« Powrót do serwisu Moja Ostrołęka

Sobota, 20 stycznia 2018 r., imieniny Fabiana, Sebastiana, Dobroniegi

Moja Ostrołęka

Archiwum artykułów

Karol Samsel o maryjności Mickiewicza dla Radia Warszawa

Ostrołęczanin Karol Samsel, poeta i wykładowca na wydziale polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego był gościem Piotra Obrębskiego w audycji "Rozmowa Radia Warszawa". Samsel, jako badacz literatury romantyzmu, opowiadał o niektórych aspektach twórczości Adama Mickiewicza.

W tym roku wypada kilka ważnych rocznic związanych z życiem i twórczością wielkiego narodowego wieszcza, między innymi rocznica jego chrztu oraz ukończenia pracy nad epopeją "Pan Tadeusz". Doktor Karol Samsel opowiadał na antenie radia o maryjności Mickiewicza oraz zawierzeniu swojego życia bożej rodzicielce.

Karol Samsel przypomniał słuchaczom wypadki z życia młodego Adama Mickiewicza, które niejako wpłynęły na późniejsze relacje z Bogiem oraz na zawierzenie swojego życia Maryi. Mickiewicz jako dziecko wypadł z okna rodzinnego domu w Nowogródku. Jego matka zaniosła go wówczas do kościoła zawierzając go Bogu i ozdrowiał. Jako niespełna 12-letni chłopiec, podczas kąpieli w Niemnie zaczął tonąć. Wówczas wzywał pomocy Maryi i jakimś cudem ocalał, budząc się na brzegu rzeki. Wiele utworów wieszcza jest wręcz przepełniona maryjnoscią.

- "Dziady" są w środku cyklu maryjnego Mickiewicza. Gustaw jest tu bohaterem pogańskim, dopiero Konrad, po przemianie, jest postacią chrześcijańską, bohaterem - obrońcą Maryi - mówił Karol Samsel.

Całej audycji z udziałem Karola Samsela można posłuchać na stronie Radia Warszawa.

Wyświetleń: 954
 
14:44, 17.02.2017 r.

« Powrót do archiwum

Komentarze

marta
19:51, 17.02.2017 r.
"w tym roku wypada kilka ważnych rocznic" - chyba rocznice są co rok, więc nic wyjątkowego że i w tym roku :)
?
09:43, 18.02.2017 r.
Czyżby kolejne szare komórki ukradzione w kościele?
:crying:
Xyz
23:09, 18.02.2017 r.
Ty sie w leb dobrze pie..rdo..lnij.
« Powrót do archiwum

Szukaj w archiwum

Reklama

Najbardziej poczytne