« Powrót do serwisu Moja Ostrołęka

Wtorek, 14 lipca 2020 r., imieniny Marcelina, Ulryka, Bonawentury

Moja Ostrołęka

Archiwum artykułów

Smog jest, ale w Ostrołęce go nie mierzą (wideo)

Smog w Ostrołęce jest. Niektórzy z naszych komentatorów twierdzą, że taki jak na Śląsku, niektórzy, że niewielki. Prawdziwym problemem jest jednak to, że w Ostrołęce stężenia rakotwórczych pyłów PM nikt nie mierzy.

Temat smogu w tym sezonie grzewczym jest omawiany przez wszystkie ogólnopolskie media. Nad wieloma miastami Polski smog stał się realnym zagrożeniem dla zdrowia mieszkańców. Mieszkańcy Ostrołęki także są narażeni na rakotwórczy pył w powietrzu. Problem w tym, że brakuje danych, by w ogóle było wiadomo jakie stężenie pyłów PM10 i PM2,5 w naszym regionie występuje.

Aplikacje, mapy - na nic
Jakość powietrza możemy obecnie sprawdzać na wiele sposobów. Najpopularniejszym jest oczywiście aplikacja na telefonie. Niektóre z nich powiadamiają użytkowników o pogarszającym się stanie powietrza i zalecają pozostanie w domach. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska wydał aplikację o nazwie "Jakość powietrza w Polsce", ale na systemy operacyjne Android dostępnych jest także kilka konkurencyjnych programów opartych o te same dane. Jedną z najpopularniejszych aplikacji wydaną przez podmiot niezwiązany z instytucją rządową jest polski programista Michał Tajchert, który stworzył program o wdzięcznej nazwie Kanarek.

Okazuje się jednak, że zarówno aplikacje, jak i mapy udostępnione przez GIOŚ są dla ostrołęczan i mieszkańców naszego powiatu niemal bezużyteczne. Najbliższa stacja mierząca jakość powietrza znajduje się w Gutach Dużych (gm. Czerwonka) niedaleko Różana. Brakuje jednak pomiarów pyłów PM10 i PM2,5. Stacja w Gutach Dużych monitoruje tylko stężenie dwutlenku siarki, dwutlenku azotu i ozonu.

Ostrołęczanie muszą wspomagać się przez to innymi stacjami pomiarowymi. I tak druga w kolejności to stacja pomiarowa w Łomży, zlokalizowana w około 34 km od Ostrołęki. Dowiemy się z niej m.in. o stężeniu pyłu PM10. W ostatnich dniach w Łomży norma przekroczona była około 2,5-krotnie. Warto spojrzeć także na Legionowo, gdzie sytuacja jest jeszcze gorsza. W ostatnich dniach stężenie pyłu PM2,5 przekroczone było około czterokrotnie. Ubiegłej nocy, gdy wiał już wiatr, norma przekroczona była trzykrotnie, ale jeszcze we wtorek aplikacja "Kanarek" informowała, że w Legionowie stężenie pyłu PM2,5 przekroczone zostało aż 10-krotnie.

Informacje o jakości powietrza z poszczególnych stacji można sprawdzić także poprzez specjalną stronę internetową Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska pod adresem www.powietrze.gios.gov.pl. Serwis w dzień często jest przeciążony i nie działa poprawnie, jednak warto pamiętać także o tym, że nie zawsze zielony kolor oznacza czyste powietrze. Często są to po prostu braki w pomiarach niektórych groźnych dla zdrowia pyłów PM.

Sprawdzenie kilku losowych stacji mierzących stężenie pyłów PM pokazuje, że niemal w każdym miejscu w Polsce ich normy są przekroczone. Dzisiaj, gdy wróciła wietrzna pogoda, sytuacja znacznie się poprawiła.
Należy także pamiętać, że Polska ma o wiele wyższe dopuszczalne normy zanieczyszczonego powietrza niż większość krajów Unii Europejskiej. Ogólnopolskie media coraz częściej stawiają pytanie: Czy Polacy mają inne płuca niż Francuzi czy Anglicy?

Na pomoc odkurzacz
Jakość powietrza w Ostrołęce postanowił też sprawdzić radny Maciej Kleczkowski, który wzorem Tomasza Rożka z portalu "Nauka. To lubię", postanowił przeprowadzić mały eksperyment.

Fot. Maciej KleczkowskiFot. Maciej Kleczkowski- Takiej jakości mamy powietrze w Ostrołęce. Na końcu rury do odkurzacza umieściłem zwykły płatek kosmetyczny. Odkurzacz włączyłem na dworze na 5 minut w centrum miasta (osiedle bloków tuż obok kina). Po 5 minutach płatek był praktycznie czarny. Pomysł zaczerpnąłem z "Nauka. To lubię". 5 minut pracy odkurzacza odpowiada mniej więcej trzem dobom oddychania każdego z nas. Proszę o udostępnianie, gdyż zdecydowana większość zanieczyszczeń pochodzi z domowych pieców i kominków - pisze na swoim facebookowym profilu radny Maciej Kleczkowski.

Każdy we własnym zakresie może taki eksperyment przeprowadzić w swojej okolicy. Wskazówki jak to zrobić znajdziesz na profilu FB "Nauka. To lubię".

Co nam grozi?
PM10 to drobny pył zawieszony, który jest mieszaniną substancji organicznych i nieorganicznych zawierającą substancje toksyczne jak benzopiren, metale ciężkie oraz rakotwórcze dioksyny i furany. Przenika do płuc i wpływa drażniąco na układ oddechowy. Pył PM2,5 to mieszanina substancji powstających w wyniku przemian dwutlenku siarki, dwutlenku azotu, amoniaku, lotnych i trwałych związków organicznych. Przenika do najgłębszych partii płuc i stanowi poważny czynnik chorobotwórczy, osiada na ściankach pęcherzyków płucnych utrudniając wymianę gazową, powodując podrażnienie naskórka i śluzówki, zapalenie górnych dróg oddechowych oraz wywołując choroby alergiczne, astmę, nowotwory płuc, gardła i krtani, a nawet układu krążenia.

Wysokie stężenia pyłu zawieszonego w powietrzu są wynikiem niesprzyjających warunków meteorologicznych, m.in. brak wiatru, opadów i niska temperatura. Wysoka emisja z kotłów grzewczych i kominków na danym terenie, powiązane z bezwietrzną pogodą, powodują, że jakość powietrza drastycznie spada, a w wielu miejscach staje się zagrożeniem dla zdrowia i życia człowieka. Na obszarach, na których występują obecnie bardzo wysokie stężenia pyłu zawieszonego, wskazane jest, aby małe dzieci, osoby starsze, kobiety w ciąży, osoby z chorobami serca i dróg oddechowych oraz astmatycy unikali przebywania na otwartym powietrzu, a najlepiej w ogóle nie wychodzili z domów.

Wyświetleń: 8645
 
03:59, 12.01.2017 r.

« Powrót do archiwum

Komentarze

Zatroskany Kurp
05:43, 12.01.2017 r.
No znów się czepiacie :tongue:
Dajcie Prezydentowi wreszcie spokój !!!
Najpierw most a teraz smog - litości :laughing:
Jak żyć ??? Jak pracować ???
:crying: :crying: :crying:
real
06:37, 12.01.2017 r.
Obniżyć cenę gazu i nie będzie smogu. Nie potrzebne będą zarządzenia, kary, oboostrzenia, kontrole, przepisy, armia kontrolerów i polityków. Wtedy rynek i smog się same uregulują.
do kurpa
06:39, 12.01.2017 r.
A gdzie czas na modlitwe i spotkania z czarnymi...
SZATAN ANTYPISOWIEC
06:47, 12.01.2017 r.
To przecierz Pisanki majtki wisza na dworze i dlatego taki smrud a zeby tylko broche wystawila to dopiero by byl armagedon.
Smok
07:30, 12.01.2017 r.
Najgroźniejszy jest podobno smog wawelski ☺
nn
08:12, 12.01.2017 r.
W Ostrołęce to jest smród a nie smog :laughing:


ale się posypią gromy
Do nn
08:23, 12.01.2017 r.
Masz rację zróbcie coś z tym smrodem bo rano nieraz jak wiatr wieje od ostrołęki to tak capi a nie wspomne jak dojeżdżam do ostrołęki to tak wali że normalnie jak by stara babcia popuściła wole już ten smog :laughing: wdychać
WOS
08:33, 12.01.2017 r.
właśnie ludzie na WO najedzo się tego smogu i potem jerzdzo jak oczadziali
do WOS
08:45, 12.01.2017 r.
najedzo? jerzdzo? Napisz, że to celowe było....
news
08:46, 12.01.2017 r.
Wśród krajów z najbardziej zanieczyszczoną atmosferą jest Polska. Według raportu "Air quality in Europe - 2016", w tej statystyce nasz kraj znalazł się na drugim miejscu za Bułgarią. Na kolejnych miejscach są Czechy, Słowacja, Cypr, Słowenia, Włochy, Węgry, Rumunia i Litwa.

Autorzy raportu twierdzą, że w Polsce głównym źródłem zanieczyszczeń powietrza, w tym pyłu zawieszonego, jest wykorzystanie w energetyce węgla. Nasz kraj z tego powodu może wkrótce być w Europie regionem z najbardziej zanieczyszczoną atmosferą.

Choroby płuc co roku powodują zgon około 40 tys. tys. Polaków. Najwięcej zgonów powoduje rak płuca, na który co roku umiera ponad 22 tys. naszych rodaków. Na drugim miejscu jest przewlekła obturacyjna choroba płuc (15 tys. zgonów rocznie), a na trzecim - astma (1,5 tys. zgonów).
09:21, 12.01.2017 r.
siemanko

Ogólnie największym powodem smogu jest okres zimowy gdzie smog praktycznie nie przemieszcza się z obszaru na obszar a pozostaje w miejscu. W okresach letnich smog regularnie wędruje po całej Polsce i drzewa mogą go skutecznie zwalczać. Warto jednak zauważyć że smog w większości wypadków w Ostrołęce nigdy nie był widoczny tak jak w Warszawie prędzej bardzo szybko się przemieszczał tam gdzie są drzewa i był regularnie kasowy dzięki fotosyntezie. Sądzę że Ostrołęka może się pochwalić że ma czyste powietrze aniżeli Łomża czy inny ośrodek miejski. Dodatkowo sadzę że pomiary które są dokonywane badane są nie rzetelnie i na szybko. Dzięki czemu praktycznie nie wiemy co faktycznie zawiera w sobie smog ;)

Życzę udanego dnia
pozdrawiam Mikekun
kaktus
09:28, 12.01.2017 r.
We wcześniejszym artykule, dotyczącym problemu, właśnie to sygnalizowałem, czyli brak pomiarów dla Ostrołęki, w której jest Stora oraz elektrownia, za to w Łomży, gdzie takich trucicieli nie ma, pomiary są prowadzone.

Lech Wałęsa, podał kiedyś receptę, na to, żeby nie mieć gorączki - wystarczy stłuc termometr, władze miasta poszły dużo dalej, zamiast go tłuc, w ogóle się w niego nie zaopatrzyły i byłoby to może i śmieszne, gdyby nie dotyczyło naszego zdrowia i życia - jaką dziedzinę życia miasta, nie wzięło by się pod lupę, tam notujemy, już nawet nie porażki, ale klęski.

Ze względu na Storę i elektrownię, Ostrołęka, w promieniu 100 km, jest najbardziej uprzemysłowionym, a co za tym idzie, zanieczyszczonym miastem i władze nie zadbały o to, żeby to zanieczyszczenie monitorować - to jest dopiero skandal, na co jesteśmy narażeni, a co głupsi domagają się budowy kolejnego truciciela - proponuję dać ludziom szansę na wybór i w sprawie nowej elektrowni ogłosić referendum - nie chcę, żeby kilku ludzi pozbawionych wyobraźni, narażało nas na choroby i wywołane nimi zgony - precz z nową elektrownią, niech ja sobie budują z dala od ludzkich siedzib i jak najbliżej źródeł jej paliwa, bo transport, to dodatkowa emisja spalin.
Józef
09:43, 12.01.2017 r.
miejscowi mądrale utrzymują, że smog i zmiana klimatu to wymysł zachodu, ekologów i cyklistów w futrach
ja
09:48, 12.01.2017 r.
Po co ma ktoś to mierzyć ? Nawet jeśli zmierzy to nic nie zmieni :laughing:
...
10:00, 12.01.2017 r.
Tak i dlatego wybudujmy kolejnego śmierdziela w postaci elektrowni. Prąd pójdzie w Polskę a My mieszkańcy Ostrołęki jako dumny naród Pisowski smród z kominów tejże elektrowni zostawimy u siebie. Będziemy My i nasi potomni wdychać ten uświęcony dym (po pokropek na pewno będzie jak powstanie elektrownia) i śpiewać pieśń o chwale naszego jaśniewielmożnego Jarosława, który wraz z naszym ukochanym prezydentem raczył nas tym smrodem obdarować.
Kilku "misiewiczów" oczywiście znajdzie pracę przy tej okazji i będzie trolować w internecie jaki to mamy świetny rząd.
A kościół? Gdzie jest kościół? Czemu nie broni słabych? Czemu układa się z silnymi?

Pozdrawiam Was o zacni ostrołęczanie i zapraszam do pomyślenia o konsekwencjach budowy nowego bloku elektrowni. Kto na tym skorzysta? Bo stracimy wszyscy!
10:04, 12.01.2017 r.
Ooo!!! STALKERZY!:D hihi pomogło by trochę żeby ludzie mieli piece C.O. DOLNEGO SPALANIA ewentualnie "palić od góry" choć z początku ciężko nawyki zmienić palenia...
kaktus
10:14, 12.01.2017 r.
do "ja", a może zmieni ludzką mentalność i ktoś, kto dzisiaj pali w piecu wszystkim, co mu wpadnie w ręce, zastanowi się, nad tym, że przykłada rękę do swej własnej i nie tylko swojej wcześniejszej śmierci, a władze, wzorem innych zasmrodzonych miast, ogłoszą darmowa komunikację miejską, albo podejmą jakieś inicjatywy, zachęcające ludzi do przechodzenia, na ekologiczne źródła ogrzewania, może zastanowią się, chociaż w to, to akurat szczerze wątpię, że kolejny śmierdziuch, jest nam potrzebny, jak rybie ręcznik.

Poza tym, ludzie będąc świadomymi zagrożenia, zrezygnują z wyjścia na dwór albo ze "zdrowego" biegania lub spaceru, może przed wyjściem z domu, założą ochronną maseczkę?
Lopuś Opadek
10:24, 12.01.2017 r.
Kiedyś mój ojciec wraz z facetem z ekipy remontowej pracującej na mojej posesji zacząli wymiotować i tracić przytomność. Obydwaj dostali się w smugę jakiegoś smierdzącego i trującego dymu. Okazało się, że sąsiad zrobił ognisko i zaczął palić jakieś pozostałości budowlane typu pianki, styropian, stare farby i jakieś inne świństwa. Musieliśmy im pomóc opuścić tą śmierdzącą strefę i powoli zaczęli dochodzić do siebie. Sąsiad prosił abym nie wzywał pogotowia bo by zaraz była policja. Nie doniosłem.
jasio
10:37, 12.01.2017 r.
z tego co pamiętam to w O-ce była stacja, która mierzyła stężenie pyłu PM10, ale za czasów PO została zlikwidowana (brak funduszy), i prezydent miasta niestety nie ma z tym nic wspolnego
P.S. Nie sympatyzuje z żadną opcją polityczną.
kaktus
10:47, 12.01.2017 r.
jasio, "za czasów PO", w Ostrołęce rządził PiS, a więc jeśli zlikwidowano "za czasów PO", to znaczy, że zlikwidowano za czasów PiS w Ostrołęce, kto więc jest temu winien, znowu PO, i dlaczego, nie zlikwidowano w Łomży?

Co to w ogóle jest za zwrot "za czasów PO" - "za czasów PO", Kotowski przystąpił do idiotycznego projektu, budowy MŻW, a zaniechał remontu mostu, to co to znaczy, że winne PO??? - co to za idiotyczna retoryka???
kaktus
11:05, 12.01.2017 r.
P.S.
Po czwarte, zanim coś napiszesz, sprawdź, żebyś się nie ośmieszał, elektrownia Rogowiec, w Bełchatowie, jest w pierwszej dziesiątce trucicieli w Europie, emitując rocznie:
CO2: 37 mln ton
SOx: 61 tys. ton
NOx: 40 tys. ton

Miłego wdychania.
kaktus
11:06, 12.01.2017 r.
Ups, zniknęły dwa wpisy, w tym jeden mój.
kaktus
11:17, 12.01.2017 r.
Przepraszam, nie "Kotowski" zaniechał, tylko władze miasta zaniechały, na czele których stoi Prezydent miasta.
do kaktusa
11:20, 12.01.2017 r.
Wypowiadasz się na tematy, o których nie masz zielonego pojęcia. Problem smogu nie jest problemem energetyki tylko tzw. niskiej emisji czyli emisji z kotłów gospodarstw domowych. Emisja do powietrza z energetyki takiej jak Elektrownia B czy Elektrociepłownia Story Enso podlega standardom unijnym - wejdź sobie w internet, znajdź sobie dyrektywę IED i spróbuj się z nią zapoznać. Emisja z kotłów domowych nie podlega żadnym unormowaniom, a dodatkowo spalane w nich są najgorsze bo najtańsze węgle nie mówiąc o śmieciach. Standardy dla elektrowni są takie, że za elektrofiltrami kotłów przemysłowych powietrze jest czystsze niż to, które elektrownie pobierają do spalania. Ostrołęka i tak jest w tej dobrej sytuacji, że większość ciepła do ogrzewania jest pozyskiwana z systemu grzewczego zasilanego przez elektrownię w związku z czym smogu jest porównywalnie mniej niż chociażby Łomży.
kaktus
11:32, 12.01.2017 r.
Chcesz powiedzieć, że spalanie węgla w elektrowniach, odbywa się bez zanieczyszczeń - czy Ty jesteś zdrowy na umyśle?

Powyżej masz emisję elektrowni Rogowiec z Bełchatowie, oni też podlegają tej dyrektywie, czy może , akurat oni nie?

Co do zanieczyszczenia powietrza w Łomży, to piszesz zwyczajne głupoty, chcąc potwierdzić swoja idiotyczną tezę - ten diagram, przedstawiony w artykule, pochodzi z aplikacji "Kanarek", na Adroida, a więc sobie ją zainstaluj, albo poproś kogoś, kto ma urządzenie z tym systemem operacyjnym i sprawdź sobie poziom zanieczyszczenia w Łomży, wówczas możemy podyskutować o faktach, a nie Twoich fantasmagoriach.
kaktus
11:37, 12.01.2017 r.
Sprawność elektrowni węglowych, to około 30 do 43%, gdzie zatem podziało się pozostałe 60%, tego, co wrzucimy do "paleniska", a już pisanie głupot, że elektrownie węglowe, wręcz oczyszczają powietrze, jest na poziomie przedszkolaka i nic na to nie pomogą żadne dyrektywy, włącznie z unijnymi.
wiesiu
11:44, 12.01.2017 r.
Zlikwidować kotły domowe na węgiel , wtedy zniknie 80% pyłów, do tego stawiać elektrownie atomowe i korzystać z aut elektrycznych, wtedy żadnego zapylenia nie będzie. Żyjemy w XXI wieku, a nie w XIX, żeby palić węglem.
kaktus
11:47, 12.01.2017 r.
Najsprawniejsze obecnie, na Świecie elektrofiltry, mają natomiast maksymalną sprawność dochodzącą do 99,9%, zatem nawet przy zastosowaniu takich filtrów, ze spalenia 1 mln ton węgla rocznie, pozostaje 1000 ton zanieczyszczeń, emitowanych do atmosfery, zatem każda 0,1%, to jest kolejne 1000 ton - czysta matematyka, a więc nie wypisuj idiotyzmów, jakoby te filtry miały sprawność przekraczającą 100%, panie specjalista, bo gdyby tak było, to mielibyśmy do czynienia z wynalezieniem, swoistego rodzaju perpetum mobile, a elektrownie budowane by były, nie tylko w celu produkcji prądu, ale również w celu oczyszczania powietrza - kto Ci odebrał rozum, czyżby Bóg, za karę?
xxl
11:51, 12.01.2017 r.
wiesiu taki głup.ii się urodziłeś ??czy z wiekiem Ci to przyszło??
kaktus
11:52, 12.01.2017 r.
Dla informacji, na chwilę obecną zanieczyszczenie w Łomży wynosi:
SO2 - 6%
NO2 - 17%

W Ostrołęce, oczywiście nie wiadomo, bo nikt tego nie mierzy, bo po co "ciemny lud", ma znać takie tajemnice, niech sobie dalej, w pełnej nieświadomości oddycha pełną piersią - wdechhhhhhhhhh, wydeh, wdehhhhhhhh, wydeh - na zdrowie.
Lopuś Opadek
11:55, 12.01.2017 r.
Najlepszym przykładem do czego prowadzi " Radosna Twórczość " energetyczna i przemysłowa są Chiny. Tam nikt kompletnie nie przejmował się jakąś tam ochroną środowiska i w końcu doszło do tego, że w bezwietrzne dni smog po prostu zabija ludzi.
Jaki Smog? haha taki sam jak co roku. Idioci
12:12, 12.01.2017 r.
:laughing: Jaki Smog? haha taki sam jak co roku. Idioci :laughing:
kaktus
12:19, 12.01.2017 r.
Po pierwsze, skąd wiesz, skoro nie jest to opomiarowane, a po drugie, nawet gdyby, to cóż z tego?
nn
12:19, 12.01.2017 r.
obniżyć cenę gazu ziemnego i wszyscy przejdą na gaz. Wielka filozofia
Póki gaz drogi będzie smog. Stacje pomiarowe nic nie zmienią.
Moim zdaniem jeszcze miasta walczą z drzewami a one też pomniejszały zanieczyszczenia.
kaktus
12:29, 12.01.2017 r.
nn, oprócz gazu, do ogrzewania konieczna jest nowa instalacja, a więc nie licz na to, że tych, którzy dzisiaj palą śmieciami, stać będzie na ich zakup - tu jest potrzebna skoordynowana polityka władz kraju oraz samorządów, a nie, w imię górniczego lobby, promowanie węgla.

W zamian za to, mamy zablokowanie ustawy prosemenckiej.
Lopuś Opadek
12:49, 12.01.2017 r.
Tych, którzy nie wiedzą co to Smog zapraszam w bezwietrzną pogodę do Krakowa. Sami zobaczycie na czy to polega.
de
12:56, 12.01.2017 r.
Nie ma stacji nie ma mostu ale za to mamy muzeum!
Do kaktus
13:07, 12.01.2017 r.
Ale programy wymiany kotłów już działają. Nawet do 100% dofinansowania.
Kocioł będę miał gazowy ale cóź z tego jak PGNiG fakturke za gaz przyśle dużą.
Ostry
13:07, 12.01.2017 r.
Temat zastępczy żeby odwrócić uwagę od tego co się dzieje w kraju
kaktus
13:13, 12.01.2017 r.
Gdzie działa ten program, 100% dopłaty - podaj jakiś namiar.
kaktus
13:17, 12.01.2017 r.
Ostry, to jest forum miasta, a nie kraju - jak chcesz wiedzieć, co się dzieje w kraju, to wejdź sobie na jakiś ogólnopolski portal, jest tego w pytę, od prawa, do lewa.
Anka PiSanka
13:19, 12.01.2017 r.
Dzień dobry Państwu!

Podduszonych smogiem ostrołęckim kolegów, zapraszam do swojej hacjendy, na skraju lasu, obok ruczaju... Powietrze jest u mnie krystalicznie czyste. Pooddychamy nim, nieco zmarzniemy, a później, na rozluźnienie atmosfery i rozgrzanie zmarzniętych członków, poczęstuję was szklaneczką gorącej herbatki z kropelką rumu i domowym ciastem. (Nie obawiajcie się kłopotów gastrycznych po wizycie u mnie. Spieszę z informacją, iż wśród przyjaciół mam opinię dobrej kucharki i dobrego cukiernika)...

Moje zaproszenie kieruję przede wszystkim do kol. gwidona, który, nie wiedzieć czemu, występuje teraz pod "koluchowatym" pseudonimem - kaktus...

Kłaniam się Państwu uniżenie a gwidonowi-kaktusowi przesyłam gorące, topiące wszelakie lody - ucałowania... :smile:
PiS Patologia
14:02, 12.01.2017 r.
A oszołom tylko o " członkach" 😜

Głodnemu chleb na myśli...:)
Do ostry
14:04, 12.01.2017 r.
A w kraju ludzie dowiadują się o kolejnym księdzu pedofilu...

Miłej Kolędy 😜
Anka PiSanka
14:18, 12.01.2017 r.
Do PiS Patologia @ 14:02,

Cyt. "A oszołom tylko o " członkach". Głodnemu chleb na myśli"

Otóż to, drogi kolego... Otóż to...Znam się na ludziach. Wydajesz mi się być chłopcem miłym, kulturalnym, szarmanckim wobec kobiet... Pal licho kaktusa-gwidona. Wpadnij do mnie na herbatkę z kropelką czegoś mocniejszego, a zapewniam cię: jestem dziewczyną bardzo gościnną i otwartą - będziesz ukontentowan wielce.

Tymczasem, na "stopienie lodów", przesyłam ciepłe buziaczki... Twój oszołom - Anka PiSanka... :smile:
Anka PiSanka
14:43, 12.01.2017 r.
Najmilsi!

Pa! Czaicie się. Krygujecie się. Zastanawiacie się, czy warto mnie odwiedzić i to wasza strata. Sami jesteście sobie winni. Oto, nawiedził mnie gość znaczny, miły a niespodziewany. Wy dalej deliberujcie, czy chcecie być moimi miłymi gośćmi, a ja tymczasem dla niego zrobię herbatkę i przepyszne ciasto... Smacznego!

Do zobaczenia później... znacznie później... Buziaki... :smile:
PiS Patologia
15:25, 12.01.2017 r.
Samozaoranie level expert się😜

Napisać słowa "oszołom" oraz "członek" a PiSAnka się odezwie😜😜😜

Ps. Widzę ,że dalej masz obsesję na punkcie mężczyzn...
No cóż :)
Uncle
15:26, 12.01.2017 r.
Jesteśmy teraz silnym koalicjantem ameryki to i te ekościemy będą promowane bo trzeba wesprzeć bank Alla Gora ,czy jak mu tam
kaktus
15:41, 12.01.2017 r.
Ponad 40 tys. zgonów rocznie, to wg Ciebie "ekościema"?
Anka PiSanka
18:09, 12.01.2017 r.
Do PiS Patologia @ 15:25,

Mój drogi/moja droga!

Czyżbyś oczekiwał/a, abym miała "obsesję na punkcie kobiet"? Jestem normalną kobietą, więc interesuję się wyłącznie mężczyznami. Lesbijki mnie wprost odrzucają i zniesmaczają swoimi chorymi, wynaturzonymi praktykami...

Pozdrawiam...

PS. Napisz coś o sobie, tzn. płeć, wiek, wykształcenie, zainteresowania... Może staniesz się moją "obsesją"? (Jeżeli jednak jako "płeć" wpiszesz "kobieta", to dalej o sobie nie musisz pisać - nie jestem zainteresowana)...
Derko
19:30, 12.01.2017 r.
Kapusta ma witaminy i wode.
Lopuś Opadek
20:04, 12.01.2017 r.
Polski węgiel, wydobyty ręką polskiego górnika podczas spalania wydziela niebiańskie wonie a jego spaliny mogą być stosowane jako ozdrowieńcze wziewy dla ludzi chorych na astmę i rozedmę płuc.
Edek
20:11, 12.01.2017 r.
Nie czepiajcie się elektrowni. Elektrownie pracują cały rok, latem przeważnie większą mocą. Największy smog produkują domowe piece (niewłaściwa eksploatacja). Przeliczając energię i produkcję zanieczyszczeń na 1 mieszkańca elektrownie są dużo bardziej ekologiczne niż gospodarstwa domowe samowystarczalne. Pozdrawiam Edek.
do kaktusa
21:04, 12.01.2017 r.
Swoimi wywodami potwierdzasz mizerne pojecie o energetyce, a twoja wiedza internetowa mocno nie przystaje do współczesności. Sprawność nowoczesnych bloków takich jak planowany w Ostrołęce to co najmniej 45% netto, a elektrofiltry obecnie osiągają 99,94-99,98%. Twoje obliczenia emisji pyłu z 1mln. węgla to też czysta matematyka, ale zanim zabierzesz sie za przeliczanie zajrzyj sobie do aplikacji "Kanarek" na Androidzie i sprawdź ile popiołu jest w takiej ilości węgla.
Twoje dane z Łomży tylko potwierdzają, że na szczęscie mamy w Ostrołęce ciepło systemowe, które pokrywa większość zapotrzebowania i nie musimy łykać tylu % SO2 i NOx.
A tak na marginesie to elektrownia Bełchatów jest w Rogowcu, a nie odwrotnie.
Anka PiSanka
21:12, 12.01.2017 r.
Gwidon-kaktus, znowu dałeś ciała! Wiedziałam, że jesteś cienias, ale aż taki cienias?!
do kaktusa
21:13, 12.01.2017 r.
A i jeszcze dla twojej wiadomości - ta część energii paliwa, która nie zamienia sie w energię elektryczną jest oddawana w większości wodzie chłodzącej, znacznie mniejsza jest stratą kominową - pewno nie uważałeś w gimazjum na fizyce na lekcjach o elektrowniach.
s
22:10, 12.01.2017 r.
.
Adwokat Diabła
23:06, 12.01.2017 r.
Ja osobiscie całym sobą popieram spalanie węgla w jak największych ilościach. Widzę w tym same korzyści. Najpierw ginie w wypadkach w kopalniach setki górników, później pyłem ze spalania trują się setki tysięcy ludzi w ciągu dekady, a jako wisienka na torcie nim więcej pyłu w atmosferze tym lepiej przeciwdziała on efektowi cieplarnianemu. Przecież w latach 60-tych, gdy jeszcze nie stosowano elektrofiltrów w elektrowniach, właśnie na podstawie wzrostu wydobycia i spalania węgla wieszczono nadejście ochłodzenia. A tu taki feler, że nakazali zakładać elektrofiltry na największych zbawców planety ;(. Przy czym wyłapywać CO2 już nie jest tak łatwo. Za to mniej ludzi to potencjalnie mniejsze obciązenie dla ekosystemu. W dodatku nim więcej z nich nie osiągnie wieku emerytalnego tym mniej trzeba płacić emerytur :). A zapylenie do tego wydatnie się przysparza.
Adwokat Diabła
23:18, 12.01.2017 r.
Niestety temperatura wody docierającej do obiorców jest zbyt niska, aby się śmiertelnie poparzyli, więc nie popieram takiego działania ;).
SSS
08:46, 13.01.2017 r.
1. Test odkurzacza ma sens tylko i wyłącznie jeżeli odkurzacz byłby zupełnie nowy, nigdy nie używany. W przeciwnym razie zawsze filtr na wylocie będzie szar/czarny nawet w środku Puszczy Białowieskiej. "Naukowcy" .....

2. Elektrownie oczywiście emitują mnóstwo zanieczyszczeń ale dlatego Łomża czy też Ostrów mają wysokie stężenia PM10 bo tam jest więcej domów ogrzewanych paliwem stałym. No i jest jeszcze ta różnica, że dym z komina domowego zostaje na miejscu a dym z elektrowni ma promien opadu mierzony w kilometrach czyli kuriozalnie - bliżej komin może być czyściej niż "na skraju ruczaju" albo przynajmniej nie brudniej ;-)

3. Globalnie traktując temat - elektrownie węglowe przy obecnej tehnologii powinny być zamykane.
kaktus
08:48, 13.01.2017 r.
do, do kaktus - nie wiem, czy zauważyłeś, ale potwierdziłeś jedynie moje dane - sprawność podałem na 43%, niech więc będzie 45%, a sprawność elektrofiltrów, podałeś nawet mniejszą niż ja, gdzie, więc widzisz problem z danymi?

99,9%, to, jak byś nie liczył, jest mniej niż 100%, a Ty raczyłeś bredzić, że instalacje odpylające mają sprawność ponad 100%, czyli, że elektrownia wręcz to powietrze oczyszcza - większych bredni, chyba w życiu nie słyszałem - tak, więc zweryfikuj może swoje zarzuty, w stosunku do podanych przeze mnie danych.

Potwierdź więc swoje rewelacje, że elektrownie oczyszczają powietrze - o elektrowni Bełchatów, bo masz rację, elektrownia Bełchatów jest w Rogowcu, jakby to miało jakiekolwiek znaczenie w poruszanym przez nas problemie i dzięki temu nie była 10 trucicielem w Europie.

Co do porównał Łomży z Ostrołęką, takich porównań czynić się nie da, bo dla Ostrołęki brak danych, na jakiej więc podstawie, bredzisz po raz kolejny, że w Łomży, jest gorzej niż w Ostrołęce, wywróżyłeś to z fusów?

Żeby podsumować, napisz jasno i wyraźnie, czy nowa elektrownia będzie emitować zanieczyszczenie, czy nie, a jeśli nie, to podaj informację, na zasadzie porównania, która elektrownia węglowa, nie tylko w Polsce, ale na Świecie, nie powoduje zanieczyszczeń powietrza.

Podaj tez może jakikolwiek argument na to, że taka elektrownia powinna powstać właśnie w Ostrołęce i nie pisz mi tylko o zainwestowanych pieniądzach, bo te 200 mln, przy wyrzucaniu w błoto naszych pieniędzy na zakup PeKaO S.A. i "Damę z gronostajem", to jest mały Pikuś..., no dobra, Pan Pikuś - oczekuję na Twoją wyczerpującą odpowiedź.
kaktus
08:55, 13.01.2017 r.
Cyt.:
"1. Test odkurzacza ma sens tylko i wyłącznie jeżeli odkurzacz byłby zupełnie nowy, nigdy nie używany. W przeciwnym razie zawsze filtr na wylocie będzie szar/czarny nawet w środku Puszczy Białowieskiej. "Naukowcy" ..... "

Przeczytaj może jeszcze raz, gdzie ten wacik został umieszczony, bo jak ja czytam, to wychodzi na to, że na końcu rury, a nie na wylocie odkurzacza.

Cyt.:
"2. Elektrownie oczywiście emitują mnóstwo zanieczyszczeń ale dlatego Łomża czy też Ostrów mają wysokie stężenia PM10 bo tam jest więcej domów ogrzewanych paliwem stałym. No i jest jeszcze ta różnica, że dym z komina domowego zostaje na miejscu a dym z elektrowni ma promien opadu mierzony w kilometrach czyli kuriozalnie - bliżej komin może być czyściej niż "na skraju ruczaju" albo przynajmniej nie brudniej ;-)"

A, skąd wiesz, jakie jest w Ostrołęce stężenie PM10?

Cyt.:
"3. Globalnie traktując temat - elektrownie węglowe przy obecnej tehnologii powinny być zamykane."

Z tym, trudno się nie zgodzić, a w każdym razie, nie powinny być budowane.
SSS
09:36, 13.01.2017 r.
do kaktus

1. Fakt, mój błąd :)
2. A czy Ty umiesz czytać ze zrozumieniem? Czy ja napisałem coś o Ostrołęce? W Ostrowii i w Łomży jest relatywnie wysokie stężenie jak na tak małe i nieuprzemysłowione miasta. Legionowo również nie jest ostoją przemysłu a stężenie bardzo wysokie. Czy można z tego jakiś wniosek wysnuć? Czy to, że nawet Suwałki przekraczają normę PM10 mówi o czymś? W większości miast nie ma elektrowni węglowych a normy są przekroczone.
3. Czyli jak na Polskie warunki nie tak źle - w 2 na 3 zgoda ;-)

Na koniec jeszcze jedna rzecz - energetyka to przemysł o ogromnym wpływie na środowisko. Każdy rodzaj ten wpływ ma. Polacy protestują przeciwko elektrowniom jądrowym, węglowym iwiatrowym.Pozostają chyba tylko wodne i solarne ale niestety warunki mamy do tego nienajlepsze.
kaktus
09:56, 13.01.2017 r.
Skoro zrelatywizowałeś wpływ elektrowni na PM10, to o czym chciałeś napisać, bo mnie się wydawało, że dyskusja dotyczy wpływy elektrowni na zanieczyszczenie powietrza i "stawiam talary, przeciwko orzechom", ze w bardzo dużym stopniu się do tego przyczynia, a ponieważ władze miasta nie zadbały o zmierzenie tego i innych parametrów zanieczyszczenia powietrza, to możemy się jedynie obracać w sferze domysłów, a więc Ty możesz twierdzić, że elektrownie na to nie wpływają, a ja, zgodnie z wyliczeniami fachowców, że mają.

Nie ma czegoś takiego, jak protest Polaków, jeśli nie byłyby to wrzutki medialne, ale szeroko zakrojona kampania, udokumentowana faktami, to ludzie musieliby się w końcu na coś zdecydować, a tak rząd, zapewnieniami dla górników, z jednej strony forsuje energetykę opartą na węglu, z drugiej blokuje ustawę prosumencką, dzięki której spora grupa odbiorców prądu, stałaby się jego dostawcami, a z trzeciej bredzi o konieczności działań na rzecz ochrony środowiska, czyli, jak to w tym rządzie, całkowity rozpi...j.

Energetyka solarna, nawet w Polsce ma sens, nie jako główne, ale pomocnicze źródło, zarówno energii elektrycznej, jak i potrzebnego do jej wytworzenia ciepła - vide szpital i komenda policji.
10:33, 13.01.2017 r.
To ja przyjechalam do Ostroleki budowac dom ECO, tylko na prad !
Zalamalam sie czytajac to wszystko tutaj !
Czyli, ja bede miala ekologiczny dom ale wszyscy wokol i tak beda mnie truc !!!???
Piekna perspektywa, nie ma co !!??
Dopoki nie zmieni sie ludzka swiadomosc, nie mamy szans na lepsze jutro !!!
Jedyna pociecha to to, ze w moim domku bedzie wentylacja mechaniczna i filtry zatrzymaja czesc tego swinstwa ! Inaczej zalamka !!!
kaktus
10:54, 13.01.2017 r.
Hanna, ale musiałabyś się w tym domu zabarykadować i z niego nie wychodzić, bo po każdym jego opuszczeniu, jesteś narażona na inhalację tym, co się znajduje w powietrzu.

Co, do ekologiczności prądu w Polsce, to nie jest to takie oczywiste, bo jego wytworzenie, tę ekologie niszczy.
kaktus
10:55, 13.01.2017 r.
Widzę, z nieukrywanym zadowoleniem, że kolejni forumowicze poznają się na tym k r e t y n i e, a zarazem kolejni uznają, że dyskusja z naPiSem na ścianie, jest zwyczajną stratą czasu, a czasami nerwów, nad tym, jak człowiek, sam w sobie może być zakłamany i pozbawiony zdolności samodzielnego myślenia, a dodatkowo oślizły, jak padalec - brawo!
kaktus
10:58, 13.01.2017 r.
do "do kaktus" - za moich czasów, nie było gimnazjów, jestem absolwentem 5-cio letniego technikum, ale jeśli tego nauczali w gimnazjum, to chyba faktycznie, bez względu na koszty, należy je zlikwidować.
kaktus
11:11, 13.01.2017 r.
Cyt.:
"Najgorzej jak za takie sprawy biorą się laicy."

W tym miejscu, chyba po raz drugi, w historii mojej bytności na forum (pierwszy raz zgodziłem się z Tobą, co do oceny Pana Kani) muszę się z Tobą zgodzić.

A, poza tym, wszystko po staremu:
"Próznoś repliki się spodziewał, nie dam Ci prztyczka, ani klapsa, nie powiem nawet pies Cię je...l, bo to mezalians byłby dla psa.
kaktus
12:35, 13.01.2017 r.
Tępy, k r e t y n i e - próżnoś repliki się spodziewał, nie dam Ci prztyczka, ani klapsa, nie powiem nawet - pis Cię je...ł - bo to mezalians byłby dla psa.
doda
13:34, 13.01.2017 r.
Współczuję wszystkim, którzy uprawiają wieczorne biegi po terenie miasta.
Z drugiej strony dziękuję, że filtrują mi powietrze.
Anka PiSanka
13:36, 13.01.2017 r.
Do tępiciel lemingów @ 11:39,

Dzień dobry, zacny tępicielu lemingów!

Mój drogi! Należy Ci się solidna reprymenda. Dlaczego tak irytujesz gwidona i znęcasz się nad nim? Widzisz, że biedny gwidon, "ciągnie" już resztkami sił psychicznych, a Ty, drogi tępicielu, jeszcze go dobijasz swoimi wpisami. Miej litość i zmiłowanie, nad biednym gwidonem...

Pozdrawiam, życzę miłego dnia, miłemu koledze... :smile:
kaktus
13:47, 13.01.2017 r.
doda, trafiłaś w "punto", przed wybudowaniem tej elektrowni, należy przeliczyć ilu obywateli, powinno zamieszkać dodatkowo w Ostrołęce, żeby odfiltrować to, co ona nam przyniesie, że też wcześniej na to nie wpadłem - genialne :laughing:

Koniecznie trzeba reaktywować MZKS Narew, ile oni tego filtrowali, to historia - w końcu, sport to zdrowie, ale nikt nie powiedział, że dla tych, którzy go uprawiają.
ketuks
15:43, 13.01.2017 r.
w sądach już są pozwy za tak zanieczyszczone powietrze i wnioski o likwidację opłaty klimatycznej
ketuks
15:48, 13.01.2017 r.
smog w kraju są to wieloletnie zaniedbania i twardy dowód na zapychanie dziury budżetowej różnymi pseudo-ekologicznymi podatkami a nie rzeczywiste działania mające za zadanie walkę z degradacją środowiska
kaktus
17:43, 13.01.2017 r.
ketuks, ale opłaty klimatyczne, to jest wymysł samorządów, a nie rządu, a więc z tym zapychaniem dziury budżetowej, to chyba samorządów, a nie budżetu państwa, poza tym, opłaty klimatyczne, miały chyba na celu zrekompensowanie zanieczyszczeń powodowanych przez turystów, a nie zapewnieniem im czystego powietrza.

A, to, ze kolejne rządy, pod naciskiem górnika z nakrętka w ręku, którą rzuca w policje, albo pali opony na ulicach Warszawy, nie zrobiły praktycznie nic, to zupełnie inna sprawa.
Obecny rząd, tez miota się, jak ryba w sieci, najpierw obiecał górnikom gospodarkę oparta na węglu, bo przecież gdzieś musi być rynek zbytu, na to, co ufedrują, później uwalił ustawę prosumencką, a teraz coś przebąkuje o działaniach na rzecz ochrony środowiska, ale tych rzeczy pogodzić się, najzwyczajniej, nie da, tyle, że rządowi, to nie przeszkadza w składaniu kolejnych obietnic bez pokrycia, bo z tyłu głowy, mają potężny elektorat górniczy, który jak się wku..., to znowu zrobi w stolicy rewolucję.
ketuks
20:51, 13.01.2017 r.
w kontekście rządu pisałem o różnych pseudo-ekologicznych podatkach a nie opłacie klimatycznej. opłata klimatyczna dotyczy jak najbardziej również czystego powietrza. nagłówek pierwszego lepszego artykułu o opłacie klimatycznej: "Jakość powietrza w Polsce południowej jest zła. Tam, gdzie doszło do przekroczenia norm, nie powinno pobierać się pieniędzy od turystów za dobry klimat."
do kaktusa
22:45, 14.01.2017 r.
Niestety dopiero dzisiaj mam czas żeby odpisać tak więc jest duże prawdopodobieństwo, ze tego nie przeczytasz. Ale po kolei:
Co do porównywania sprawności elektrofiltrów podanych przeze mnie to widać, ze matematyka nie była w tym 5-letnim technikum twoja mocną stroną.

Dalej: kotły energetyczne do spalania węgla potrzebują powietrza, które jest zasysane z zewnątrz elektrowni. Strumień pyłów zawartych w powietrzu wraz ze strumieniem zanieczyszczeń pyłowych ze spalania węgla jest odpylany w elektrofiltrze. Stosując pewien skrót myślowy, którego nie załapałeś, elektrofiltr oczyszcza powietrze z taką samą sprawnością jak spaliny, czyli powietrze za elektrofiltrem jest czystsze niż na wlocie do elektrowni. I tyle - nie wiem skąd wysnułeś wniosek, że elektrofiltr musiałby mieć wtedy sprawność większą niż 100%. Ale jak pisałem braki w wiedzy technicznej wskazywały mi, że jesteś po współczesnym gimnazjum. To raczej wstyd, że absowlent technikum nie wie jak działa elektrownia, ani co to jest sprawność urządzeń.

Jeszczed kilka lat temu w Ostrołece mierzono emisję zanieczsyzczeń powietrza. Z jakiegoś powodu za rządow PO-PSL (inspektoraty ochrony środowiska są agendami rządowymi) zdecydowano o zaniechaniu tych pomiarów. Może stan powietrza w Ostrołęce był tak dobry, że szkoda im było wydawać kasy na pomiary?

Nigdzie nie pisałem, że w proceaie spalania węgla nie powstają produkty uboczne - podałem nawet dyrektywę IED, która okresla standardy emisji min. dla elektrowni weglowych. Zdaję sobie jednak sprawę, że jako dziecko internetu masz wstręt do źródeł. Poza tym, że te normy emisji są mocno wyśrubowane to dodatkowo wynoszenie spalin na dużą wyskość powoduje dalsze rozproszenie zanieczyszczeń wysoko w atmosferze. I dzięki temu w Ostrołęce powietrze jest znacznie czystsze (nie widać śladów smogu) niż w miastach, w których ogrzewanie jest w większości przez kotły niskiej emisji.
Widz
20:29, 15.01.2017 r.
Do powyżej. Napisałeś: "elektrofiltr oczyszcza powietrze z taką samą sprawnością jak spaliny, czyli powietrze za elektrofiltrem jest czystsze niż na wlocie do elektrowni". Wszyscy w domu zdrowi? Nie dysponuje w tej chwili danymi, ale mogę spytać znajomego, ile pyłu emituje nasza elektrownia w 1 m3 spalin wychodzacych już z instalacji odsiarczania spalin, czyli tej za elektrofiltrami. Ale dane dla elektrociepłowni w Krakowie, gdzie po założeniu nowoczesnych instalacji przy pełnym obciążeniu z komina wydostaje się około 10 mg pyłu w metrze sześciennym. Jak teraz przystawisz to do maksymalnej dziennej normy wynoszącej dla PM10 50ug/m3 to masz tutaj ponad 200 razy więcej zanieczyszczeń. Nawet w tej chwili w Łomży pomiary pokazują 100ug/m3, czyli 100 razy mniej niż wydostaje się z komina. Ale dla "pełnej" elektrowni o dużej mocy jest to znacznie więcej.
Do powyżej
22:24, 15.01.2017 r.
Następny specjalista od technologii energetycznych. Tylko, że frakcji mniejszych od PM10 na wylocie z elektrofiltra wg różnych badań jest 0,5-1,0% w ogólnej ilości pyłu. Przeważają znacznie grubsze frakcje. Spytaj znajomego na pewno potwierdzi.
kaktus
09:36, 16.01.2017 r.
A, Ty dalej wyPiSujesz te swoje idiotyzmy, okaszając je atakami ad personam - brawo, tak 3mać i nie odpuszczać - jeśli Twoim zdaniem, elektrownie oczyszczają powietrze, to, tak, jak napisałem, nie mamy o czym rozmawiać.

Jesteś kolejnym, który uważa, że władza w Ostrołęce, jest wyłącznie po to, żeby czekać na mannę z nieba, a nie podejmować realne działania na rzecz miasta, w którym rządzą, a Twoje wnioski, są tak realistyczne, jak baśnie z tysiąca i jednej nocy, a więc zastanów się na tym, jakie głupoty wypisujesz i sprawdź sobie, w ogólnodostępnych źródłach, jak elektrownie węglowe zanieczyszczają powietrze i jak są klasyfikowane, jako truciciele.

Poczytaj również raporty na ten temat, jeden z nich możesz znaleźć w tym wątku, no ale po co, skoro Ty wiesz lepiej, że elektrownie oczyszczają powietrze - wierz mi, że nie mam o czy, z Tobą dyskutować, bo na personalne zaczepki odpowiadać nie zamierzam.
« Powrót do archiwum

Szukaj w archiwum

Reklama

Najbardziej poczytne