« Powrót do serwisu Moja Ostrołęka

Środa, 23 września 2020 r., imieniny Bogusława, Tekli, Liberta

Moja Ostrołęka

Archiwum artykułów

Rekonstrukcja bitwy pod Ostrołęką 1831 r. (zdjęcia)

Niezwykła inscenizacja historyczna prezentująca przebieg bitwy pod Ostrołęką 26 maja 1831 r. odbyła się dzisiaj na błoniach nad Narwią.
Niedzielne obchody 180. rocznicy bitwy pod Ostrołęką rozpoczęły się mszą św. w kościele poklasztornym p.w. św. Antoniego. Później nad Narwią ostrołęczanie obejrzeli rekonstrukcję jednej z najbardziej krwawych bitew powstania listopadowego. Tłumnie zgromadzona publiczność przy dźwiękach artylerii podziwiała kilkuset rekonstruktorów wyposażonych w historyczną broń i mundury z epoki.

- Miasto Ostrołęka właściwie rokrocznie chce przypominać o sprawach ważnych z historii. Nie tak dawno mieliśmy rocznicę bitwy napoleońskiej, systematycznie przypominamy bitwy z powstań, wspominamy też bohaterów. Wszystko po to, abyśmy pamiętali o tych, którzy oddali życie, poświęcili zdrowie, żeby następne pokolenia mogły żyć w pokoju - powiedział Janusz Kotowski, prezydent Ostrołęki.

Rekonstrukcja walk oddziałów polskich z rosyjskimi przyciągnęła na błonie nie tylko ostrołęckich pasjonatów historii wojskowości, ale też członków grup m.in. z Warszawy, Ciechanowa, Litwy, Rosji, czy Białorusi. Na zakończenie imprezy wręczone zostały medale pamiątkowe.

Zobacz zdjęcia:
Rekonstrukcja bitwy pod Ostrołęką (29.05.2011)

Wyświetleń: 5857
 
16:19, 29.05.2011 r.

« Powrót do archiwum

Komentarze

Brak komentarzy!

« Powrót do archiwum

Szukaj w archiwum

Reklama

Najbardziej poczytne