« Powrót do serwisu Moja Ostrołęka

Sobota, 28 marca 2020 r., imieniny Anieli, Renaty, Kastora

Moja Ostrołęka

Archiwum artykułów

Skrzynka skarg: niejasności dotyczące jednostronnych poboczy (zdjęcia, aktualizacja)

Skrzynka skarg, pochwał i pomysłów:
W ostatnich latach na drogach naszego powiatu budowane są jednostronne pobocza, o których urzędnicy głośno krzyczą i chwalą się, że budują ścieżki pieszo-rowerowe. Nijak to się jednak ma do prawa o ruchu drogowym. Przy tych poboczach stawiane są znaki C13 i C16 mówiące o tym, że jest to droga dla pieszych i kierujących rowerami jednośladowymi.

Moje pytanie do policji jest takie: czy postawiony znak przy krawędzi drogi oznacza, że cała droga jest przeznaczona pod ruch rowerowo-pieszy, a ruch samochodowy dopuszczalny jest tylko warunkowo?

Czy to prawda, że w przypadku potrącenia rowerzysty, który porusza się takim ciągiem pieszo-rowerowym, gdy jedzie przy lewej krawędzi jezdni, jest on winien wypadku?

Posiłkuję się przepisem: Dz.U. 2002 nr 170 poz. 1393. Rozporządzenie Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 lipca 2002 r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych (plus późniejsze poprawki)

§ 2. 1. Znak drogowy pionowy umieszczony po prawej stronie jezdni lub nad jezdnią dotyczy kierujących znajdujących się na wszystkich pasach ruchu; jeżeli jednak znaki są umieszczone nad poszczególnymi pasami ruchu, to znak dotyczy tylko kierujących znajdujących się na pasie, nad którym znak jest umieszczony.
Znak drogowy umieszczony po lewej stronie jezdni lub pasów ruchu stanowi powtórzenie znaku umieszczonego po prawej stronie, chyba że przepisy szczególne stanowią inaczej.

Odpowiada Sylwester Marczak, rzecznik prasowy ostrołęckiej policji:
Wskazane przez internautę znaki C13 i C16 znajdują się m.in. w Ostrołęce przy ścieżkach rowerowych np. przy I Liceum Ogólnokształcącym w Ostrołęce. Linia krawędziowa ciągła (P-7B), wyznacza krawędź jezdni. Od tej linii należy traktować pas jako wydzielony dla rowerzystów i pieszych. Oznacza ponadto zakaz wjazdu na pobocze kierującemu pojazdem mechanicznym. Stanowi ona rolę "krawężnika", co oznacza, że piesi i rowerzyści poruszają się poboczem jezdni. W przypadku ewentualnego zdarzenia drogowego za wskazaną linią, wina będzie po stronie kierującego pojazdem mechanicznym. Bez względu na to, jak blisko krawędzi jechał rowerzysta czy poruszał się pieszy, to nadal znajduje się na poboczu i porusza się zgodnie z przepisami ruchu drogowego. Pamiętajmy jednak, że na drodze niezwykle ważna jest zasada ograniczonego zaufania. Korzystając z drogi jako niechroniony uczestnik ruchu drogowego muszę mieć świadomość, że pojazd jadący z dużą prędkość może nie zdążyć zatrzymać się przy przejściu dla pieszych czy też w odpowiedniej odległości przejechać obok mnie, gdy poruszam się poboczem. Niechroniony przy zderzeniu z autem nie ma żadnych szans, a satysfakcja z faktu, że to nie była moja wina jest w przypadku wypadku mało pocieszająca.

Zobacz zdjęcia:
Skrzynka skarg: niejasności dotyczące jednostronnych poboczy

Skrzynka skargMasz problem? Pytanie? Skargę? Pomysł? Napisz! redakcja@moja-ostroleka.pl, skorzystaj z formularza kontaktowego lub zamieść wpis na naszym forum.

Wyświetleń: 1804
 
13:33, 01.10.2013 r.

« Powrót do archiwum

Komentarze

qwerty
14:03, 01.10.2013 r.
Jak to zwał tak zwał ale rowerem jeździ się wyśmienicie. Przeszkadza Ci, że jest bezpieczniej?
asdf
16:23, 01.10.2013 r.
A gdzie odpowiedź na zadane pytanie?
adm
19:42, 01.10.2013 r.
Moja Ostrołęka powinna jeszcze raz wysłać zapytanie do Policji, ponieważ po odpowiedzi widać, że rzecznik prasowy w ogóle nie zrozumiał pytania. Jednym słowem żenada.
adm do qwerty
19:55, 01.10.2013 r.
Jakby było bezpieczniej to by nam nie przeszkadzało, ale niestety jest wręcz przeciwnie. Takie pobocza są za wąskie by mogło wyminąć się na nim dwóch rowerzystów, a nagłe wjeżdżanie jednego z nich na jezdnię na pewno nie jest bezpiecznym manewrem. Dużo bezpieczniej byłoby gdyby zrobiono węższe pobocza, ale z obu stron.
uczestnik
08:10, 02.10.2013 r.
Najzabawniejsi są kierowcy samochodzików, którzy uważają, że jadąc rowerem od Ostrołęki do Borawego prawą stroną jezdni (bo przecież nie ma tam zakazu), nie powinno nas tam być (na pasie ruchu pojazdów) :)
Pukają się w łeb i każą jechać pod prąd poboczem. Widać, że nie znają się na znakach drogowych i wierzą w bzdury o tzw. "ścieżkach rowerowych" , których w naszej okolicy nie ma :)
rower
08:53, 02.10.2013 r.
uczestnik, mi nawet taki jeden wyskoczył z samochodu i agresywnie tłumaczył , ze prawą stroną drogi się nie jeździ jak po lewej stronie wymalowany jest pas.

Jak dla mnie droga na zdjęciach jest przeznaczona dla rowerzystów.
A Wy jak uważacie ?


A rzecznik niech jeszcze raz obejrzy zdjęcia i przeczyta pytania, a nie odpowiada ogólnymi formułkami .
rower
08:56, 02.10.2013 r.
mała korekta :)

...
Jak dla mnie cała szerokość drogi na zdjęciach jest przeznaczona dla rowerzystów i pieszych.
Ma nawet pobocze :)
A Wy jak uważacie ?
abcd
11:48, 02.10.2013 r.
.

Niestety, ale na naszych drogach pełno jest "mistrzów kierownicy" posiadających prawo jady, ale nie znających podstawowych przepisów prawa o ruchu drogowym.

.
Rowerzysta
13:23, 02.10.2013 r.
Pan rzecznik chyba nie zrozumiał do końca pytania :) Mnie najbardziej interesuje co policja sądzi o tym fragmencie pytania:
"Moje pytanie do policji jest takie: czy postawiony znak przy krawędzi drogi oznacza, że cała droga jest przeznaczona pod ruch rowerowo-pieszy, a ruch samochodowy dopuszczalny jest tylko warunkowo?"
driver
20:58, 02.10.2013 r.
niech ktos wytlumaczy wiesniakom jezdzacym na rowerach ze pobocze to nie droga rowerowa i poboczem jadac nie przecina sie zakretu, chociazby dlatego ze jest tam linia ciagla...
« Powrót do archiwum

Szukaj w archiwum

Reklama





Najbardziej poczytne