« Powrót do serwisu Moja Ostrołęka

Środa, 27 stycznia 2021 r., imieniny Angeliki, Przybysława, Ilony

Moja Ostrołęka

Archiwum artykułów

Mundurowi z zakładu karnego oddali hołd polskim żołnierzom (zdjęcia)

Fot. Zakład Karny w Przytułach StarychDwóch funkcjonariuszy Zakładu Karnego w Przytułach Starych udało się na kolejną wyprawę motocyklową, upamiętniającą bohaterską walkę polskich żołnierzy. Odwiedzili Cmentarz Orląt Lwowskich i wojskową nekropolię usytuowaną w okolicach Lwowa.

- Kulminacyjnym punktem wycieczki mundurowych miał być Dom Polski w Mołdawii, ale z powodu złych warunków drogowych na wyznaczone miejsce nie dotarli. Odwiedzili natomiast po raz kolejny Cmentarz Orląt Lwowskich, gdzie zapalili znicze na mogiłach poległej w 1918 roku w obronie Lwowa młodzieży polskiej - informuje st. chor. Piotr Wiktorski z zakładu karnego.

Pochowano tam prawie trzy tysiące żołnierzy, z których większość to Orlęta Lwowskie, czyli młodzież szkół średnich, wyższych oraz inteligencja. Jednym z najmłodszych obrońców Lwowa był Jaś Kukawski. Miał zaledwie 9 lat, był niższy od swojego karabinu. Szczątki losowo wybranego polskiego bohatera z Cmentarza Obrońców Lwowa przeniesiono uroczyście do Warszawy i złożono je w Grobie Nieznanego Żołnierza.

Kolejnym punktem wyprawy była wojskowa nekropolia usytuowana w okolicach Lwowa - cmentarz w miejscowości Mościska, gdzie powstać ma największy na Ukrainie polski cmentarz wojskowy - dla żołnierzy poległych w 1939 r.

- Według szacunkowych danych, mają w nim zostać pochowane szczątki około 500 żołnierzy, którzy szli z odsieczą dla broniącego się przed nacierającymi wojskami niemieckimi Lwowa. Tam funkcjonariusze również zapalili znicze na mogiłach polskich bohaterów - czytamy na stronie zakładu karnego.

Była to już kolejna wyprawa motocyklowa mundurowych w celu upamiętnienia bohaterskiej walki polskich żołnierzy, ale jak zapowiadają nie ostatnia, planują już kolejny wyjazd.

Wycieczka odbyła się w dniach 16-18 sierpnia. Zdjęcia z wyjazdu można obejrzeć na stronie
Zakładu Karnego w Przytułach Starych.

Wyświetleń: 1330
 
10:01, 23.08.2017 r.

« Powrót do archiwum

Komentarze

Brak komentarzy!

« Powrót do archiwum

Szukaj w archiwum

Reklama

Najbardziej poczytne