Piątek, 25 kwietnia 2025 r., imieniny Jarosława, Marka, Elwiry
Przyjście na świat dziecka nieodłącznie wiąże się z podjęciem ważnej decyzji, jaką jest wybór imienia. Każdego roku inne imiona wiodą prym jeśli chodzi o popularność i częstotliwość ich wybierania dla nowo narodzonych pociech. Dla jednych ważna jest tradycja, dla innych światowe trendy.
Decyzja rodziców przy wyborze imienia, może zaważyć na całym przyszłym życiu, ale bywa też tematem spornym wśród rodziców i dziadków nowo narodzonego członka rodziny. Imię towarzyszy nam przez całe życie i rzadko dokonujemy jego zmiany, chociaż prawo zezwala nam jednorazowo na taki krok. Imię nadaje nam charakter, potrafi wyróżnić na tle innych osób, ale i przysporzyć wielu zmartwień oraz frustracji, jeśli wybór rodziców okaże się dla nas chybiony.
Od marca 2015 roku weszła w życie ustawa, która zezwala na nadawanie w Polsce imion międzynarodowych. Wiele osób skorzystało z tej możliwości i w Polsce przybyło dzieci o imionach Natan, Jessica, Allan czy Carmen. Jednak patrząc na ogólnopolski trend, zwracamy się raczej ku tradycji, kulturze staropolskiej oraz biblijnej. W skali kraju najpopularniejszymi imionami żeńskimi w 2015 roku były: Zuzanna, Zofia, Julia, Hanna, Maja i Alicja, zaś wśród chłopców prym wiedli: Jakub, Jan, Szymon, Antoni, Franciszek, Filip.
- W Ostrołęce najpopularniejsze imiona wybierane dla dziewczynek to: Alicja, Maja, Zuzanna, Lena, Zofia i Aleksandra, dla chłopców to: Antoni, Jakub, Marcel, Aleksander, Szymon, Kacper i Franciszek. Niewielka grupa osób zdecydowała się na obcobrzmiące imiona. Wśród najrzadszych imion wybranych przez ostrołęczan znalazły się: Melisa, Ida, Gaja, Jowita, Lilia, Borys, Norbert, Mieszko, Seweryn, Stefania, Blanka, Klara, Radosław. Nikt nie wybrał na tyle nietypowego imienia, aby odmówiono mu jego nadania - poinformowała Grażyna Dąbrowska, kierownik USC w Ostrołęce.