« Powrót do serwisu Moja Ostrołęka

Środa, 12 maja 2021 r., imieniny Pankracego, Dominika, Domiceli

Moja Ostrołęka

Archiwum artykułów

Jak czytać księgę wieczystą?

Wiele elementów miasta lub państwa jest ewidencjonowanych. Zabieg ten szczególnie widoczny jest w przypadku nieruchomości, które muszą być ujęte w księgach wieczystych. To właśnie tam najczęściej poszukujemy informacji na temat działki, mieszkania, czy domu.

Jednak, czym dokładnie jest księga wieczysta i jak w niej poszukiwać informacji?

Księga wieczysta - czym jest?
Księga wieczysta to swego rodzaju opis nieruchomości zawierający dane takie, jak położenie nieruchomości, informacje na temat właściciela, czy prawa, które mu przysługują. W znacznej większości KW jest w formie teczki, w której złożone są wszystkie dokumenty dotyczące nieruchomości. Mogą w niej znaleźć się zarówno akty notarialne, jak i umowy, testamenty, czy zatwierdzone plany. Istotnym aspektem jest fakt, że informacje zebrane w księdze nie zależą od właściciela danego terenu.

W jakim celu prowadzone są księgi wieczyste?
Ewidencja nieruchomości powstała w celu zapewnienia przejrzystości informacji na temat stanu prawnego danego terenu bądź budynku. Krótko mówiąc, księga wieczysta pozwala w łatwy sposób ustalić, kto jest właścicielem nieruchomości, a także jakie prawa i możliwości mu przysługują. Ponadto charakter zapisów w KW regulowany jest odpowiednimi ustawami.

Jak podzielona jest księga wieczysta?
W każdym przypadku księga wieczysta podzielona jest na cztery, odrębne działy. Każdy z nich zawiera inne dane dotyczące jednej nieruchomości. Planując analizę informacji z KW, warto wiedzieć, jakiego rodzaju informacje zawarte są w każdym z działów.

Pierwszy dział księgi wieczystej oznaczony jest symbolami "O" i "SP". Zawarte są w nim wszystkie informacje dotyczące położenia nieruchomości, w tym również służebności gruntowej. W tej części znajdziesz adres nieruchomości, jej powierzchnię/obszar, czy też ilość i rodzaj pomieszczeń składających się na nieruchomość.

Dział drugi to istotne z punktu prawa informacje o właścicielu lub użytkowniku wieczystym. W tej części księgi wieczystej znajdują się wszystkie informacje odnośnie prawa nabycia nieruchomości przez obecnego właściciela. Zamieszczone tutaj akty notarialne, testamenty, czy dokumenty innego typu powinny jasno wskazywać, że obecny posiadacz nieruchomości ma prawa do dysponowania nią.

Trzecia część księgi wieczystej zawiera wszystkie informacje dotyczące ograniczeń związanych z daną nieruchomością. Dział ten jest szczególnie ważny przed zakupem, ponieważ to w nim znajdziesz cenne zapisy o obciążeniach, ewentualnym prawie pierwokupu, czy osobach trzecich, którym przysługują roszczenia związane z daną nieruchomością.

Dział czwarty poświęcony jest hipotece. W tym miejscu znajdziesz informacje o kwocie, wierzycielu, okresie, czy prawach powiązanych z zadłużeniem. Pamiętaj, że wszelkie zapisy w tym miejscu nie mają związku z właścicielem, dlatego wierzyciel będzie dochodził zaspokojenia swoich praw bez względu na to, kto jest obecnym posiadaczem nieruchomości.

Jak czytać księgę wieczystą?
Analizując księgę wieczystą dotyczącą danej nieruchomości, szczególną uwagę należy zwrócić na niemal wszystkie informacje w niej zawarte. Istotny jest zarówno pierwszy dział dotyczący adresu i wymiarów nieruchomości, jak i ostatni. W szczególności sprawdź, czy osoba podająca się za prawowitego właściciela nieruchomości faktycznie nim jest, ponieważ w toku postępowania może okazać się, że inne osoby również mają do niej prawa. Nie omijaj także ostatniego działu dotyczącego hipoteki, aby wraz z atrakcyjną nieruchomością nie nabyć długów.

Szczegółowe informacje na temat analizowania danych zawartych w księgach wieczystych znajdują się na stronie ksiegiwieczyste.edu.pl. Na portalu tym odnajdziesz wpisy zawierające przykładową księgę wraz z interpretacją najistotniejszych zapisów. Dzięki nim będziesz w stanie przeprowadzić skuteczną analizę informacji z ksiąg wieczystych.

Artykuł sponsorowany

Wyświetleń: 2898
 
09:07, 05.08.2017 r.

« Powrót do archiwum

Szukaj w archiwum

Reklama

Najbardziej poczytne