« Powrót do serwisu Moja Ostrołęka

Wtorek, 26 października 2021 r., imieniny Ewarysta, Łucjana, Dymitriusza

Moja Ostrołęka

Archiwum artykułów

Jak zabić wigilijnego karpia? Urząd wydał specjalną instrukcję. Niezastosowanie się grozi sprawą karną

Główny Lekarz Weterynarii informuje, że uśmiercanie ryb powinno odbywać się w sposób humanitarny polegający na zadawaniu minimum cierpienia fizycznego i psychicznego.
Zaleca także, aby uśmiercaniem karpi zajmowały się osoby, które ukończyły 18 lat oraz posiadają wykształcenie co najmniej zasadnicze zawodowe - informuje portal Wiadomości rolnicze.
Jedyne humanitarne metody uśmiercania ryb wskazane w przepisach powszechnie obowiązujących to te, które są stosowane w procedurach naukowych. Uśmiercanie ryb odbywa się poprzez uderzenie w głowę, które powoduje utratę świadomości w połączeniu ze skrwawieniem lub zniszczeniem mózgu lub poprzez dekapitację po uprzednim ogłuszeniu. Tylko te metody mogą być stosowane w odniesieniu do ryb uśmiercanych w punktach sprzedaży detalicznej.
Bezwzględnie zabronione jest uśmiercanie ryb przy udziale dzieci lub w ich obecności. Jest to zakaz zagrożony sankcją karną. W punktach sprzedażny detalicznej należy wydzielić miejsce uśmiercania ryb, np. za parawanem, przenośną ścianką lub innym elementem konstrukcji sklepu, tak aby uśmiercanie nie odbywało się przy udziale dzieci lub w ich obecności, informuje GIW. Takie miejsce powinno także spełniać wszelkie wymogi weterynaryjno-sanitarne - informuje portal Wiadomości rolnicze.

Więcej na stronach "Wiadomości Rolniczych Polska"

Wyświetleń: 3649
 
10:52, 19.12.2009 r.

« Powrót do archiwum

Szukaj w archiwum

Reklama

Najbardziej poczytne