« Powrót do serwisu Moja Ostrołęka

Wtorek, 26 września 2017 r., imieniny Justyny, Cypriana, Euzebiusza

Moja Ostrołęka

Archiwum artykułów

Skutki katastrofy smoleńskiej

W katastrofie smoleńskiej zginęło 96 osób, w tym para prezydencka oraz osoby pełniące najważniejsze funkcje w kraju: wojskowi, urzędnicy, politycy i duchowni. Ofiary zostały odznaczone Orderem Odrodzenia Polski. Po ich śmierci, 23 kraje ogłosiły żałobę narodową.

Stanowisko Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej (RP) objął Bronisław Komorowski. Główne stanowiska w państwie objęli też Marek Belka - Prezes NBP, Irena Lipowicz - Rzecznik Praw Obywatelskich czy Stanisław Koziej - Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Społeczne skutki katastrofy smoleńskiej
Po pierwszych informacjach dotyczących śmierci wszystkich pasażerów załogi Tu-154M, pod Pałacem Prezydenckim w Warszawie zebrały się tłumy. Ludzie odmawiali modlitwy i składali wieńce, a flagi zostały opuszczone do połowy. Przez 8 dni od katastrofy w Polsce obowiązywała żałoba narodowa. Parę prezydencką pogrzebano na zamku Wawel. W uroczystości brało udział ponad 150 tys. osób. Marszałek Sejmu, Bronisław Komorowski odznaczył Orderem Odrodzenia Polski 91 osób zmarłych w katastrofie. Poza Polską, 22 kraje ogłosiły żałobę narodową. Katastrofa w smoleńsku jest też upamiętniana każdego 10 dnia miesiąca. W uroczystości zwanej "miesięcznicą smoleńską" biorą udział głównie zwolennicy partii Prawa i Sprawiedliwości.

Urzędowe i polityczne konsekwencje katastrofy smoleńskiej
Po katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 roku wiele urzędów państwowych zostało bez obsady. Zgodnie z Konstytucją RP, stanowisko Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej wykonywali marszałek Sejmu, Bronisław Komorowski i marszałek Senatu, Bogdan Borusiewicz. W czerwcu tego samego roku odbyły się wybory prezydenckie, które wygrał Bronisław Komorowski. Na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich (po śmierci Janusza Kochanowskiego) urząd objęła była dyrektor Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, Irena Lipowicz. Na wniosek prezydenta RP, urząd Prezesa Narodowego Banku Polskiego oraz przewodniczącego Rady Polityki Pieniężnej objął Marek Belka. Polski ekonomista wcześniej był dyrektorem Departamentu Europejskiego Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego (po śmierci Aleksandra Szczygło) został Stanisław Koziej. W związku z śmiercią najważniejszych dowódców Wojsk RP, kierownicze stanowiska wojskowe otrzymali:
- gen. dyw. Zbigniew Głowienka - dowódca Wojsk Lądowych RP,
- gen. broni pil. Lech Majewski - dowódca Sił Powietrznych RP,
- adm. floty Tomasz Mathea - dowódca Marynarki Wojennej RP,
- płk Piotr Patalong - dowódca Wojsk Specjalnych RP,
- gen. dyw. Edward Gruszka - dowódca Operacyjny Sił Zbrojnych RP,
- płk Wiesław Grudziński - dowódca Garnizonu Warszawa.

Artykuł sponsorowany

Wyświetleń: 6128
 
11:20, 29.04.2017 r.

« Powrót do archiwum

Komentarze

...
12:02, 29.04.2017 r.
Co to za gó*****y artykuł? Po co to? Tu tez już PiS dotarł ?
Misiu
12:08, 29.04.2017 r.
Właśnie co za g.... rzy. ga. m tym... :angry:
...
12:25, 29.04.2017 r.
Artylul sponsorowany przez i d i o t o w z pisu
nacjonal.
13:45, 29.04.2017 r.
Winni zamachowi smoleńskiemu są w zasięgu ręki prawa i sprawiedliwości.
Na co czekają obecne władze RP?,PKB i pod sąd.
PiSuardessa
15:03, 29.04.2017 r.
@nacjonal
tłusty wieprzu - Jarosław klęska Kaczyński waha się czy oskarzyc siebie już teraz czy jeszcze trochę zaczekac
ketuks
15:32, 29.04.2017 r.
Jarosław Kaczyński jest tylko kaznodzieją smoleńskim. prawdziwym kapłanem baa nawet papieżem ludu smoleńskiego jest Antoni.
brexit
18:59, 29.04.2017 r.
Nacjonal już przecież winni zamachowi smoleńskiemu już zostali ścięci i to podejrzewam z nawiązką za sprawą miłościwie nam panującego ministra Szyszko.Mogłeś biegać z siekierą po lesie i wycinać tyle brzóz ile tylko chciałeś.
To całe pier... o rzekomym zamachu to tylko wciskany na siłę przaśny mit założycielski budowany na rzekomym dzidzictwie politycznym ŚP Lecha Kaczyńskiego.
A i napisz Antkowi , żeby za rok znowu nie zapomnial odczytać apelu smoleńskiego z okazji rocznicy bitwy pod Cedynią.
A tak przy okazji to kiedyż to Ci Twoi "patroci" z PiS zajmą się ustawą 1066 ?
I tą własną lagalizującą działania obcych wojsk na terenie Polski w czasie pokoju mogliby też znieść.
brexit
19:03, 29.04.2017 r.
@ 14:25, 29.04.2017
IP: *.*.109.153

"Artylul sponsorowany przez i d i o t o w z pisu"

Jakby to PiS sponsorował głą b i e to byłoby użyte sformułowanie zamach a nie katastrofa.
19:04, 29.04.2017 r.
Zygać się chce na słowo Smoleńsk ,kiedy to się skończy i zaczniemy żyć jak cywilizowani ludzie w demokratycznym kraju
nacjonal.
20:54, 29.04.2017 r.
brexit,wiele argumentów przemawia za tym w co wierzę i niech tak zostanie.
po wtóre,nie wróżę tym''moim''patriotom łaskawego końca kadencji,tak że raczej nie
zdążą zająć się 1066 z którą to kojarzysz pobyt w PL jankeskiej brygady zaciężnej.
brexit
21:39, 29.04.2017 r.
nacjonal. @ 22:54, 29.04.2017
IP: *.*.52.248

"brexit,wiele argumentów przemawia za tym w co wierzę i niech tak zostanie. "

Gdyby choć jeden argument mógł zostać dowodem to nie musiałbyś wierzyć.
Akt wiary nie potrzebuje dowodu.Mało tego -etymologia pojęcia wiara wyklucza istnienie dowodu.Skoro w coś wierzysz to znaczy tyle , że dowodu nie ma.

Moim zdaniem pobyt jankeskiej brygady to raczej położenie łapy na złożach tytanu i metali ziem rzadkich na Suwalszczyźnie.Przecież te amerykańskie ku r w y szerzą demokrację jakoś tak dziwnie przypadkowo tylko w tych rejonach , gdzie są jakieś zasoby które można zrabować.
A nie mam na myśli ustawy 1066 , która nadaje uprawnienia polskiej policji służbom obcych państw i była uchwalona w 2014 za rządów PO & PSL.
Mam na myśli "Projekt ustawy o zmianie ustawy o zasadach pobytu wojsk obcych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz zasadach ich przemieszczania się przez to terytorium" uchwalony w marcu lub kwietniu 2016 roku już przez rąd PiS.
Do projektu ustawy wprowadzono wyraźne podstawy prawne, na podstawie których obce wojska będą mogły prowadzić operacje wojskowe (inne niż ćwiczenia) w czasie pokoju na terytorium Polski. W praktyce będą mogły udzielić wsparcia naszemu krajowi w razie konieczności podjęcia działań prewencyjnych, odstraszających lub wymagających użycia sił wysokiej gotowości na polskim terytorium lub w przestrzeni powietrznej naszego kraju.

Prezydent RP – na wniosek ministra obrony narodowej po uzyskaniu zgody prezesa Rady Ministrów – ma wyrażać zgodę na pobyt obcych wojsk w Polsce, głównie NATO i Unii Europejskiej, w ramach wzmocnienia wojskowego polskich sił zbrojnych w operacjach wojskowych, prowadzonych w naszym kraju w czasie pokoju. W zgodzie wyrażanej przez prezydenta będzie określony cel pobytu i zakres uprawnień obcych wojsk, a także mają być wskazane inne okoliczności mające znaczenie dla obronności Polski.

Przyjęto, że obce wojska będą mogły mieć przyznane takie uprawnienia, jakie mają Siły Zbrojne RP.

To albo głupota w dodatku skrajna , albo akt zdrady.
nacjonal.
06:41, 30.04.2017 r.
brexit,nie w pełni podzielam Twoje zdanie w kwestii pobytu obcej armii w PL.a co do katastrofy to również podzielam zdanie ekspertów badających przyczyny''rozwałki ''tupolewa... ''casus drugich drzwi samolotu przemawia za wybuchem na pokładzie''-za
niezależną pl.
x
08:02, 30.04.2017 r.
Po co brniecie w tą tematykę, służby (tego) kraju nie mają zielonego pojęcia co i jak się stało w historycznym, tragicznym dniu...
« Powrót do archiwum

Szukaj w archiwum

Reklama

Najbardziej poczytne