« Powrót do serwisu Moja Ostrołęka

Sobota, 24 października 2020 r., imieniny Marcina, Rafała, Arety

Moja Ostrołęka

Archiwum artykułów

PIT 2017 z kwotą wolną od podatku bez zmian

Gorący okres rozliczania PIT 2017 nastąpi dopiero po zakończeniu roku podatkowego 2016. Ale już teraz trzeba pamiętać o zmianach, jakie zostały wprowadzone w wyniku nowelizacji prawa podatkowego. Poprawki wprowadzano różnymi ustawami aż 17 razy.

W 2016 roku w ustawie o PIT zaczęły obowiązywać zmiany wprowadzone aż 17 różnymi ustawami nowelizującymi. Z początkiem roku weszły w życie m.in. znowelizowane przepisy dotyczące dochodów wolnych od podatku, sposobu naliczania i korygowania kosztów itd. Należy je uwzględnić w rozliczeniu PIT 2017.

Niektóre zmiany dotyczą tylko wąskiego kręgu podatników, jak np. wprowadzenie możliwości odliczeń z tytułu ulgi na działalność badawczo-rozwojową dla osób prowadzących działalność gospodarczą, czy osób rozliczających przychody ze sprzedaży wyprodukowanych przez siebie produktów rolnych. W katalogu dochodów zwolnionych z opodatkowania dodano zwolnienia: zasiłek macierzyński wypłacany z KRUS na podstawie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz kwoty podwyższenia zasiłku macierzyńskiego , a także niektórych uposażeń i in.

Inne zmiany dotyczą znacznie szerszego grona podatników, a nawet jego ogółu.
Niestety podatnicy nie doczekali się zmiany wysokości kwoty wolnej od podatku. W Polsce kwota wolna od podatku wynosi 3091 zł jest bardzo niska w porównaniu z kwotami niepodlegającymi opodatkowaniu w innych krajach. W związku z tym podwyższenie tej kwoty oczekiwane jest od lat.

Wysokością kwoty wolnej od podatku zajął się trybunał konstytucyjny. Już w październiku 2015 przepisy ustalające kwotę zwolnioną z podatku na poziomie 3091 zł Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodne z polską konstytucją. Na mocy wyroku Trybunału przepisy te tracą moc prawną z dniem 30 listopada 2016 roku. W uzasadnieniu orzeczenia Trybunał podał wysokość minimum egzystencji w Polsce. Polskie prawo określa minimum egzystencji na poziomie 6504 zł rocznie i kwota wolna nie powinna być niższa od tego minimum.

Przedstawiciele rządu wielokrotnie obiecywali podniesienie kwoty wolnej, nawet do 8000 zł, ale do uchwalenia podwyżki nie doszło od roku 2009. Były też plany stopniowego podwyższania kwoty wolnej, nawet już od roku 2016.

Z ostatnich wypowiedzi przedstawicieli rządu wynika, ze kwota wolna od podatku nie będzie podwyższona również w 2017 roku. Związane jest to z planowaną reformą dotyczącą konsolidowania egzekucji podatków i składek na ubezpieczenie społeczne.

Z powyższego wynika, że w rozliczeniu PIT 2016 oraz PIT 2017 kwota wolna od podatku nadal będzie wynosiła 3091 zł.

Artykuł sponsorowany

Wyświetleń: 3980
 
00:20, 08.10.2016 r.

« Powrót do archiwum

Komentarze

Brak komentarzy!

« Powrót do archiwum

Szukaj w archiwum

Reklama

Najbardziej poczytne