« Powrót do serwisu Moja Ostrołęka

Środa, 18 października 2017 r., imieniny Juliana, Łukasza, Bratumiła

Moja Ostrołęka

Archiwum artykułów

Przedłużenie okresu kredytowania. Czy to się opłaca?

Kiedy podpisywałeś umowę z bankiem, wydawało się, że comiesięczne raty nie przysporzą ci problemów? Przedłużenie okresu kredytowania to rozwiązanie, które pozwala na obniżenie wysokości następnych rat. Ma ono jednak także wady, o których należy pamiętać.

W międzyczasie sytuacja finansowa nieco się jednak zmieniła, a na twoje konto nie wpływają już tak wysokie sumy. Uszczuplenie domowego budżetu sprawiło, że z płaceniem kolejnych rat nie radzisz sobie już tak dobrze, jak kilka lat temu i niekiedy brakuje ci pieniędzy na inne wydatki. Postanawiasz więc poprosić bank o przedłużenie okresu kredytowania. Warto przy tym pamiętać, że to rozwiązanie ma zarówno wady, jak i zalety.

Czy warto przedłużyć kredyt?
O ile bank zaakceptuje twój wniosek o przedłużenie okresu spłacania rat, w twoim budżecie zajdą dwie poważne zmiany. Pierwsza, pozytywna, to fakt, że każda kolejna rata będzie nieco niższa od tych, które płaciłeś dotychczas. Oznacza to, że łatwiej będzie ci pokryć comiesięczne wydatki i zarządzać domowymi finansami. Druga, ciemniejsza strona takiego rozwiązania to wzrost kwoty oprocentowania, którą łącznie zapłacisz bankowi podczas trwania umowy.

Ile kosztuje przedłużenie kredytu?
To, o ile konkretnie wrośnie ta kwota uzależnione jest od dwóch czynników. Pierwszy to ilość miesięcy, o jaką chcesz przedłużyć okres kredytowania. Drugi - wysokość ustalonych przez bank kosztów aneksowania umowy. Te mogą być naprawdę różne i kształtują się od 20 do 100 złotych. Bywa też, że bank wysokość dopłaty ustala w oparciu o wielkość zadłużenia w chwili złożenia wniosku i może wynosić ona od 1% do 3%. W takim przypadku ostrożność powinny zachować szczególnie osoby, które wzięły kredyty na duże kwoty, bo może okazać się, że całkowite koszty poważnie wzrosną.

Wakacje kredytowe - co to jest?
Jeśli wziąłeś kredyt gotówkowy, a przewidujesz, że przez jakiś czas twoje dochody będą niższe, możesz rozważyć też tak zwane wakacje kredytowe. Mogą one polegać zarówno na całkowitym odroczeniu płatności kilku rat, jak i tymczasowym zwolnieniu cię z płacenia kapitałowej części raty. Po tym okresie czas spłacania kredytu może nie zmienić się w stosunku do umowy lub zostać nieco przedłużony. Druga opcja obniży wysokość kolejnych rat, ale zwiększy całkowite oprocentowanie.

Artykuł sponsorowany

Wyświetleń: 864
 
08:08, 29.07.2017 r.

« Powrót do archiwum

Komentarze

Brak komentarzy!

« Powrót do archiwum

Szukaj w archiwum

Reklama

Najbardziej poczytne