Piątek, 20 czerwca 2025 r., imieniny Bogny, Florentyny, Bożeny
Miasto stawia ogrodzenie na tzw. "piaskach". Płot powstaje od strony ulicy Gorbatowa, pomiędzy handlowcem "Zorza", a małym rynkiem. Właściciele kramów twierdzą, że władze za pieniądze podatników prowadzą prace na prywatnej działce, aby utrudnić im życie.
Według kupców najpierw postawiono słupki od strony ul. Gorbatowa, aby handlarze nie mogli dojeżdżać do swoich straganów samochodami. Teraz na części terenu stawiane jest ogrodzenie.
- Dlaczego miasto grodzi tylko część "piasków" - pytają oburzeni kupcy. - Przecież należą one do prywatnej firmy, z którą mamy umowę. Płacimy jej określone stawki. Miasto nie ma prawa traktować nas w ten sposób. Cały czas są jakieś problemy. Najpierw zablokowano wjazd na ten teren, a teraz stawiane jest ogrodzenie.
- To skandal. Chcą w tym miejscu stworzyć getto. Jedni kupcy mogą handlować, a inni są odgradzani - dodają.
O sprawę zapytaliśmy w ratuszu. Rzecznik prasowy urzędu podkreśla, że kupcy o planach ostrołęckiego samorządu zostali poinformowani co najmniej trzy miesiące temu. Zaznacza, że teren, na którym powstaje ogrodzenie nie jest własnością prywatnej firmy.
- Grodzony jest obszar należący do miasta. Chodzi o przygotowanie terenu w celu zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom. Wkrótce otwarta zostanie nowa hala targowa i spodziewamy się w tym miejscu nasilonego ruchu pieszych - wyjaśnia Wojciech Dorobiński.
Nowa inwestycja na "piaskach"Od kilku lat sprawa handlu na tzw. "piaskach" jak bumerang wraca zarówno w dyskusjach ostrołęckich radnych, jak i samych kupców. Teren przyległy do nowej hali targowej przy ul. Prądzyńskiego w 2007 roku nabyła firma Mega-Krusz. Miał w tym miejscu powstać obiekt biurowo-usługowy wraz z ciągiem komunikacyjnym. Umowa w tej sprawie została podpisana pomiędzy miastem, a inwestorem w 2010 roku.
- Firma Mega-Krusz do zawartej umowy przedstawiła planszę pn. "Projekt zagospodarowania terenu i pasa drogowego", na postawie którego został określony szczegółowy zakres rzeczowy inwestycji - wyjaśnia Paweł Stańczyk, wiceprezydent miasta. - Inwestor wykonał dokumentację projektową branży drogowej obsługi komunikacyjnej do projektowanego budynku biurowo-usługowego.
Jak podkreśla wiceprezydent, miasto uzgodniło przedstawiony przez inwestora projekt geometrii i konstrukcji projektowanej obsługi komunikacyjnej na terenie Ostrołęki. Decyzja o terminie rozpoczęcia budowy leży natomiast w gestii i po stronie inwestora.
O szczegółowe plany inwestycyjne na tzw. "piaskach" oraz ewentualny termin realizacji zapytaliśmy właściciela firmy Mega-Krusz. Do dnia publikacji artykułu nie otrzymaliśmy jednak żadnej odpowiedzi.