« Powrót do serwisu Moja Ostrołęka

Czwartek, 19 października 2017 r., imieniny Piotra, Pawła, Ziemowita

Moja Ostrołęka

Archiwum artykułów

"Na kuriera" - nowa metoda działania oszustów

Fot. KMP w OstrołęceFot. KMP w OstrołęceOszuści działający metodą "na wnuczka" wprowadzają nowe metody działania, jedna z nich to metoda "na kuriera". Choć działanie oszustów się zmienia, to cel pozostał ten sam - pieniądze. Uczulmy na powyższe sytuacje naszych bliskich i znajomych.

Sprawcy posługujący się metodą "na wnuczka" często działają w zorganizowanych grupach. W celu osiągnięcia korzyści majątkowych wprowadzają osoby pokrzywdzone w błąd co do swojej tożsamości, podając się za bliskiego członka rodziny: wnuczka, bratanka, kuzyna, siostrzeńca, synową lub podając się za członka rodziny znajomych, sąsiadów, przyjaciół. Najpierw jednak typują swoje potencjalne ofiary. Najczęściej wybierają osoby starsze, mieszkające samotnie w dużych miastach. Wykorzystują głównie dane zawarte w książkach telefonicznych, wyszukując imiona, które rzadko występują współcześnie. Następnie dzwonią do tych osób i w czasie rozmowy, wzbudzając przekonanie, że są ich krewnymi czy znajomymi, proszą o pilne pożyczenie pieniędzy na różnego rodzaju cel. Oszust, podszywający się pod krewnego, opisuje jakieś zdarzenie i prosi o pomoc finansową związaną z pokryciem jakichś kosztów. Częstym motywem jest okazjonalny zakup samochodu lub mieszkania, zakup leków, pokrycie kosztów związanych ze skutkami kolizji czy wypadku drogowego lub leczenia szpitalnego. Oszuści prowadzą rozmowę w specyficzny sposób, tak aby potencjalna ofiara sama domyśliła się i zgadła z kim rozmawia, często też aby sama zaoferowała udzielenie wsparcia finansowego. Kiedy już zdecyduje się na pomoc, sprawca sam deklaruje odbiór pieniędzy w miejscu zamieszkania ofiary, po czym dzwoni po raz kolejny, podaje błahy powód, dla którego nie może osobiście odebrać pieniędzy i mówi, że wyśle zaufaną osobę, której należy je przekazać, po czym znika często z oszczędnościami naszego życia.

- W ostatnim czasie na terenie naszego kraju pojawiła się metoda działania sprawców "na kuriera". Schemat działań jest co prawda inny, ale cel ten sam, czyli chęć szybkiego zysku. Do osoby w starszym wieku dzwoni mężczyzna przedstawiający się za kuriera i informuje, że za godzinę ma doręczyć jej paczkę. Po tym czasie osoba otrzymuje drugi telefon, od mężczyzny który podaje się za funkcjonariusza policji i informuje ją, że na terenie miasta grasuje szajka fałszywych kurierów i aby pomóc policji w ich ujęciu musi przekazać mu określoną kwotę gotówki. Wysokość kwoty jest różna, od kilku nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Oczywiście rozmówca zapewnia ją, że bezpośrednio po zakończonej akcji pieniądze zostaną zwrócone - informuje mł. asp. Tomasz Żerański, rzecznik prasowy ostrołęckiej policji.

Pamiętajmy, aby po otrzymaniu takiego telefonu nie wpadać w panikę i zachować trzeźwy umysł. Pomimo tego, że przestępcy wywierają na nas presję czasu, to nie możemy jej się poddać. Przede wszystkim nie podawajmy żadnej osobie sumy posiadanej gotówki. Po otrzymaniu takiego telefonu rozłączmy dokładnie rozmowę i skontaktujmy się z członkami naszej rodziny i poinformujmy ich o otrzymaniu telefonu. Bardzo ważne jest, aby kontaktować się z naszą rodzina na numery, które mamy od dawna zapisane, a nie, które podaje nam rozmówca. Nigdy także nie przekazujmy żadnej gotówki osobom obcym, nawet jeśli opowiadają nam historie np. o wypadku, czy innej pilnej pomocy naszym bliskim. Stosujmy zasadę ograniczonego zaufania, nie otwierajmy również drzwi osobom obcym.

- Należy także pamiętać, że prawdziwy policjant, czy funkcjonariusz innych służb nie ma prawa żądać od nas żadnych pieniędzy, jeśli to robi, to znak, że mamy do czynienia z oszustem. W przypadku otrzymania takiego telefonu od razu powinniśmy skontaktować się z dyżurnym policji pod numerem telefonu 112, bądź bezpośrednio z dyżurnym ostrołęckiej komendy, który da nam odpowiednie wskazówki jak mamy dalej postępować - dodaje rzecznik.

Wyświetleń: 4110
 
14:29, 16.03.2017 r.

« Powrót do archiwum

Komentarze

Janek
15:44, 16.03.2017 r.
Czemu do mnie nie zadzwonią, umówię się i tak dalej - na miejscu będzie niespodzianka.
hahaha
15:49, 16.03.2017 r.
Bo wiedzą że kasy nie masz
do Janek
19:29, 17.03.2017 r.
kojarzysz scenę ze Strasznego filmu z murzynem i klaunem? jeżeli nie to polecam xd
tak bym widział Twoje spotkanie z oszustem (chcieliście wydy....ć freda, to teraz fred wydy...ma was" :laughing:
« Powrót do archiwum

Szukaj w archiwum

Reklama

Najbardziej poczytne