« Powrót do serwisu Moja Ostrołęka

Sobota, 26 września 2020 r., imieniny Justyny, Cypriana, Euzebiusza

Moja Ostrołęka

Archiwum artykułów

Mały rynek zniknie. Ratusz daje zielone światło na budowę dwóch galerii handlowych (zdjęcia)

Radni dali zielone światło na budowę dwóch wielkopowierzchniowych obiektów w Ostrołęce.
O obu przypadkach mówiło się już od dawna, ale dopiero dziś rajcy przegłosowali uchwałę zmieniającą plan zagospodarowania przestrzennego. Pierwszy z nich zakłada budowę hali targowej w miejscu obecnego małego rynku przy ul. Prądzyńskiego. Nowy budynek zajmie powierzchnię całego dotychczasowego targowiska, w sumie ponad 6 tys. m.kw. Inwestorami mają być kupcy zrzeszeni w Kurpiowskim Centrum Handlowo-Usługowym, którzy wcześniej wydzierżawili działkę z targowiskiem na 30 lat. Budowa hali ruszy prawdopodobnie w ciągu dwóch lat, choć jeszcze w 2010 roku sprawa budziła ogromne emocje i kontrowersje (czytaj: Na ryneczku już tanio nie kupisz).

Druga uchwała dotyczy przystąpienia do zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Oznacza to zielone światło dla budowy kolejnej galerii handlowej. Nowy obiekt powstanie u zbiegu ulic Zawadzkiego i Targowej. Inwestycję chce zrealizować konsorcjum firm Targor, Omis i Narew-Ostrołęka. Prace mają rozpocząć się w 2014 roku, galeria ma być gotowa rok później.

Przedsiębiorcy o zezwolenie na budowę wielkopowierzchniowego obiektu starali się od dawna, ale dopiero teraz rada miasta wyraziła na to zgodę.

W 2010 roku radni uchwalili "Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta", które decydowało m.in. o rozmieszczeniu galerii handlowych w mieście. Najwięcej kontrowersji wzbudził wtedy właśnie zapis dotyczący rozmieszczenia obiektów handlowych o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m. kw czyli tzw. wielkopowierzchniowych. Studium zakładało, że w Ostrołęce przez długie lata będą tylko dwie galerie handlowe: obecną galerię "Alius" i galerię spółki "Narev Inwestycje", która powstanie naprzeciwko "Aliusa".

Z wnioskiem o budowę kolejnych dwóch galerii wystąpiły ostrołęckie spółki, ale oba plany zostały odrzucone. Pierwszy to inwestycja firmy "Beton-Stal Ostrołęka", który zakłada budowę ogromnej galerii handlowej o powierzchni sprzedaży około 5 tys. m. kw. wraz z budową bloków i domków jednorodzinnych. Inwestycja miałaby powstać pomiędzy aleją Jana Pawła II, a osiedlem Kwiatowe. Drugi wniosek, również lokalnych przedsiębiorców, został potraktowany w ten sam sposób. Trzy firmy - "Omis", "Targor" i "Narew-Ostrołęka", chcą na rogu ulic Targowej i Zawadzkiego pobudować galerię handlową. Prezydent uzasadniał swoją decyzję tym, że pisma "Beton-Stalu", "Omisu", "Targoru" i "Narew-Ostrołęka" wpłynęły za późno. Argumentacja zdawała się być absurdalna, gdyż wiele wniosków, w tym koncernu Energa zostało złożonych później, a zostały uwzględnione.

Teraz ratusz zmienił zdanie. Warto wspomnieć o tym, że w tym roku radni nie wyrazili zgody na rozbudowę galerii Alius, której powierzchnia miała zostać powiększona o kolejne lokale. Pełne zielone światło na inwestycję ma tylko obiekt spółki Narev Inwestycje. Pozostałe, nowe obiekty, na których powstanie radni dzisiaj wyrazili zgodę, powstanę dopiero za kilka lat.

Podczas piątkowej sesji radni byli zgodni co do przychylenia się w obydwoma wnioskami. Zabrakło także pytań ze strony opozycyjnych radnych czy stosowny zapis nie mógł się znaleźć się w dokumentacji już dwa lata temu i dlaczego dopiero teraz przedsiębiorcy mogą na równych warunkach stawiać wielkopowierzchniowe budynki.

Zobacz zdjęcia:
Sesja rady miasta (07.09.2012)

Więcej na ten temat:
- Na ryneczku już tanio nie kupisz

- Radni zadecydują o losach miasta

Wyświetleń: 7369
 
15:10, 07.09.2012 r.

« Powrót do archiwum

Komentarze

Brak komentarzy!

« Powrót do archiwum

Szukaj w archiwum

Reklama

Najbardziej poczytne