Niedziela, 15 czerwca 2025 r., imieniny Jolanty, Wita, Wioli
Ograniczenia w dostarczaniu energii na terenie całego kraju wprowadziły Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Wszystko przez falę upałów oraz katastrofalnie niski poziom wód w Polsce. Ograniczenia dotkną przede wszystkim duże zakłady produkcyjne.
- Polskie Sieci Elektroenergetyczne (...) w związku z obniżeniem rezerw zdolności wytwórczych poniżej niezbędnych wielkości (...) w możliwych do przewidzenia warunkach pracy sieci, stwierdziły wystąpienie zagrożenia bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej (...) i z dniem 10 sierpnia od godz. 10 wprowadzają ograniczenia w dostarczaniu i poborze energii elektrycznej na obszarze całego kraju - czytamy w oficjalnym komunikacie PSE.
Ograniczenia dotyczą dużych zakładów przemysłowych. Trudności z poborem energii nie będą mieli wrażliwi odbiorcy, czyli szpitale, a także gospodarstwa domowe.
- Jest to apel Polskich Sieci Elektroenergetycznych skierowany do odbiorców o ograniczenie poboru energii - powiedziała Katarzyna Burda-Mazurek, rzecznik PGE Dystrybucja w Warszawie. - Ogłoszony został 20 stopień zasilania. Do komunikatu muszą się zastosować odbiorcy przemysłowi o mocy większej niż 300 kW. Natomiast odbiorcy indywidualni proszeni są o oszczędność energii elektrycznej. Ze względu na upały i niski poziom rzek występuje problem z wodą i elektrownie wytwarzają mniej energii.
Jak czytamy w komunikacie Polskich Sieci Elektroenergetycznych, dziś do godziny 17.00 będzie obowiązywał 20 stopień zasilania. Oznacza to, że duże firmy muszą przełączyć się na minimalny pobór energii, aby zapobiec uszkodzeniu obiektów technologicznych.
Dziś od godz. 17.00 do 22.00 będzie obowiązywał stopień zasilania 19. Natomiast od godziny 22.00 do wtorku do godz. 10.00 stopień zasilania 11, który stanowi najmniejsze ograniczenia.
A jak z upałami i niskim poziomem wody w Narwi radzi sobie ostrołęcka elektrownia?
- W elektrowni w Ostrołęce pracują obecnie dwa bloki energetyczne, jeden pozostaje w planowym remoncie kapitalnym. Ze względu na niski stan wody w rzece i upały, okresowo wprowadzane są ograniczenia produkcji, rzędu 10-15 proc. możliwości produkcyjnych - informuje Beata Ostrowska, rzecznik prasowy Grupy Energa. - W przypadku pogarszania się sytuacji hydrologicznej, planowana jest instalacja tymczasowej przegrody piętrzącej wodę w rzece Narew, co powinno umożliwić dalszą pracę bloków energetycznych przy utrzymaniu obecnych możliwości produkcyjnych.