« Powrót do serwisu Moja Ostrołęka

Środa, 18 października 2017 r., imieniny Juliana, Łukasza, Bratumiła

Moja Ostrołęka

Archiwum artykułów

Czytelnik Kazimierz radzi: ciepła woda bez drogich kolektorów

Fot. Czytelnik KazimierzFot. Czytelnik KazimierzCzytelnik Kazimierz już od kilku lat proponuje czytelnikom "Mojej Ostrołęki" rozwiązania domowej roboty pozwalające zaoszczędzić czas i pieniądze. Dzisiaj kolejna porada o tym, jak zbudować zbiornik-zasobnik na ciepłą wodę bez konieczności używania drogich kolektorów.

Od kilku lat interesowałem się kolektorami słonecznymi. Wykonywałem je z rurek miedzianych. Wiele osób korzysta z nich już parę lat. Z opisem ich wykonania można zapoznać się na mojej stronie internetowej i na stronie "amatorskie kolektory słoneczne".

Wypróbowałem do podgrzewania wody od ciepła słońca również inny sposób, który może być wykorzystany w wielu gospodarstwach domowych. Wykonałem zbiornik-zasobnik z dwóch zbiorników (bojlerów) o pojemności 110 litrów. Umieszczony jest jeden nad drugim i połączone są ze sobą rurką. Od strony północy jest ocieplony i osłonięty blachą, a od strony słońca podwójną szybą. Zbiorniki od strony okna z szyb pomalowane są czarną farbą matową. Połączone są rurką - dolny z wylotem od góry z dolną częścią górnego. W czasie pobierania wody zimna woda napełnia dolny zbiornik i nie miesza się z wodą bezpośrednio w górnym zbiorniku. W słoneczne dni w górnym zbiorniku woda nagrzewa się do 40 stopni. Ze zbiornika u góry doprowadzona jest woda do sieci ciepłej wody w instalacji w mieszkaniu. Należy podłączyć dopływ wody bezpośrednio i z możliwością podłączenia do zasilania bojlera w domu żeby w czasie gdy woda jest za zimna z zasobnika zasilała bojler w kotłowni.

Z boku zasobnika należy ustawić i połączyć z górnym zbiornikiem zasobnika kolektor do wody - firmowy lub wykonany amatorsko. Zapewni to dostatek ciepłej wody.

Wykonany tym sposobem zbiornik-zasobnik można wykorzystać w wielu gospodarstwach domowych bez konieczności nabywania drogich kolektorów firmowych. Zbiornik-zasobnik i kolektor napełniany jest wodą i na okres zimowy należy dokładnie spuścić wodę.

W gminie Baranowo z kolektorów słonecznych korzysta około 300 gospodarstw. W tej liczbie 250 skorzystało z dotacji unijnych. Obecnie chętnych na kolektory jest dużo, ale słaba nadzieja na dotacje unijne.

Materiał na zbiornik-zasobnik tj. dwa zbiorniki (bojlery) i obudowa kosztują około 1100 zł. Doliczając koszt wykonania obudowy i zakup kolektora była by to kwota około 3 tys. złotych. Koszt w/w urządzenia jest stosunkowo niski w stosunku do instalacji firmowych kolektorów słonecznych.

Ministerstwo Środowiska i gminy powinny dotować wykonanie urządzeń do wykorzystania energii cieplnej słońca. Na pewno nawet mniejsze firmy krajowe podjęły by się produkcji podobnego rodzaju urządzeń.

Dlaczego nie potrafimy wykorzystać dobra przyrody - ciepła słońca - ochraniając równocześnie zanieczyszczenie powietrza. Zainteresowanych wykonaniem zbiornika i amatorskich kolektorów słonecznych zapraszam.

Kazimierz Orzoł, Baranowo

Wyświetleń: 8709
 
09:41, 26.03.2017 r.

« Powrót do archiwum

Komentarze

Fgy
08:06, 26.03.2017 r.
No tylko gdzie takie straszydlo postawic na podwórku.nie postawil bym tego u siebie nawet kosztem cieplej wody
Szczery
09:08, 26.03.2017 r.
W zimę przy minusowych temperaturach zbiorniki popękają... Niestety jest to wada takich instalacji, a wiadomo nasz klimat bywa surowy.

W przypadku kolektorów słonecznych mamy cały rok ciepłą wodę, nie tylko przez 3 miesiące.
Radi
11:32, 26.03.2017 r.
@Szczery Widać, że nie posiadasz kolektorów słonecznych skoro twierdzisz, że masz ciepła wodę cały rok. Nie wprowadzaj ludzi w błąd.
amitowisi
11:55, 26.03.2017 r.
w granicach 3 tyś można zamontować system bezcisnieniowy który prezentuje się o niebo lepiej.
nadal jednak trzeba opróżniać na zimę.
profesjonalny zestaw solarny dla 4-8 osób to koszt min 11tyś z montażem, uruchomieniem i serwisem 5 letnim
Dd
12:53, 26.03.2017 r.
Posiadam kolektory płaskie o wysokiej sprawności - pokrycie tlenkiem tytanu, absorber z miedzi i instalacja pracuje również przy mrozie. Oczywiście trzeba ją wtedy wspomóc konwencjonalnie, ale instalacja rzeczywiście działa cały rok.
M2
14:46, 26.03.2017 r.
Zaprezentowane urzĄdzenie przypomina te obejrzane na youtube. W budowie tego typu urządzeń przodują praktyczni amerykanie. Kiedyś się naoglądałem jak robi się kolektory do ciepłej wody, kolektory powietrzne z puszek po piwie i całą masę innych wynalazków. Nawet sam zacząłem coś takiego robić. Niestety to co w Ameryce działa przez większą część roku w Polsce znacznie krócej. Dlaczego? Wystarczy popatrzeć na lokalizację amerykańskich wynalazków. Najczęściej są to środkowe stany USA . Ostrołęka leży na wysokości Nowej Funlandii w Kanadzie a stamtąd krok do terenów zamieszkałych przez północnych Indian i Eskimosów :)
Jeśli ma się tyle słońca co w południowej Francji czy Hiszpanii będzie działało każde urządzenie, niestety w Polsce za w miarę sprawne kolektory>trzeba zapłacić tyle, że sens ekonomiczny mija się z celem bo zwróci się po piętnastu latach albo wcale. Niestety taki mamy klimat, że w zimę jest zimno i trzeba palić na okrągło panie kierowniku. Jak ktoś ma trochę smykałki, dostęp do złomowiska może zbudować prosty solar z grzejników panelowych desek i szyby podłączyć do wężownicy w bojlerze i po zainstalowaniu dodatkowej pompki cieszyć się ciepłą wodą przez kilkadziesiąt dni w roku.
Czytelnik
15:39, 26.03.2017 r.
Za cenę kolektorów słonecznych można zastosowac duzo lepsze rozwiazanie tzn pompę ciepła. Woda ciepla caly rok a zimą ogrzewanie domu bez brudzenia rąk. I na to też jest dofinansowanie unijne.
Wielebny
17:50, 26.03.2017 r.
Piec na ekogroszek i masz goraca wode dla 5 osob za 80 pln/mc. Sens ekonomiczny kolektorów watpliwy
klm
18:52, 26.03.2017 r.
Czytając te komentarze widać że piszący są zieloni w temacie , posiadam kolektor zalany glikolem składający się z dwóch paneli i zbiornika o poj 300 litrów po dzisiejszym dniu temp wody doszła do 60 stopni , policz ciołku ile energii trzeba aby podgrzać taką ilość wody do tej temperatury .
M2
20:55, 26.03.2017 r.
Ciołek ciołkowi nie równy. Solar solarowi też nie. Najbardziej efektywne są prózniowe kolektory rurowe. Kiedys kosztowały majątek , dziś są bardziej dostępne. Tyle, że Polska i Pólnocne Mazowsze gdzie leży Ostrołęka do najbardziej nasłonecznionych nie należą. To samo dotyczy wiatrów. Leżymy w pasie gdzie wieje słabo i niezbyt często.
Kiedyś leżąc w szpitalu moim sąsiadem z łóżka obok był sprzedawca , dystrybutor oraz monter pomp ciepła i kolektorów ziemnych. Miał wypadek i musiał zrezygnowac z pracy. Juz jako "były" fachowiec z branży mógł całkiem szczerze opowiadać o sprzedaży cudownych pompach ciepła, super sprawnych kolektorach , kilometrach zakopanych rur w ziemi. Wszystko jest świetnie na papierze na podstawie którego ludzie biora całkiem spore pozyczki, czasem dostaja dotację unijną. Wszystko działa super, szczególnie gdy zima niezbyt mroźna... A potem z roku na rok nie wiedzieć czemu spada wydajność układu i trzeba wodę w układzie podgrzewać. Dlaczego? O tym nie powie nikt z fachowców sprzedajacych urządzenia za dziesiątki tysięcy złotych: Z powodu jałowienia gruntu. Z czasem ziemia wokół rur oddajac energię staje się jałowa, mocno wysuszona i należałoby rury wykopać i przełożyć w inne miejsce. Tylko kto ma ochotę kilka lat po przeprowadzce i założeniu ogrodu kopać kolejny raz na głębokość półtora metra?
M2
21:06, 26.03.2017 r.
Klm
Nie jest moim celem zniechęcaniem nikogo do energi odnawialnej, tylko zanim podejmiemy decyzję o zakupie konkrektnego rozwiązania musimy sobie uświadomić ile będzie kosztował układ, ile dni w roku bedzie działał efektywnie jakie bedą koszty dodatkowej instalacji podgrzewającej wodę. W przyrodzie nie ma nic za darmo.
😎
21:15, 26.03.2017 r.
Po co te cuda montować i wygląda to jak strach na wróble lepiej zamontować piec za 9980zł na pelet dobrej firmy z samorozpalaniem i martwisz się wtedy tylko o paliwo w zasobniku a temp wody ustawiasz jaką chcesz proste pozdrawiam wynalazców nie te czasy na takie ustrójstwa😊😊😊㈴
2;
ja do klm
08:00, 27.03.2017 r.
60 stopni ? mozna i wyzej tylko zacznij sie w koncu myc :laughing:
klm
08:07, 27.03.2017 r.
mój kolektor kosztował ponad 11000 tys dzięki dofinansowaniu zapłaciłem 3500 przez pół roku 6 osobowa rodzina ma wody do oporu jeżeli się trafi pochmurny dzień to 300 litrowy zbiornik wystarczy na dwa dni M2 nie wiem o jakiej dodatkowej instalacji piszesz zbiornik ma dwie wężownice jedną podłączasz do solara drugą do pieca jedno żródło ciepła uzupełnia drugie chcemy czy nie to takie instalacje mają przyszłość tradycyjna energia będzie drożeć ,
Marcin
08:19, 27.03.2017 r.
Wczoraj zysk to 7,63kw z 2 paneli, woda gorąca kolejny dzień, dzisiaj będzie rekord tego roku, nadmiar ciepła idzie w ogrzewanie domu. Najlepiej jak jest dotacja lub ktoś złoży sobie sam - wtedy inwestycja zwraca się do 4 lat.
« Powrót do archiwum

Szukaj w archiwum

Reklama

Najbardziej poczytne