« Powrót do serwisu Moja Ostrołęka

Środa, 22 maja 2019 r., imieniny Heleny, Wiesławy, Romy

Moja Ostrołęka

Archiwum artykułów

Ostre wystąpienie radnego Dąbkowskiego: "Ostrołęka idzie w stronę totalitaryzmu"

Radny Mirosław Dąbkowski
Podczas ostatniej sesji rady miasta Mirosław Dąbkowski (PO) wygłosił oświadczenie.
Radny powiedział, że miasto "zrobiło krok w stronę totalitaryzmu" i zaapelował do prezydenta Janusza Kotowskiego (PiS) i do radnych, aby przestali "tak się zachowywać".Poniżej tekst oświadczenia radnego Mirosława Dąbkowskiego:
Szanowni Radni. Oświadczam, że w ostatnim okresie czasu jesteśmy świadkami wielu bulwersujących decyzji i zachowań dotyczących obrad sesji rady miasta w Ostrołęce. Do tychże działań można zaliczyć likwidację "spraw różnych" w porządku obrad, ograniczanie swobody wypowiedzi poprzez eliminowanie z wątpliwych przyczyn formalnych (zamknięcie dyskusji, ograniczanie niektórych radnych poprzez wyłączanie mikrofonu, przerywanie wypowiedzi, niedopuszczanie do głosu), znikanie z protokołów obrad treści niewygodnych dla rządzących, nieprzestrzeganie terminów sporządzania protokołów, nierówne traktowanie radnych, zgryźliwości w stosunku do radnych, a nawet obrażanie.

Zwłaszcza nagannym zdaje się być obrażanie radnego na sesji przez urzędnika prezydenta. Do szerokiego spektrum działań uderzających w podstawy lokalnej demokracji doskonale wpisało się skandaliczne zachowanie prowadzącego obrady komisji prawa w dniu 27 listopada 2012 r. Prowadzący obrady komisji nagle zerwał obrady poprzez nieoczekiwane wyjście z sali obrad. Przy drzwiach wspomniał jedynie "mam rodzinę". W tym czasie jeden z radnych formułował istotny wniosek formalny dotyczący spraw miasta. Na sali pozostało czterech skonsternowanych radnych komisji, a radca prawny stwierdził, że nikt z obecnych radnych nie ma prawa przewodzić dalszym obradom komisji. Ten styl działania niesie ze sobą istotne naruszenia demokracji lokalnej i praw obywatelskich. Są już tego namacalne konsekwencje. To wskutek fatalnej ekwilibrystyki prawnej uchwały rady miasta są podważane przez sądy, urząd wojewody, Regionalną Izbę Obrachunkową, a nawet przez Prokuratora Okręgowego. Decyzje tak wielu organów wskazują w sposób oczywisty na bezprawność decyzji rady w wielu sprawach i nie zasłonią tego gładkie, okrągłe słówka wygłaszane na tej sali. Takie jak np. o niesłuchaniu sądów.

Trzeba się zastanowić dokąd zmierzamy. Ostatnia sesja robocza z 25 października br. wyraźnie pokazuje: uchwała 341 uchylona przez RIO z powodu "wykraczania w sposób oczywisty poza uprawnienia ustawowe, co więcej naruszają sferę praw i wolności określonych w Konstytucji jako prawa niezbywalne i nienaruszalne". Uchwała następna, tj. 342 moim zdaniem powinna być również uchylona z powodu niezgodności z Konstytucją i ustawą. Kiedy chciałem ten argument podnieść wyłączono mi mikrofon. Ale to że czegoś nie słychać, to nie znaczy, że to nie istnieje. Prawda istnieje. Dalej na tejże sesji słyszeliśmy, że "powinno być również zagwarantowane bezpieczeństwo w tym urzędzie dla pracujących tam ludzi i prezydenta. I chciałam zwrócić uwagę, żebyście państwo pomyśleli o zamontowaniu jakieś bramki, bo ja każdy może wejść do pokoju kiedy chce i kto chce" - to słowa radnej. "Powinniśmy wiedzieć, kto do nas wchodzi, kto się instaluje, jest z kamerą" - słowa wiceprzewodniczącego rady. "Osoba, która przychodzi za aparatem i chce zdjęcia pocykać powinna mieć identyfikator, kto to jest i skąd jest i licencję na to. To nie ma tak, że sobie bez licencji może wejść" - słowa radnego. Te pomysły z ostatniej sesji roboczej ograniczania w zakresie korzystania z konstytucyjnych wolności i praw w połączeniu z opisanym przez media ogólnopolskie przypadkiem "cenzury" filmu "Pokłosie" wskazują, że zrobiliśmy krok w stronę totalitaryzmu. Tylko koksowników brak. A znamienna rocznica już za dwa tygodnie.

Oświadczam, że najwyższy czas, panie prezydencie i wysoka rado, przestać tak się zachowywać. To droga już znana i skompromitowana.

Wyświetleń: 4089
 
18:02, 03.12.2012 r.

« Powrót do archiwum

Komentarze

Brak komentarzy!

« Powrót do archiwum

Szukaj w archiwum

Reklama

Najbardziej poczytne