawnego układu chłodzenia. Po pewnym czasie zacznie wydawać dziwne odgłosy, a system nie będzie działać tak, jak należy. Niedługo potem dojdzie do jego trwałego zniszczenia, a nasze dane zostaną utracone."

Niech autor tekstu pokaże gdzie dysk twardy ma chłodzenie najpierw dopiero niech bzdury pisze. Niektóre stacjonarki w ogóle nie mają wiatraka na froncie gdzie zazwyczaj dysk twardy siedzi i żyją pracują nie umierają z przegrzewania. O laptopach w ogóle nie wspomnę gdzie dysk jest obudowany z każdej strony.
« Powrót do archiwum

Szukaj w archiwum

Reklama

Najbardziej poczytne