« Powrót do serwisu Moja Ostrołęka

Piątek, 20 czerwca 2025 r., imieniny Bogny, Florentyny, Bożeny

Moja Ostrołęka

Archiwum artykułów

Odszedł oddany działacz kultury - Stanisław Włodzimierz Parzychowski

W niedzielę 13 grudnia o godzinie 15.04 w wieku ponad 84 lat zmarł w ostrołęckim szpitalu Stanisław Parzychowski długoletni oddany działacz kultury. Swoim aktywnym życiem wpisał się na trwale w najnowszą historię Ostrołęki i Kurpiowszczyzny.

Całe woje życie związał z grodem nadnarwiańskim i z Kurpiami. Drogę zawodową rozpoczął jako nauczyciel w Szkole Podstawowej nr 2, a potem przez cały czas, aż do odejścia na emeryturę pełnił kierownicze funkcje. W latach 1956-1975 pracował w Wydziale Oświaty i Kultury, początkowo jako kierownik wychowania fizycznego, a następnie sprawował funkcję zastępcy inspektora ds. kultury w tym czasie przez dwa lata był kierownikiem Szkoły Podstawowej nr 1. W 1975 roku, w okresie powstania województwa ostrołęckiego organizował Wojewódzki Wydział Kultury i Sztuki, a następnie został dyrektorem Wojewódzkiego Domu Kultury (1975-1982). W ostatnich latach swojej drogi zawodowej pracował w Urzędzie Wojewódzkim - w Wydziale Budżetowo-Gospodarczym jako dyrektor.

Śp. Stanisław wiele wniósł w rozbudzenie życia kulturalnego i tożsamości regionalnej Ostrołęki i całej Kurpiowszczyzny. Oto kilka przypomnień z Jego chwalebnej drogi życia. W 1966 roku były organizowane w Polsce obchody Tysiąclecia Państwa Polskiego. W tym czasie Stanisław będąc inspektorem ds. kultury był współorganizatorem wielu imponujących imprez, jak wielki korowód historyczny, pokazy gimnastyczne z udziałem ponad 1000 dziewcząt i chłopców, pamiętny wytęp chóru złożonego z 2 tysięcy uczniów na Fortach Bema pod batutą śp. Jana Górzyńkiego. To również Stanisław zabiegał o wydanie monografii o dziejach Ostrołęki Zofii Niedziałkowskiej. Współorganizował także Towarzystwo Miłośników Ostrołęki oraz obchody z okazji 600- lecia nadania praw miejskich Ostrołęce. Był pomysłodawcą i organizatorem tak licznych imprez i akcji promujących Ostrołękę, mn. zainicjował wydanie specjalnego medalu z okazji 600-lecia naszego miasta. Jako miłośnik kurpiowszczyzny docierał do wielu zapadłych wsi, utrzymywał bliskie kontakty z wieloma twórcami ludowymi z jego inicjatywy w lipcu 1959 roku obchodzono Jubileusz 35- lecia wybitnej twórczyni ludowej Anny Kordeckiej z Myszyńca, który był połączony z wystawą Jej haftów, tkanin i wycinanek. Kidy powstało województwo ostrołęckie Stanisław dalej działał z pełnym zaangażowaniem i determinacją najpierw zorganizował Wydział Kultury i Sztuki, a potem przez siedem lat pełnił funkcję Dyrektora Wojewódzkiego Domu Kultury. I tu wykazał się dużą aktywności a i pomysłowością. Organizował cykliczne spotkania z pisarzami kurpiowskimi, zainicjował organizację pierwszego Święta Miodobrania w Myszyńcu. Wsparł także powstanie pierwszej placówki naukowej w Ostrołęce - Stacji Naukowej Mazowieckiego Ośrodka Badań Naukowych im. Stanisława Herbsta (1977) oraz obchody 150 rocznicy bitwy pod Ostrołęką (1981). Wniósł też wielki wkład w powstanie ostrołęckiego Muzeum. To głównie dzięki Jego determinacji miasto uzyskało od Ministerstwa Łączności budynek po starej poczcie, w którym do dziś mieści się wspomniana placówka.

Po odejściu na emeryturę nie zamknął się w zaciszu domowym. Przez jedną kadencję był przewodniczącym Rady Osiedla Parkowa (1994-1998) oraz Radnym Miasta Ostrołęki (1998-2002). Przez wiele lat pełnił funkcję Prezesa Ogrodu Działkowego w Czarnowcu oraz Wiceprezesa Zarządu Regionu Stowarzyszenia Ogrodów Działkowych w Ostrołęce.

Patrząc na drogę życia śp. Stanisława można zasadnie powiedzieć, że wpisał się w krąg ludzi wielce zasłużonych dla Ostrołęki i Kurpiowszczyzny. Nie był ostrołęczaninem ani Kurpiem z urodzenia ale stał się nim z wyboru. Zostawił po sobie nie tylko życzliwą pamięć, ale także liczne pamiątki, jak choćby pomnik gen. Józefa Bema na centralnym placu Ostrołęki. Zostawił też interesujący zapis ze swojej drogi życia: "Dzieciom moim...". Zasmuciłeś nas Stanisławie swoim odejściem do wieczności, swoich najbliższych i nas wszystkich, którzy cię znaliśmy. Spoczywaj w spokoju.

W imieniu Twoich przyjaciół, kolegów i znajomych
Stanisław Pajka.


Różaniec odbędzie się w poniedziałek i wtorek o godz. 18.30 oraz w środę o godz. 12.00 w domu pogrzebowym przy ul. Sienkiewicza. Msza święta odbędzie się w środę w kościele pw. św. Antoniego Padewskiego w Ostrołęce o godz. 13.00.

Artykuł sponsorowany

Reklama
Wyświetleń: 9338
 
11:35, 14.12.2015 r.

« Powrót do archiwum

Szukaj w archiwum


Wybrane artykuły