« Powrót do serwisu Moja Ostrołęka

Niedziela, 15 czerwca 2025 r., imieniny Jolanty, Wita, Wioli

Moja Ostrołęka

Archiwum artykułów

Satelita rozbije się nad Polską. Może spaść na Łomżę

Fot. esa.int Ostrołęka
Fot. esa.int
Satelita GOCE, który w październiku zakończył swoją misję i zmierza na Ziemię, prawdopodobnie rozbije się na terenie Polski.
Istnieje prawdopodobieństwo, że części ważącej ponad tonę maszyny spadną na Łomżę. Informację o zagrożeniu zamieścił na swojej stronie internetowej Urząd Miasta w Łomży.

Satelita dotrze na Ziemię 10 lub 11 listopada. Naukowcy spodziewają się spadku 40-50 fragmentów maszyny o łącznej wadze około 250 kg. Mieszkańcy nie powinni mieć jednak powodów do niepokoju, obszar spadania satelity jest w rzeczywistości ogromny. To pas o szerokości do 900 km, który ostatecznie może znaleźć się na Polską. Naukowcy szacują, że prawdopodobieństwo spotkania szczątków satelity na terenie Łomży wynosi 0,15 proc.

Komunikat Urzędu Miasta Łomży:
Europejski satelita GOCE zakończył swoją misję w październiku i ze względu na niską orbitę wkrótce wejdzie w gęstsze warstwy atmosfery i spłonie. Oczekiwane jest, że relatywnie duża liczba szczątków dotrze do ziemi. Tego rodzaju proces jest bardzo trudny do szczegółowego modelowania i z tego powodu przewidywania dotyczące miejsca upadku szczątków będą się zmieniać do ostatniej chwili. Również szacunki dotyczące liczby szczątków mogą być wysoce nieprecyzyjne ze względu na eksperymentalną budowę struktury satelity.

Ważne informacje:
- Na pokładzie satelity nie znajdują się materiały niebezpieczne. Waży on niewiele ponad 1000 kg.
- Szacuje się, że do ziemi mogą dotrzeć szczątki o łącznej masie ok. 250 kg, prawdopodobnie jako 40-50 fragmentów, rozrzuconych na długości do 900 km w pasie o ogólnym przebiegu północ-południe.
- Przy tak dużej niepewności co do chwili wejścia w atmosferę możliwe miejsca upadku obejmą pasy dookoła całego globu. Jeden z takich pasów przebiega nad wschodnią granicą Polski. Prawdopodobieństwo, iż szczątku satelity upadną na tym odcinku można szacować jako marginalne, na poziomie 0,15%.
- Na tę chwilę upadek przewidywany jest według różnych kalkulacji:
Listopad 11, 15:00 ± 25h
Listopad 10, 13:37 ± 25h

Informacja została przygotowana na podstawie danych otrzymanych z Centrum Badań Kosmicznych PAN.

Reklama
Wyświetleń: 12557
 
19:58, 08.11.2013 r.

« Powrót do archiwum

Szukaj w archiwum


Wybrane artykuły