« Powrót do serwisu Moja Ostrołęka

Niedziela, 24 września 2017 r., imieniny Gerarda, Teodora, Hermana

Moja Ostrołęka

Archiwum artykułów

Skrzynka skarg: Czy można jeszcze raz zamieścić instrukcję jak jeździ się po rondach dwupasmowych?

Skrzynka skarg:
Mam serdeczną prośbę, czy można jeszcze raz zamieścić instrukcję jak jeździ się po rondach dwupasmowych, to ma pierwszeństwo itp.? Jestem kierowcą i notorycznie ktoś z pasa zewnętrznego zajeżdża mi drogę, pomimo iż to ja mam pierwszeństwo przy jeździe na wprost. Nie wspomnę już o kierunkach. Niektórzy zapomnieli co to jest i do czego służy. Przy okazji pozdrawiam pana z niebieskiego opla, który mało mi wczoraj maski nie skasował. Kierowcy patrzymy w lusterka!

Odpowiada Tomasz Żerański z Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce:
Zasady dotyczące pierwszeństwa
Według polskich przepisów jeżeli przed rondem stoi tylko znak C-12 "ruch okrężny" to obowiązują podstawowe zasady dotyczące pierwszeństwa, czyli pierwszeństwo ma pojazd znajdujący się po prawej stronie, a więc pierwszeństwo ma pojazd wjeżdżający na rondo. Jednak w większości przypadków spotykamy ronda, przed którymi znakowi "ruch okrężny" towarzyszy znak A-7 "ustąp pierwszeństwa przejazdu", a więc pierwszeństwo mają samochody znajdujące się na rondzie. Należy także pamiętać o tym ,że podczas zmiany pasa ruchu na rondzie, pierwszeństwo ma pojazd znajdujący się już na tym pasie ruchu - jest to szczególnie ważne, np. podczas próby opuszczenia ronda.

Jak używać kierunkowskazów?
Jazda rondem jest traktowana właściwie jak jazda prostą ulicą z odchodzącymi w prawo zjazdami. Na rondzie używamy kierunkowskazów do:
-zasygnalizowania zamiaru zmiany pasa ruchu na rondzie (w zależności od pasa w prawo lub w lewo)
-zasygnalizowania zamiaru opuszczenia ronda - w takim wypadku używamy do tego kierunkowskazu w prawo

Jakie są podstawowe zasady poruszania się na rondach dwupasmowych?
Wjeżdżając na rondo dwupasmowe, należy zająć właściwy pas ruchu, zgodny z kierunkiem jazdy, pod warunkiem, że rondo jest we właściwy sposób oznakowane znakami drogowymi pionowymi bądź poziomymi. W przypadku, gdy rondo nie jest oznakowane wskazana kierująca Renault Megane mogła ten manewr wykonać tak, jak został on opisany. W chwili gdyby doszło do zdarzenia drogowego w przedstawionej sytuacji sprawcą kolizji byłby Pan. Podstawowa zasada to ustąpić pierwszeństwa pojazdowi z prawej strony albo zmieniając pas ruchu. Artykuł 22 Ustawy Prawo o ruchu drogowym mówi wyraźnie: kierujący pojazdem może zmienić kierunek jazdy lub zajmowany pas ruchu tylko z zachowaniem szczególnej ostrożności. Kierujący pojazdem, zmieniając zajmowany pas ruchu, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdowi jadącemu po pasie ruchu, na który zamierza wjechać, oraz pojazdowi wjeżdżającemu na ten pas ruchu z prawej strony. To znaczy, że chcąc opuścić jezdnię ronda, przy zmianie pasa ruchu, musimy bezwzględnie ustąpić pierwszeństwa pojazdom jadącym na sąsiednim pasie, na który lub przez który musimy przejechać. Nie jest istotne, czy pasy są wyznaczone, czy nie. Tak więc nawet w przypadku, gdyby do zdarzenia doszło na rondzie z wyznaczonymi pasami ruchu to sprawcą zdarzenia byłby również Pan, natomiast kierująca pojazdem Renault zostałaby ukarana za niestosowanie się do znaków drogowych.

Życzę wszystkim uczestnikom ruchu drogowego bezpiecznej jazdy i rozwagi, abyśmy zawsze bezpiecznie docierali do swoich domów.

Skrzynka skargMasz problem? Pytanie? Skargę? Pomysł? Napisz! redakcja@moja-ostroleka.pl, skorzystaj z formularza kontaktowego lub zamieść wpis na naszym forum.

Wyświetleń: 4548
 
10:27, 13.01.2012 r.

« Powrót do archiwum

Komentarze

eh
09:33, 13.01.2012 r.
wina tego po prawej bo skreca w lewo z prawego pasa..
łojciec
09:34, 13.01.2012 r.
Do tych co i tak nie dotrze nic a nic z tej lekcji ... z wewnętrznego i tak pojadą na wprost "bo sypciej bedźe"
do "eh"
09:41, 13.01.2012 r.
Brawo, pokazałeś swoją mądrość tym komentarzem :angry:
kolo
10:12, 13.01.2012 r.
nie ośmieszaj się autorze skargi i weź sobie do serca to co mówi policjant. Jeżeli nie możesz pogodzić się z tym że nie masz racji to nie wyjeżdżaj na ulice może będzie mniej kolizji. Na zewnętrznym pasie zawsze ma pierwszeństwo, niezależnie od tego czy jest to cep który objeżdża rondo po zewnętrznym pasie aby zawrócić
10:34, 13.01.2012 r.
Jeżeli ktoś posiada prawo jazdy powinien wiedzieć jak wykonuje sie takiego typu manewry ale jak zdaje każdy to właśnie potem widać na ulicach jak jeżdza niektorzy "kierowcy" i powodują niebezpieczeństwo.
eh
10:53, 13.01.2012 r.
żeby jazda na rondzie była bezpieczna wystraczy w tym przypadku, by jadący na prawym pasie jechał w prawo lub prosto, a na lewy w lewo badz prosto, sygnalizujac odpowiednio wczesnie zjazd z ronda...
cyna
11:08, 13.01.2012 r.
Autor skargi prawko chyba ma za masło :laughing:
aa
11:16, 13.01.2012 r.
jakby to powiedzieć, skarżący nie jedzie prosto, tylko skręca w prawo :tongue:
Rajdowiec
12:02, 13.01.2012 r.
Tylko w tej zabitej dechami wiosce z rondami dwupasmowymi nie ma przed nimi ustawionych znaków pionowych C-6 i C-7 ,oraz znaków poziomych P-8e i p8f.Ktoś za takie buble powinien stracić stanowisko w urzędzie
PITAGORASSS
12:15, 13.01.2012 r.
LUDZIEEEEE !!!!!!!!!!!!!!!!! NAUCZCIE SIE ZE ZJEZDZAJAC Z WEWNETRZNEGO PASA TRZEBA USTAPIC TEMU Z ZEWNETRZNEGO NIEWAZNE CZY POMYLIL ZJAZDY CZY COOO !!!!!!!!!!!!!!!
12:34, 13.01.2012 r.
NIE NAUCZĄ SIĘ BO TO SĄ ŚWIĘTE KROWY OSOBIŚCIE JESZCZE NIE WIDZIAŁEM ŻEBY W OCE "KIEROWCA" JADĄCY WEWNETRZNYM PASEM USTĄPIŁ KIEROWCY NA WEWNĘTRZNYM TYLKO RURA I ZAJEŻDŻAJĄ DROGĘ MŁODZI KIEROWCY WIEDZA ZAPEWNE ZE TAK SIE NIE ROBI BO NA KURSIE UCZA POPRAWNIE ALE STAZY KTORZY UCZYLI SI JEŹDZIC PRZED WOJNA NA PUSTYCH DROGACH MYŚLĄ ZE IM SIĘ PIERWSZEŃSTWO NALEŻY.

PROPONUJE WPROWADZIC KONTROLNE TESTY CO ILES LAT I PRO KIEROWCOW BEDZIE ZNACZNIE MNIEJ
jak
12:45, 13.01.2012 r.
Najgorsze jest rondo Niedziałkowskiej , tam większość jeździ po zewnętrznym pasie . Ja od pewnego czasu jak widzę , że jest luźno na rondzie jak dojeżdżam to zajmuję pas wewnętrzny i sprawnie pokonuję rondo. Ale jak widzę że na wewnętrznym pasie dojazdowym ustawiają się ELKI , lub jest ono zakorkowane to ... niestety śmigam po pasie zewnętrznym .. nie etyczne ale przy kolizji to nie z mojego OC ściągną odszkodowanie ,
goggle
12:48, 13.01.2012 r.
zgadzam się z kolegą wyżej młodzi wiedzą bo uczą się tego na kursie,mnie uczono z zew. jedziemy w prawo bądź prosto a z lewego w lewo bądź zawracamy no i oczywiście ustępujemy miejsca kierowcy będącemu na pasie zewnętrznym
goggle
12:50, 13.01.2012 r.
a Pan piszący skargę się zwyczajnie trochę ośmieszył
13:20, 13.01.2012 r.
a może w O-ce wprowadzić nowe oznakowanie rond !!! jak to często jest w innych miastach lub jak to było kiedyś na rondzie jak się z mostu z jeżdża (na samy początku) z prawego pasa jedziesz w prawo lub prostu a z lewego jeździsz prostu lub w lewo. może jakąś akcje zrobić w sprawie oznakowania rond. nawet juz mam pomysł jak rondo zablokować wystarczy jeździć w kółko po rondzie oczywiście po zewnętrznym pasie!!!
wariart
14:03, 13.01.2012 r.
inna sprawa, kiedy np. z wewnętrzengo pasa jadę prosto, a kierowca mimo tego, że widzi samochód na rodndzie decyduje się wjechać od prawej strony (samochodu będącego na rondzie) i zajeżdża drogę. Taka sytuacja jest nagminna szczególnie obok ronda przy Peugeot'cie. Ktoś wyżej dobrze napisał w takiej sytuacji hamulec i przepuszczamy barana, bo prawo jest po 'jego' stronie, nie sądzę, żeby taką sprawe dało się udowodnić bez kilki świadków, bo przecież zawsze może powiedzieć, że on już był natym rondzie.
xXx
14:04, 13.01.2012 r.
Mam prawko no niedługo będzie to 2 lata i już nie raz miałam takie sytuacje, ale to normalne ze trzeba ustąpić :laughing:
a poza tym zawsze lepiej jest ustąpić jak się nie ma pewności niż pchać się na h_a_m_a
:laughing:

Ja nie mam sił już na tych kierowców nie powiem bo jak napisałam MAM PRAWKO DOPIERO 2 LATA ale nie uważam się ani za super kierowce ale też nie jestem jakaś ostatnia, ale przepisy znam i jeśli ktoś mi zajedzie drogę zajdzie za skórę to strąbię już nawet klakson mi się popsuł.

TAK TO JUŻ JEST ŻE U NAS DOSTAJĄ PRAWKA NAWET CI KTÓRZY NIE UMIEJĄ JEŹDZIĆ
waw
14:16, 13.01.2012 r.
tych szoferów co po zewnętrznym pasie jada w lewo to lepiej nie puszczać na większe miasta bo korki murowane a ja zawsze zastanawiałem sie skad biora się takie korki moze wystarczy trochę zwiększyć kulturę jazdy :wink:
grzes
14:18, 13.01.2012 r.
w innych miastach gdzie jest zdecydowanie mniej rond dominują bezkolizyjne tz ronda spiralne. W Ostrołęce natomiast bijącej rekordy pod względem ilości rond buduje sie zwykłe kupy, rysowane szablonem od jednego kólka.
ONYX
15:02, 13.01.2012 r.
Takie mamy prawo i ten dostanie mandat i ten.
Jadący zewnętrznym pasem w lewo nie powinnien tam wogóle być, koniec i kropka.
To tak jak by kierujący bez ważnych uprawnień został karany dopiero w tedy gdy będzie winny kolizji.
Nie jestem pewnien jak teraz ale kiedyś jeżlei byłeś pod wpływem alko i mimo tego że niebyłeś winny to i tak Twoja wina bo nie powinno ciebie tam wogóle być. Propo.... może z komendy na ten temat się też wypowiedzą.
ONYX
15:04, 13.01.2012 r.
Odszkodowanie z OC oczywiście też "leci" od tego który był na prawidłowym pasie.
BEZSENS
on
15:09, 13.01.2012 r.
to prawda ronda turbinowe są prawie bezkolizyjne tylko kto w naszym ratuszu wie co to jest rondo spiralne?
real
15:20, 13.01.2012 r.
Zadanie dla mędrców z ratusza. Zlikwidować wewnętrzne pasy na rondach (tak zrobiono w Łomży) lub je logicznie oznakować, karać za jazdę niezgodną z oznakowaniem i będzie po problemie.
ja
15:32, 13.01.2012 r.
Ile razy można wałkować jeden i ten sam temat już kilka razy było o tym pisane ludzie jak ktoś nie umie jeździć to szuka nie wiadomo czego. :angry:
zs sA.
15:56, 13.01.2012 r.
Troszkę nie na temat, ale... Wczoraj jechałem swoim wspaniałym, 13-letnim VW Polo, ul. Witosa z prędkościa 52-54 km/godz. i błysnął mi w oczy "wkur..ik" z fotoradaru. Czy Straż Miejska je przekalibrowała? Widomo przecież wszem i wobec, że fotoradary powinny cykać zdjęcia "w okolicach" 60 km/godz.
NOSTRADAMUS
15:58, 13.01.2012 r.
AUTORZE SKARGI ZAPRASZAM DO ANGLII GDZIE JEDNO DUZE RONDO SKLADA SIE Z 5 MALYCH ROND I CIEKAWE JAK NA TM BYS SE PORADZIL :laughing: :laughing: :laughing: TYM BARDZIEJ ZE JESZCZE PO LEWEJ STRONIE SIE JEZDZI.
NIE MASZ POJECIA JAK JEZDZIC PO RONDACH TO NIE WSIADAJ ZA KIEROWNICE I NIE ROB ZAGROZENIA INNYM UZYTKOWNIKOM DROG.
NORMALNIE SIE TYLKO OSMIESZASZ :laughing: :laughing: :laughing:
jaro
16:36, 13.01.2012 r.
POPIERAM AUTORA SKARGI
---TEŻ WIELE RAZY SPOTYKAM SIĘ Z SYTUACJE ŻE Z WEWNĘTRZNEGO PASA SKTĘCA SIE W LEWO NA RONDZIE ---
TO ZWYKŁE CWANIACTWO

TAK SIE NIE JEŻDZI TO BRAK KULTURY JAZDY ALE W RAZIE CZEGO TO NIE MY JESTEŚMY SPRAWCĄ I TYLKO MANDAT A TY PŁACISZ -- TAKIA TO polska właśnie
NIE DLA ZWYKŁEGO OBYWATELA TYLKO DLA CWANIAKÓW
jaro
16:38, 13.01.2012 r.
SORKI ZEWNĘTRZNEGO SKRĘCAJA W LEWO
JR
16:39, 13.01.2012 r.
UWAŻAM,ŻE PRZEPISY SĄ NIEJASNE I TRUDNE DO ZROZUMIENIA.NA RONDACH DWUPASMOWYCH POWINNO BYĆ TAK, ŻE WJEŻDŻAJĄC NA PAS PRAWY POWINNO SIĘ SKRĘCAĆ W NAJBLIŻSZĄ DROGĘ I NA PAS ZEWNĘTRZNY I NIGDY NIE BYŁOBY PROBLEMÓW.INNA JAZDA PASEM ZEWNĘTRZNYM PO RONDZIE POWINNA BYĆ KARALNA
pol
17:59, 13.01.2012 r.
CO TU DUŻO GADAĆ , PISAĆ ITD. DZISIAJ NA JEDNYM Z OSTROŁĘCKICH ROND POLICJA DAŁA PRZYKŁAD Z WEWNĘTRZNEGO PASA SKRĘCIŁA W PRAWO I TO NA DODATEK BEZ KIERUNKU . NIE JECHALI NA SYGNALE I NIE SZYBKO !
18:10, 13.01.2012 r.
Panie Policjancie. Jeśli można prosić, to narysuj /... co niektórym.../, jak należy jeździć po rondach. Może w końcu ktoś zrozumie. A swoją droga drogą to co niektóre komentarze są poniżej poziomu osoby posiadającego kartę rowerową.
Do: instruktorów "L" - nauczcie następnych /młodych/ kierowców, jak należy jeździć na rondach, no chyba, że sami nie wiecie. POZDRO - bezpiecznej jazdy
18:16, 13.01.2012 r.
:smile: :smile: :smile:Postaram się o stare auto za 500 złotych/oczywiste że z ważną polisą OC/ i będę jeździł po naszych ostrołęckich rondach - CIEKAWE ILE WYPŁACĄ MI TOWARZYSTWA UBEZPIECZENIOWE. HA.HA.HA
M.
18:32, 13.01.2012 r.
A moim zdaniem właśnie bardzo dobrze że po raz wtóry temat pojawia się w skrzynce skarg, bo naprawdę ostrołęczanie nie znają przepisów i za każdym razem jak jestem w pobliżu ronda i czekam na możliwość włączenia sie do ruchu, widać np. kirowcę jadącego przez całe rondo na kierunkowskazie ( zarówno w lewo - nie wiem po co!! jak i w prawo).
:)
19:38, 13.01.2012 r.
Jestem autorem skargi i miało buć z pasa wewnętrznego zajeżdżają tym na zewnętrznym :)
Pozdrowienia :)
:)
19:39, 13.01.2012 r.
Być nie buć... ah te literki...
kert
19:57, 13.01.2012 r.
Mozna dłubac w nosie, puszczać głośne bąki, bekać, być instruktorem nauki jazdy, jeżdzić rondem prawym pasem - wszystko to MOŻNA robić - ale po prostu nie wypada....
Kurpsiok
20:09, 13.01.2012 r.
Czy któryś z 'mądrych' komentujący ten temat zastanowił się nad tym , że po rondzie jedziemy jak na zwykłym skrzyżowaniu. Czy ktoś z komentujących będzie skręcał w lewo na zwykłym skrzyżowaniu oznaczonym znakiem ' droga z pierwszeństwem' z prawego pasa ruchu , a z lewego pasa w prawo ? A tak postępujecie na rondzie jadąc w lewo pasem zewnętrznym. I wszystko w temacie.
z Gowor...
20:22, 13.01.2012 r.
Panie Żerański - Art. 2. Ustawy (wiadomo jakiej?) zawiera 58 pkt.
Pytanie: do którego punktu przypisze Pan "rondo"?

Przytoczył Pan przepis Art.22. Ust.1, a Ust. 2. tegoż Art. do Pana nie dociera?
20:30, 13.01.2012 r.
Ostatnio miałem kolizje w identycznym miejscu,na tym rondzie i byłem poszkodowany, kierowcy z pobliskich miejscowości nie mają pojęcia o przepisach. Prawa strona na rondzie ma zawsze pierwszeństwo i mogę sobie jeżdzić dookoła i ktokolwiek mnie stuknie z lewego pasa to będzie remontował mi auto. Takie są przepisy a pana proponuję wysłać na kurs doszkalający. Pozdrawiam.
Arek
20:40, 13.01.2012 r.
Według mnie bardzo dobra odpowiedz.I jeśli jeszcze ktoś nie wie jak się poruszać po rondach to niech idzie na kurs
eh
20:47, 13.01.2012 r.
od jutra proponuje kazdemu w ostrołęce z prawego pasa skrecac w lewo!!! Zobaczycie moze niektórych oświeci, i na wiosne namalują strzalki lub postawią znaki...
chwila
21:01, 13.01.2012 r.
nibybymmozna u nas ale niech pojada gdzie indziej beda znaki poziome i sie przejedzie na wiekszym radzie co sie troche szybciej jezdzi;]
do KURPSIOKA
21:47, 13.01.2012 r.
Kurpsiok durniu jeden!!! Rondo nie jest zwykłym skrzyżowaniem! Rondo to inaczej prosta droga (nie wiem czy twój mózg potrafi sobie to wyobrazić) z której można zjechać w prawo. Gdzie cie uczyli jezdzić gamoniu?

Sory ale jak widzę wpisy takich półmózgów jak Kurpsiok to inaczej się pisać nie da.
DO eLek
21:58, 13.01.2012 r.
wszystko zaczyna sie od nauki jazdy!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!teraz ucza:
1.przy skrecie w lewo na rondo wjezdzaja Z KIERUNKIEM !!!!!!na wewnetrzny(to ok)
2.po czym od razu właczaja prawy kierunek i biora sie za zmiane pasa i tak jada PÓŁ RONDA!!!!!!!!!wprowadzajac innych kierujacych ze zamierzaja zjezdzac na wpros!!!!!!!!!!!!
3opuszczaja rondo z zewnetrznego na prawy pas
stara szkoła mowi ze na rondo wjezdzamy bez kierunku(ew.jak skret w prawo)i sygnalizujemy tylko opuszczenie ronda.
zjezdzamy z wewnetrznego-po przepuszczeniu kierujacych jadacych zewnetrznym pasem i zjezdzam NA PAS LEWY!!!a nie do krawerznika
google
22:47, 13.01.2012 r.
tak jak ktoś wyżej napisał niech dadzą artykuł z dokładnym rozrysowaniem z którego pasa gdzie można zjechać komu trzeba ustąpić pierwszeństwa itp itd. bo jak czytam wpisy niektórych to głowa boli
r
22:56, 13.01.2012 r.
zawsze przy zmianie pasa pierszenstwo ma ten który wczesniej był na pasie to jasne jak słonce ale dla mnie na rondach powinno byc inaczej powinno sie przepuszczac jadącego przed nami bowiem mamy o niebo lepsza widocznosc widzimy go jak na dłoni natomiast on często ma nas w martym puncie i stąd stuczki
znawcy pff
23:42, 13.01.2012 r.
z wewnetrznego mzna jecha nawprost w lewo lub zawrocic
obiektywny
00:09, 14.01.2012 r.
nie ma przepisu który zabraniałby mi skręcić prawym pasem w lewo na rondzie, rondo może być też drogą jednokierunkową, co prawda nie ma znaku "droga jednokierunkowa" ale też nie ma przeciwwskazań żeby taki znak tam umieścić, poza tym jest znak "ruch okrężny" który wskazuje kierunek jazdy, inną sprawą jest zdać egzamin w Ostrołęce skręcając na rondzie w lewo prawym pasem.......
obiektywny
00:15, 14.01.2012 r.
zaczynają już w Polsce budować ronda turbinowe , o wiele mniej kolizyjne
SZOFER
02:00, 14.01.2012 r.
DO bmw;UWAZAJ PASTUCHU BO JAK TRAFISZ NA CIEZKIE,DUZE AUTO TO MOZESZ JUZ TEGO ODSZKODOWANIA NIE ODEBRAC!!!!WYDLUBIA CIE Z TWJEJ BEMKI NOZYCAMI HYDRAULICZNYMI A SZOFER Z TRAKA DOSTANIE TYLKO MANDAT- I CO WTEDY CWANIAKU!KASKA W TRUMNIE CI SIE NIE PRZYDA,UWIERZ MI!!
asd
07:42, 14.01.2012 r.
dobry instruktor wytłumaczy i nauczy jak jeździć po rondach ale czy ten ktoś to zatrybi to inna bajka
08:10, 14.01.2012 r.
ha, są i tacy co z zewnętrznego pasa zawracają, krew się w żyłach wtedy gotuje.
BC
08:13, 14.01.2012 r.
Od razu nasunęło mi się pytanie... dlaczego samochód z prawego pasa w przedstawionej sytuacji jedzie do 3/4 zjazdu.
Podstawy jazdy na rondzie - prawy pas, 1 lub drugi zjazd;
lewy pas - 2, 3 lub 4 zjazd.
Samochód z lewego pasa jedzie dobrze, to z prawego łamie przepisy.
aaa
10:16, 14.01.2012 r.
sa ronda jest impreza,rondoleka wiecej rąd :wink:
obiektywny
10:39, 14.01.2012 r.
do kasia: a jaki przepis kodeksu drogowego zabrania zawracania na rondzie zewnętrznym pasem?
aneczka
11:19, 14.01.2012 r.
własnie kierowcy na wewnętrznym pasie bardzo często zajeżdżają drogę przy zjeździe z ronda, bo wydaje im się że maja pierwszeństwo, na takich "kierowców" trzeba uważać. już nie raz bym kogoś skasowała
do obiektywny
11:21, 14.01.2012 r.
Przed rondem masz znaki poziome, na lewym pasie do skrętu w lewo i jazdy wprost, a na prawym pasie do skrętu w prawo i jazdy wprost, więc tu się Twoja teoria sypie
do aneczka
11:22, 14.01.2012 r.
Jeżeli 'zajeżdżają' tym co chcą wjechać na rondo, to robią to prawidlowo, bo mają pierwszeństwo, bo są już na skrzyżowaniu-rondzie
Bobko
11:50, 14.01.2012 r.
Człowieku,jak piszesz skargi to upewnij się że masz rację.Pewnie powinienieś przeprosić tego Pana z Opla.Ale ten temat jak zwykle na czasie.
jaro
12:05, 14.01.2012 r.
kochani
problem tkwi w braku przepisów dobrze napisał,,BC @ 09:13, 14.01.2012 "
tylko że tyakich przepisów nie ma i w sądzie nie wygra sprawy autor skargi tylko ten kto jechał prawym pasem w lewo 3/4 ronda przejechał i mu wolno- TAKIE PRAWO
JESTEM JAK NAJBARDZIEJ ZA AUTOREM SKARGI BO SAM TEŻ MAM TAKIE SYTUACJE
jaro
12:10, 14.01.2012 r.
i jeszcze jedno
SKORO W TYM PRZYPADKU PAN KTÓRY JECHAŁ PRAWYM PASEM 3/4 RONDA DOSTAJE TYLKO MANDAT(200-300ZŁ) A AUTOR SKARGI JEST SPRAWCĄ TO:
--JEŻELI TEN KTÓRY DOSTYAŁ MANDAT JECHAŁBY DOBRZE TO NIE BYŁO BY WTEDY KOLIZJI I PO PROBLEMIE A TAK TO ZWYKŁE CWANIACTWO NA DRODZIE
--- MOŻNA IŚC Z TYM DO SĄDU ALE TRUDNA SPRAWA DO WYGRANIA I DUŻO KASY NA ADWOKATA

TAKA POLSKA
jaro
12:13, 14.01.2012 r.
konkurs dla ambitnych
--PROSZĘ ZNALEŚĆ W USTAWIE PRAWO O RUCHU DROGOWYM SŁOWO,,RONDO"--
PŁACĘ 100ZŁ ZA KAŻDE SŁOWO
aa
12:15, 14.01.2012 r.
Wiadomo z zewnętrznego w lewo nie, ale zawsze kierowcy może się odmienić w ostatniej chwili np. z powodu braku znajomości miasta .... itp. Bez sensu te dyskusje , wystarczy tylko uważać na tych z prawej i przewidywać.
boom
13:12, 14.01.2012 r.
No w końcu ktoś z drogówki napisał coś sensownego. Do tego proponuję na przyszłość jawnie zaznaczyć, że rondo nie jest skrzyżowaniem lecz ZESPOŁEM SKRZYŻOWAŃ i wszystkie problemy wynikają z DURNOTY DROGOWCÓW, którzy przed rondami na siłę malują na lewym pasie nakaz jazdy w lewo lub prosto. Swoją droga niezgodnie z logiką i ustawą. Wbijcie sobie wszyscy do łba, że na rondzie NIE DA SIĘ POJECHAĆ W LEWO. Można tylko pojechać PROSTO (jeździć do koła ronda w nieskończoność) lub pojechać w PRAWO.
boom cd.
13:13, 14.01.2012 r.
I teraz zgodnie z logiką i ustawą jazda po rondzie odbywa się następująco:

1) PIERWSZEŃSTWO RUCHU - Jeżeli przed wjazdem na rondo (jest to skrzyżowanie w myśl ustawy) stoi znak ustąp pierwszeństwa to pierwszeństwo mają pojazdy na rondzie. Jeżeli takiego znaku nie ma to obowiązuje zasada prawej ręki czyli przed każdym zjazdem z rąda (skrzyżowanie) pojazdy na rondzie mają obowiązek ustąpić pierwszeństwa pojazdom wjeżdżającym na rondo.

2) PIERWSZEŃSTWO NA RONDZIE - To też ładnie policjant wyjaśnił zgodnie z ustawą.

3) WJAZD NA RONDO - może odbywać się z dowolnego pasa pod warunkiem, że zajmiemy odpowiadający mu pas na rondzie. Nie można zająć innego pasa ponieważ jak mówią przepisy zmiana pasa w obrębie skrzyżowania jest zabroniona. Można jednak zmienić pas na odcinku między poszczególnymi zjazdami z ronda (skrzyżowaniami) pod warunkiem, że ustąpi się pierwszeństwa zgodnie z tym, co napisał policjant.

4) OPUSZCZANIE RONDA - Jest to nic innego jak skręt w prawo na skrzyżowaniu (zgodnie z ustawą). Ponieważ lewym pasem można poruszać się tylko prosto bądź go zmienić na inny to aby opuścić rondo dowolnym zjazdem należy zająć pas do tego przeznaczony. Czyli w przypadku Ostrołęckich rond ustawić się na pas zewnętrzny i dopiero z niego wykonać manewr.

OT Cały myk poruszania się po rondach zgodnie z przepisami.
boom cd.
13:20, 14.01.2012 r.
Problem z jazdą po rondach w Ostrołęce i nie tylko wynika z tego, że są oznaczone niezgodnie z ustawą oraz logiką to po pierwsze. A po drugie są za krótkie i nie można na nich prawidłowo wykonać manewru zmiany pasa mieszcząc się przy tym na odcinku między poszczególnymi skrzyżowaniami przy prędkościach z jakimi się w ich obrębie poruszamy. Prosta recepta noga z gazu.
boom update
13:35, 14.01.2012 r.
Mały update. Po ostatniej nowelizacji ustawy znikła definicja ronda i została ogólna definicja skrzyżowania jako przecięcie się dróg niezależnie od konstrukcji. Zatem w myśl noweli tym bardziej jadąc po rondzie przejeżdżamy przez kolejne skrzyżowania.
tit.
15:04, 14.01.2012 r.
To po co jest drugi pas zjazdu z ronda?, skoro zjeżdżamy z zewnętrznego
obiektywny
16:53, 14.01.2012 r.
do: "do obiektywny" a jakby znaków nie było? to Twoja teoria się sypie
boom
14:23, 15.01.2012 r.
do: tit - bardzo dobre pytanie i już wyjaśniam.

1) Jak już napisałem wewnętrzny pas nie służy do zjazdu z ronda a dokładnie nie służy do skrętu w prawo na dowolnym skrzyżowaniu, których na rondzie może być nieskończenie wiele.

2) Dodatkowe pasy służą do zwiększenia przepustowości. Powiedzmy, że w obrębie ronda jest 5 skrzyżowań (zjazdów). Wiesz, że od tego miejsca gdzie włączasz się do ruchu będziesz opuszczał rondo na 5 zjeździe czyli na tym samym na którym obecnie stoisz. W przypadku jednego pasa musiał byś poczekać aż opuszczą rondo wszyscy jadący przed tobą. W przypadku gdy masz dwa pasy ustawiasz się na wewnętrznym pasie, przelatujesz obok 4 skrzyżowań nie zagęszczając tym samym ruchu na prawym pasie, zmieniasz pas ruchu na zewnętrzny i skręcasz w prawo na skrzyżowaniu na tym, którym chciałeś.
boom
14:27, 15.01.2012 r.
do: tit - Jezdnia na rondzie to tak na prawdę prosta ciągnąca się w nieskończoność na której jest wiele skrzyżowań jedno po drugim. Nie ma gdzie wstawić obrazka bo bym to wszystko ładnie rozrysował - a temat jest prosty jak budowa cepa.
« Powrót do archiwum

Szukaj w archiwum

Reklama

Najbardziej poczytne