« Powrót do serwisu Moja Ostrołęka

Niedziela, 14 czerwca 2026 r., imieniny Elizy, Bazylego, Waleriana

Moja Ostrołęka

Archiwum artykułów

Przejmujący film ku pamięci pomordowanych w Łodziskach (wideo)

Fot. kadr z filmuFot. kadr z filmuPrzed siedemdziesięciu laty, 1 marca 1946 roku w lesie na terenie gminy Lelis w miejscowości Łodziska komunistyczne władze zamordowały pięciu mężczyzn. Ku pamięci pomordowanych nakręcono przejmujący film rekonstruujący tamte tragiczne wydarzenia.

Do mogiły pomordowanych dotarła Fundacja "Niezłomni" im. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki", która w toku prowadzonych prac ujawniła szczątki pomordowanych ofiar - Bolesława Gnozy, Bronisława Lisa, Władysława Prusaczyka, Dominika Trzcińskiego i Ludwika Trzcińskiego.

O sprawie pisaliśmy w artykułach "Szczątki ofiar komunistycznego terroru odkryto w gminie Lelis" i "Rodziny pomordowanych otrzymały noty identyfikacyjne".

W hołdzie pomordowanym powstał przejmujący film, nakręcony przy współudziale Stowarzyszenia "Strzelcy Kurpiowscy", Grupy Historycznej "Niepodległość", Teatru Historii "Dzieci Ostrołęki" oraz Grupy Rekonstrukcji Historycznej XVI Okręgu Narodowego Zjednoczenia Wojskowego "Mazowsze-Orzeł-Tęcza". Scenariuszem i reżyserią zajęli się Grzegorz Sul i Marek Kupis, zaś montażem materiału Marek Kupis.

W filmie wykorzystano fragment poematu "Do Potomnego" Tadeusza Gajcego oraz wiersza pt. "Wiatr" Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Kompozycja, muzyka i wykonanie - Norbert "Smoła" Smoliński i zespół Contra Mundum. W materiale widzimy też naocznego świadka tamtych zdarzeń - Józefa Głażewskiego, który po latach opowiedział tragiczne obrazy widziane w dzieciństwie.

Reklama
Wyświetleń: 23883
 
12:21, 03.03.2016 r.

« Powrót do archiwum

Szukaj w archiwum


Wybrane artykuły