« Powrót do serwisu Moja Ostrołęka

Wtorek, 26 września 2017 r., imieniny Justyny, Cypriana, Euzebiusza

Moja Ostrołęka

Archiwum artykułów

Nowa metoda oszustwa - na pracownika ZUS

Do znanych sposobów na wyłudzenia i oszustwa doszedł nowy - na pracownika ZUS. Zagrożenie jest realne i poważne, ponieważ fałszywa osoba podszywająca się pod pracownika zakładu może wyłudzić fikcyjne opłaty, dane osobowe lub zwyczajnie okraść nasz dom.

Waloryzacja świadczeń, obniżenie powszechnego wieku emerytalnego czy też potrzeba ustalenia kapitału początkowego mogą niestety nasilić to zjawisko. Najbardziej narażone na oszustwo są osoby starsze, ale ofiarą może stać się każdy. Warto wobec tego powtórzyć najważniejsze informacje dotyczące ZUS, które mogą uchronić przed działaniami oszustów i naciągaczy.

Po pierwsze, pracownicy ZUS udzielają informacji bezpłatnie, np. w salach obsługi klientów, które są otwarte od wtorku do piątku w godzinach 8.00-15.00, a w poniedziałki 8.00-18.00.

- Znajdziemy tam kompleksowe informacje z zakresu emerytur i rent, świadczeń w razie choroby i macierzyństwa oraz ubezpieczeń i składek. Pomocy możemy jednak szukać także poza placówkami ZUS. Konsultanci Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS czekają na kontakt pod numerem telefonu (22) 560-16-00 oraz adresem: cot@zus.pl, od poniedziałku do piątku w godzinach 7.00-18.00. Nowoczesną obsługę zapewnia także Platforma Usług Elektronicznych ZUS. Zakładając profil na stronie www.pue.zus.pl możemy załatwić swoje sprawy szybko i bez wychodzenia z domu - wyjaśnia Piotr Olewiński, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa mazowieckiego.

Po drugie, wizyta pracownika ZUS poza siedzibą urzędu, tj. w naszym domu lub firmie jest bardzo rzadko stosowana.

- Dzieje się tak co do zasady tylko w dwóch przypadkach. Pierwszym z nich jest sytuacja, w której przebywamy na zwolnieniu lekarskim, tzw. ZLA - podlega ono bowiem kontroli prawidłowości jego wykorzystania. Oznacza to, że urzędnik może przyjść do naszego domu (lub innego miejsca wskazanego w ZLA jako miejsce pobytu w czasie choroby) sprawdzając, czy wykonujemy zalecenia lekarskie. Może również sprawdzić w miejscu zatrudnienia czy nie świadczymy pracy w okresie zwolnienia. Drugim przypadkiem wizyt jest kontrola przeprowadzana w zakładach pracy, przedsiębiorstwach osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą. Taką kontrolę przeprowadzić mogą tylko inspektorzy kontroli posiadający stosowne uprawnienia i upoważnienie. Ich wizyta nigdy nie jest jednak zaskoczeniem dla przedsiębiorcy - ten typ kontroli zawsze jest zapowiadany z odpowiednim wyprzedzeniem - informuje rzecznik.

Należy również pamiętać, że każdy pracownik zakładu powinien posiadać odpowiednią legitymację - poprośmy więc o jej pokazanie.

- Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości dotyczące tożsamości osoby podającej się za urzędnika zakładu wystarczy zadzwonić do ZUS i poprosić o pomoc w zweryfikowaniu pracownika i sprawy, z którą do nas przybył - zaznacza Olewiński.

Wyświetleń: 3286
 
00:57, 15.04.2017 r.

« Powrót do archiwum

Komentarze

Brak komentarzy!

« Powrót do archiwum

Szukaj w archiwum

Reklama

Najbardziej poczytne