« Powrót do serwisu Moja Ostrołęka

Niedziela, 18 sierpnia 2019 r., imieniny Heleny, Bronisława, Ilony

Moja Ostrołęka

Archiwum artykułów

Masywny żubr w gminie Troszyn (zdjęcia, wideo)

Fot. Kadr z filmu czytelnikaFot. Kadr z filmu czytelnikaCzytelnik Mariusz postanowił podzielić się z nami niesamowitym spotkaniem z ogromnym żubrem w miejscowości Wysocarz w gminie Troszyn. Zwierzę spacerowało po łące i spłoszone przez samochód, przebiegło na drugą stronę ulicy.

- Postanowiłem podzielić się z czytelnikami faktem spotkania się z pojedynczym osobnikiem byka żubra. Zwierzę było widziane przed południem w niedzielę 2 października w miejscowości Wysocarz w gminie Troszyn. Żubr zachowywał się spokojnie, do momentu próby bliższego podjechania, celem zrobienia fotografii. Widok samochodu go spłoszył. Myślę, że spotkany przeze mnie osobnik mógł ważyć ok. 1 tony - pisze czytelnik Mariusz.

Żubra możecie zobaczyć na zdjęciach i krótkim filmiku, które przesłał nam czytelnik. Niestety, materiały są słabej jakości, bo zrobione zostały na czterokrotnym zoomie. Mimo wszystko, widok jednego z największych ssaków Europy, robi ogromne wrażenie. Żubr w pewnym momencie, spłoszony samochodem, ucieka z kadru. Widać wówczas jego ogromną masę i gabaryty.

Na przełomie sierpnia i września prawdopodobnie tego samego żubra widziano w sąsiedniej Łomży. Dyrektor Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi Mariusz Sachmaciński w wypowiedzi dla portalu www.mylomza.pl informuje, że to ten sam zwierzak, którego sam widział wcześniej w okolicy Kalinowa.

- Na 99 procent jestem pewien, że to ten sam osobnik. Taka odległość do pokonania to dla niego żaden problem, przeprawa przez Narew również - twierdzi Sachmaciński.

Żubr, zdaniem dyrektora, prawdopodobnie przybył z terenu Puszczy Boreckiej.

- Ten konkretny osobnik, jak podejrzewa dyrektor Sachmaciński, pochodzi z hodowli prowadzonej w Puszczy Boreckiej, ale jego zdaniem w najbliższych latach możemy spodziewać się w naszej okolicy kolejnych żubrów. Sprzyja temu wzrost populacji tych zwierząt, które zmuszone są do poszukiwania dla siebie nowej przestrzeni życiowej - czytamy na stronie www.mylomza.pl.

Zobacz zdjęcia:
Żubr w gminie Troszyn (03.10.2016)

Wyświetleń: 30959
 
13:32, 04.10.2016 r.

« Powrót do archiwum

Komentarze

Brak komentarzy!

« Powrót do archiwum

Szukaj w archiwum

Reklama

Najbardziej poczytne