Uroczysta gala wręczenia "Kurpików 2011" odbyła się w poniedziałek, 23 kwietnia w Ostrołęckim Centrum Kultury. Statuetki przyznano po raz jedenasty. Nagroda prezesa Związku Kurpiów trafiła do osób, które wyróżniają się lub promują region kurpiowski, chronią dziedzictwo kulturowe oraz pracują na rzecz rozwoju ziemi kurpiowskiej.
- W tym roku trafiło do nas ponad 40 zgłoszeń - powiedział Mirosław Grzyb, prezes Związku Kurpiów. - Wydaje mi się, że ta nagroda jest bardzo potrzebna Kurpiom. Dla laureatów jest to motywacja do dalszej pracy, a także przykład dla innych. Dzisiejsza gala to nasze wspólne święto.
Statuetki wręczono w dziesięciu kategoriach: talent, nauka i pióro, muzyka i taniec, twórczość ludowa, edukacja regionalna, działalność publiczna, pracodawca, promowanie regionu, budzenie tożsamości i ochrona dziedzictwa kulturowego.
- Bardzo się cieszę z tego wyróżnienia - mówi młoda lekkoatletka Joanna Banach, laureatka "Kurpika 2011". - Obecnie mieszkam w Warszawie, gdzie studiuję i trenuję, zawsze jednak pamiętam, że urodziłam się na ziemi kurpiowskiej. Jestem z tego duma, dlatego postaram się, jak najlepiej promować ten region w kraju oraz za granicą.
Uroczystej gali wręczenia "Kurpików" towarzyszyły występy artystyczne. Na scenie zaprezentowała się m.in.: Kapela Brata Zenona z Czarni.
Nagrody prezesa Związku Kurpiów otrzymali w kategoriach: - talent - Joanna Banach z Tatar,
- nauka i pióro - Ostrołęckie Towarzystwo Naukowe im. Adam Chętnika,
- muzyka i taniec - Zofia Warych z Myszyńca, Zofia Charamut z Myszyńca, Marianna Bączek z Surowego,
- twórczość ludowa - Stanisław Bacławski z Czarni, gm. Kadzidło,
- edukacja regionalna - Wojciech Łukaszewski z Jednorożca,
- działalność publiczna - ks. Marian Niemyjski z Kadzidła,
- pracodawca - Przedsiębiorstwo Budownictwa Komunalnego z Ostrołęki,
- promowanie regionu - Dariusz Łukaszewski z Kadzidła,
- budzenie tożsamości - Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży,
- ochrona dziedzictwa kulturowego - Maria Samsel z Ostrołęki.