« Powrót do serwisu Moja Ostrołęka

Czwartek, 19 czerwca 2025 r., imieniny Gerwazego, Protazego, Borzysława

Moja Ostrołęka

Archiwum artykułów

Mieszkańcy skarżą sie na hałdę gipsu. WIOŚ skontrolował

Czytelnicy skarżą się na hałdę gipsu składowaną przy ulicy Łużyckiej w Ostrołęce. Według nich wiatr roznosi biały pył po całej okolicy. O sprawie poinformowany został Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Swoje stanowisko przedstawiła również firma Kreisel, do której należy zakład w naszym mieście.

- Chciałbym poruszyć temat hałdy gipsu składowanej na osiedlu Wojciechowice. Wiatr roznosi gips po całej okolicy. Na ul. Partyzantów samochody, rośliny, budynki pokryte są białym pyłem. Nie można otworzyć okna. To wszystko wdychają mieszkańcy. Co więcej nieczystości dostają się również do wód gruntowych, gdyż teren, na którym znajduje się hałda nie jest odpowiednio zabezpieczony - twierdzi nasz czytelnik. - Hałda cały czas rośnie. Sprawę zgłosiłem do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Ostrołęce. Wielokrotnie mieszkańcy zwracali się z tym problemem również do ratusza. Nikt nie interesuje się jednak sprawami mieszkańców Wojciechowic - dodaje.

Sygnał w tej sprawie otrzymaliśmy również od jednego z mieszkańców miejscowości Goworki.

- Gips utrudnia życie mieszkańcom Goworek. Wiatr rozwiewa gips z hałd, które znajdują się na terenie pobliskiej firmy. Wszystko dookoła jest pokryte białym proszkiem. Można codziennie myć samochód, a nad ranem jest już cały biały. Gdy otwieram w nocy okno, a następnie budzę się rano, to pyłem mam zapchane nos i gardło. Moim zdaniem jest to szczególnie niebezpieczne dla małych dzieci. Firma składująca gips mieści się przy ul. Łużyckiej w Ostrołęce, w okolicach skrzyżowania obwodnicy z ulicą Kołobrzeską - pisze mieszkaniec gminy Rzekuń.

Firma odpowiada na zarzuty
O komentarz w sprawie poprosiliśmy firmę Kreisel, do której należy zakład produkcyjny przy ulicy Łużyckiej w Ostrołęce. Uzyskaliśmy informację, że w ostatnim czasie do spółki nie wpłynęły żadne skargi na jej działalność.

- Nikt nie kontaktował się z naszą firmą w temacie pylenia w ostatnich latach. Ostatni kontakt i zgłoszenie takiego problemu miało miejsce w 2013 roku. Wówczas to hałda wykazywała przy bardzo suchej i wietrznej pogodzie skłonność do pylenia. Po stwierdzeniu tego faktu i po zaleceniach pokontrolnych WIOŚ w Warszawie Delegatura w Ostrołęce, a także po korespondencji z Urzędem Miasta w Ostrołęce miejsce magazynowania regipsu zostało wyposażone w instalacje do zraszania wodą. Są to dwie armatki wodne o mocy ośmiu barów każda, zainstalowane na szczycie hałdy. Została również opracowana procedura zraszania hałdy. Działania te spowodowały zanik pylenia nawet przy bardzo suchej i słonecznej pogodzie oraz mocnym wietrze. Poprzez polewanie hałdy wodą jej zewnętrzna powierzchnia stała się twardą skorupą niepodatną na podmuchy wiatru, a co za tym idzie nie wykazującą najmniejszych skłonności do pylenia - podkreśla Konrad Judkowiak, koordynator zakładu firmy Kreisel - Technika Budowlana z siedzibą w Poznaniu.

Firma twierdzi, że kolejnym dowodem na niesłuszność zarzutów naszych czytelników o pyleniu hałdy jest protokół WIOŚ w Warszawie Delegatura w Ostrołęce. Kontrola była przeprowadzana w zakładzie przy ul. Łużyckiej 30 sierpnia br.

- Można w nim przeczytać: "W czasie przeprowadzania oględzin na terenie zakładu panowały następujące warunki atmosferyczne: pogoda słoneczna, bez opadów, silny wiatr. (...) W czasie przeprowadzania oględzin, nie stwierdzono widocznego unoszącego się pyłu magazynowanych na hałdzie i obok hałdy odpadów" - dodaje Konrad Judkowiak.

WIOŚ znalazł uchybienia
O szczegółowe wyniki kontroli zwróciliśmy się do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Poniżej prezentujemy najistotniejsze fragmenty zawarte w protokole.

Oględziny przyległego do zakładu terenu nie potwierdziły zapylenia, jednakże ustalenia kontroli potwierdziły, że na terenie zakładu ma miejsce pylenie odpadów, które potencjalnie może być źródłem zanieczyszczenia pyłem z gipsu okolicznych terenów - o różnym nasileniu, w różnych nieprzewidzianych okolicznościach. Głównym miejscem, z którego zaobserwowano pylenie, jest magazyn surowca obok hali produkcyjno-magazynowej i plac obok tego magazynu, którego powierzchnia pokryta była warstwą pyłu, który może być wywiewany. Pylenie następuje zwłaszcza podczas przemieszczania odpadów, załadunku ładowarki, przy użyciu której codziennie przewożony jest gips z hałdy i gdy odpady przemieszczane są do magazynu surowca. Wzruszony pył zalegający na powierzchni placu obok magazynu, unosi się w powietrzu i jest rozwiewany przez wiatr.

W czasie oględzin nie stwierdzono pylenia odpadów zmagazynowanych na hałdzie i z jej wierzchowiny z powodu skorupy utworzonej ze stwardniałego gipsu. Pyły znajdowały się jednak na powierzchni placu w okolicy hałdy. Tak więc możliwe jest pylenie podczas rożnych prac manewrowych (ruchu pojazdów i przemieszczania odpadów - spychania odpadów z hałdy, rozładunku odpadów i ładowania odpadów przez ładowarkę). Na intensywność pylenia mają wpływ warunki atmosferyczne - z wiadomych względów pylenie nasila się podczas dużego nasłonecznienia i silnego wiatru. Miejsce magazynowania odpadów na hałdzie wyposażone jest w instalację do zraszania odpadów wodą, tj. dwa zraszacze turbinowe (armatki wodne), każda o mocy 8 barów, zainstalowane - jeden od strony obwodnicy przy ul. Ks. Antoniego Pęksy, drugi od strony budynku biurowego. Teren zakładu, a zwłaszcza teren obok hali produkcyjno-magazynowej z magazynem surowca, według deklaracji zakładu, jest sprzątany i zraszany wodą w miarę potrzeb, przy użyciu zamiatarki mechanicznej z funkcją zraszania wodą. Jednakże interwencje wskazują, że nie są to zabezpieczenia wystarczające i istnieje możliwość przemieszczania się pyłów na tereny przyległe.

Gospodarowanie odpadami w zakładzie reguluje decyzja Prezydenta Miasta Ostrołęki znak GKOŚ.6233.48.2015 z dnia 30.12.2015 r. - zezwolenie na przetwarzanie odpadów o kodzie 10 01 05 - stałe odpady z wapniowych metod odsiarczania gazów odlotowych, w ilości 72 000 Mg/rok z zastosowaniem procesu przetwarzania R13 i R5. W decyzji tej określono miejsce i sposób magazynowania odpadów, tj. magazynowanie odpadów na utwardzonej powierzchni o wielkości 7340 m kw. luzem w postaci hałdy oraz pod zadaszoną wiatą o powierzchni 1168 m kw. osłoniętą z trzech stron ścianami. Podczas kontroli stwierdzono, że powierzchnia utwardzona jest znacznie mniejsza i wynosi 4500 m kw. Ponadto część odpadów jest magazynowana bezpośrednio na gruncie obok hałdy z naruszeniem warunków ww. decyzji, tj. na terenie nieutwardzonym.

W związku z tym wobec przedsiębiorcy będzie wszczęte postępowanie administracyjne w przedmiocie wymierzenia w drodze decyzji administracyjnej kary pieniężnej za naruszenie warunków ww. decyzji zezwalającej na przetwarzanie odpadów. Wydano także zarządzenie pokontrolne, w którym zobowiązano przedsiębiorcę do nienaruszania warunków magazynowania odpadów określonych w tej decyzji.

Z ustaleń kontroli wynika również, że ilość przetwarzanych w zakładzie odpadów w zasadzie jest zbliżona, a aktualnie trochę większa od ilości odpadów dostarczanych z elektrowni. Tym samym zmagazynowano (począwszy od 2008 roku) znaczne ilości odpadów w hałdzie, która nawet wizualnie nie zmniejsza się. Przetwarzane są na bieżąco dostarczane odpady z niewielkim dodatkiem odpadów pobieranych z hałdy. Istnieje prawdopodobieństwo, że naruszono ustawowy wymóg dopuszczalnego maksymalnego trzyletniego okresu magazynowania odpadów przeznaczonych do przetworzenia. W tej sprawie skierowano wystąpienie pokontrolne do Marszałka Województwa Mazowieckiego jako organu kompetentnego do egzekwowania obowiązku wniesienia opłat podwyższonych za powyższe naruszenie.

Ustalenia kontroli wskazują na potencjalną możliwość przenoszenia pyłów gipsu z zapylonych miejsc w zakładzie poza jego teren, a więc zastosowanie w zakładzie, opisane powyżej, sposoby mające zapobiegać pyleniu, nie zawsze stanowią skuteczne zabezpieczenie, co wskazuje, że nie jest prawidłowo przestrzegany obowiązek określony w pkt. 1.4.1 w decyzji Prezydenta Miasta Ostrołęki znak GKOŚ.6233.48.2015 z dnia 30.12.2015 r. - zezwolenia na przetwarzanie odpadów, tj. prowadzenie działalności w zakresie odzysku odpadów w sposób pozwalający chronić środowisko przez zanieczyszczeniem i nie stwarzającym zagrożenia dla życia i zdrowia ludzi, co jest obowiązkiem określonym w art. 16 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. Z 2013 r., poz. 21 z późn. zm.).


Sprawą zajmie się ratusz
Paweł Głowacki, kierownik Działu Monitoringu Środowiska WIOŚ, w protokole pokontrolnym przypomniał, że o problemie pylenia odpadów magazynowych przy ul. Łużyckiej w Ostrołęce informował już w pismach z 2014 roku. Już wtedy wnioskował o podjęcie działań i wdrożenie skutecznych środków likwidujących problem. Najnowsze wyniki kontroli w ostrołęckim zakładzie firmy Kreisel zostały przekazane prezydentowi miasta Ostrołęki.

Jakie działania w tej sprawie podejmie samorząd? Do sprawy wrócimy.

Reklama
Wyświetleń: 10555
 
15:47, 08.10.2016 r.

« Powrót do archiwum

Szukaj w archiwum


Wybrane artykuły