« Powrót do serwisu Moja Ostrołęka

Czwartek, 29 października 2020 r., imieniny Euzebii, Wiloletty, Narcyza

Moja Ostrołęka

Archiwum artykułów

"Dom dla dzieci" w Czarnowcu na finiszu (zdjęcia)

Zakończyły się prace budowlane "Domu dla dzieci" w Czarnowcu. Obiekt czeka na odbiór, po którym powiat ostrołęcki będzie mógł wystąpić o pozwolenie na utworzenie placówki opiekuńczo-wychowawczej do wojewody mazowieckiego.

Powierzchnia domu to ok. 280 m kw. Na górze znajduje się siedem pokoi dwuosobowych i dwie łazienki, na parterze - salon z kuchnią z wyjściem na taras, duża łazienka, pokój indywidualnych spotkań, pokój wychowawców, hol, kotłownia z oddzielnym wejściem. Powierzchnia działki to ok. 15 arów. Podwórko jest ogrodzone i oświetlone. Znajduje się na nim budynek gospodarczy z dwoma pomieszczeniami. Jedno na kosze na śmieci i odpady, drugie będzie służyło do przechowywania sprzętu, rowerów itp. Jest też miejsce na ognisko, betonowy grill, ławki, stoliki. Część działki została wyłożona kostką, są także miejsca parkingowe.

"Dom dla dzieci" to placówka opiekuńczo-wychowawcza dla 14 dzieci typu socjalizacyjnego, w tym będą trzy miejsca interwencyjne.

- Do takiej placówki umieszcza się dzieci powyżej 10 roku życia, zatem będą to dzieci starsze. Obecnie na terenie innych powiatów przebywa ośmioro dzieci w placówkach opiekuńczo-wychowawczych. Podjęliśmy czynności dotyczące przeniesienia dzieci, jednak znaczące w tym jest stanowisko dziecka, które musimy uwzględnić. Dwie wychowanki nie wyraziły zgody na przeniesienie, jedna w sierpniu opuszcza placówkę - informuje Emilia Szymańska, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Ostrołęce. - Na pewno na początku nie będzie 14 dzieci, ale sukcesywnie zaczniemy umieszczać dzieci również z innych powiatów, o ile będą miejsca. Jeśli chodzi o kadrę, to muszą być to osoby z wykształceniem określonym w ustawie o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, mające wiedzę teoretyczną i praktyczną z zakresu pracy z dzieckiem. Wychowawcy zostaną zatrudnieni w systemie zmianowym.

Placówka w Czarnowcu powstaje na przykładzie podobnych tego rodzaju domów w Polsce. W województwie mazowieckim pierwszy zbudowano w Otwocku.

- Ich zaletą jest to, że domy są 14-osobowe, warunki zbliżone są do warunków panujących w rodzinie. Dzieci włączone będą do wszystkich czynności związanych z zaspokajaniem codziennych potrzeb, poprzez treningi praktyczne nabędą umiejętności zarządzania budżetem, dokonywania zakupów, planowania tych zakupów, sprzątania, gotowania, dbania o czystość, o zagospodarowanie podwórka itp. Ważnym elementem jest nauka dobrej organizacji rodzinnego funkcjonowania dzieci (podział czynności domowych, wspólne posiłki, rozrywka, wolny czas), a także wyrobienie odpowiedzialności za wspólny dom - wymienia dyrektor PCPR. - Oczywiście głównym celem domu jest przygotowanie wychowanków, aby jak najlepiej mogli funkcjonować w życiu dorosłym, już po opuszczeniu placówki. To, jak będą sobie radzić w życiu dorosłym, zależy bardzo od nich samych, ale także od kadry, która będzie ich prowadziła w tym procesie usamodzielniania - mówi Emilia Szymańska.

Wykonawcą wyłonionym w przetargu jest Przedsiębiorstwo Realizacji Inwestycji - Kazimierz Mitelsztedt z Ostrołęki. Fundusze na inwestycję zostały zabezpieczone przez powiat ostrołęcki.

Zobacz zdjęcia:
"Dom dla dzieci" w Czarnowcu (30.06.2017)

Wyświetleń: 4163
 
08:25, 04.07.2017 r.

« Powrót do archiwum

Komentarze

Brak komentarzy!

« Powrót do archiwum

Szukaj w archiwum

Reklama

Najbardziej poczytne