« Powrót do serwisu Moja Ostrołęka

Piątek, 26 kwietnia 2019 r., imieniny Marzeny, Klaudiusza, Marceliny

Moja Ostrołęka

Archiwum artykułów

Młodzież Gimnazjum nr 1 w Mediolanie (zdjęcia)

Fot. archiwum szkołyFot. archiwum szkołyGimnazjum nr 1 w Ostrołęce już drugi rok uczestniczy w międzynarodowym projekcie Erasmus+. W ramach współpracy i wymiany doświadczeń pięcioro uczniów klas drugich i dwoje nauczycieli wyjechało do Mediolanu w północnych Włoszech.

Uczniowie i nauczyciele z Litwy, Portugalii, Hiszpanii, Cypru i Włoch gościli w szkole Regina Mundi, prywatnej placówce, w której uczą się dzieci od przedszkola po liceum profilowane. Głównym celem spotkania była praca w zespołach nad zadaniami podjętymi rok wcześniej. Młodzież zaprezentowała publicznie efekty swojej pracy - prototypy produktów, które będą udoskonalane w najbliższych miesiącach (finał w marcu 2017 r. w Portugalii). Uczennice przeprowadziły zajęcia warsztatowe dla uczniów gimnazjum w goszczącej je szkole. Lekcje dotyczyły występów publicznych i sztuki pięknego mówienia.

Poza pracą w zespołach nad rozwiązywaniem głównych wyzwań projektu młodzież uczestniczyła w warsztatach prowadzonych przez profesjonalistów, zaproszonych do włoskiej szkoły.

- Celem zajęć było podniesienie kompetencji uczniów w dziedzinie komunikacji, rozwiązań dla osób niewidomych oraz wprowadzania nowego produktu na rynek. Znalazł się także czas na zwiedzanie pięknego miasta i okolic. Pierwszego dnia pobytu grupa z przewodnikiem poznała nowoczesną część miasta, następnego było zwiedzanie średniowiecznej osady Castell’arguato, położonej kilkadziesiąt kilometrów od Mediolanu. Ostatniego dnia, czyli w piątek grupa odwiedziła miejscowe Muzeum Nauki i Technologii. Wszystkie zwiedzane obiekty były fascynujące, jednak wyjątkowe wrażenia pozostawi na długo wizyta w ośrodku dla uchodźców "Naga Her" i rozmowa z osobami prowadzącymi tę placówkę. Spotkanie zaplanowano, ponieważ jednym z wyzwań, nad którym pracują uczniowie w ramach projektu, jest zmiana nastawienia Europejczyków do problemu uchodźców - wyjaśniają nauczyciele Gimnazjum nr 1.

Pobyt we Włoszech był pracowity i intensywny, jednak znalazł się czas na indywidualne zwiedzanie miasta i delektowanie się miejscowymi specjałami.

- Nie można wyjechać z Mediolanu, nie próbując włoskiej pizzy, ravioli czy szynki prosciutto lub nie delektując się kawą i prawdziwym włoskim tiramisu. Koniecznie też należy odwiedzić monolityczną, przepiękną Katedrę Duomo (najlepiej wejść też na dach) i pospacerować po placu przed katedrą, aby poczuć niezwykłą atmosferę miasta, gdzie kłębi się tłum turystów z rożnych stron świata - zaznaczają pedagodzy.

Pobyt trwał siedem dni (23-29 listopada). Hasło projektu Erasmus+ to "My - młodzi europejscy przedsiębiorcy".

Zobacz zdjęcia:
Uczniowie Gimnazjum nr 1 we Włoszech (fot. archiwum szkoły)

Wyświetleń: 2287
 
13:34, 09.11.2016 r.

« Powrót do archiwum

Komentarze

Co
22:29, 09.11.2016 r.
23 _29 listopada haha ok,jeszcze nie było ale spoko
Niech zrobią protest
04:28, 10.11.2016 r.
Niech tam zostaną za szkoda ich na Polskę
« Powrót do archiwum

Szukaj w archiwum

Reklama

Najbardziej poczytne