« Powrót do serwisu Moja Ostrołęka

Środa, 23 września 2020 r., imieniny Bogusława, Tekli, Liberta

Moja Ostrołęka

Archiwum artykułów

Inscenizacja historyczna obrony ostrołęckiego klasztoru (zdjęcia)

Inscenizacja historyczna obrony klasztoru przez Pułk 4 Piechoty Liniowej pod dowództwem gen. Ludwika Bogusławskiego odbyła się w sobotę, 28 maja w Ostrołęce.
Przedsięwzięcie zorganizowano w ramach obchodów 180. rocznicy bitwy pod Ostrołęką. Grupy rekonstrukcji historycznych przedstawiły ostrołęczanom przebieg obrony ostrołęckiego klasztoru oo. Bernardynów. Tam w 1831 roku przed armią rosyjską bronili się żołnierze 4 pułku piechoty liniowej. Oddziały polskie, zagrożone odcięciem od sił głównych i otoczeniem, wycofały się w dramatycznych okolicznościach z płonącego miasta po dwóch mostach na zachodni brzeg Narwi.

- Mam szczerą nadzieję, że po tym wydarzeniu, tej inscenizacji wszyscy na nowo będziemy mieć w sercach pokój, żeby dzielić się nim z innymi ludźmi - powiedział prezydent miasta Janusz Kotowski.

Po inscenizacji historycznej wręczono odznaczenia okolicznościowe. Medal Pro Memoria otrzymali: dyrektor Muzeum Kultury Kurpiowskiej Maria Samsel, komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień ppłk Krzysztof Gemza oraz kierownik Referatu Kultury, Sportu i Turystyki w Urzędzie Miasta Agata Sosińska. Poseł na Sejm Arkadiusz Czartoryski został natomiast odznaczony Orderem św. Stanisława.

Na zakończenie władze miasta i zaproszeni goście złożyli kwiaty pod Pomnikiem "Czwartaków".

Zobacz zdjęcia:
Inscenizacja historyczna obrony ostrołęckiego klasztoru (28.05.2011), fot. Redis

Wyświetleń: 3205
 
15:27, 29.05.2011 r.

« Powrót do archiwum

Komentarze

Brak komentarzy!

« Powrót do archiwum

Szukaj w archiwum

Reklama

Najbardziej poczytne