« Powrót do serwisu Moja Ostrołęka

Czwartek, 19 października 2017 r., imieniny Piotra, Pawła, Ziemowita

Moja Ostrołęka

Archiwum artykułów

Sześć konsorcjów zainteresowanych budową ostrołęckiej elektrowni

Działka pod budowę nowej elektrowni w OstrołęceDziałka pod budowę nowej elektrowni w OstrołęceDo wartego prawie 6 miliardów złotych przetargu na budowę nowej elektrowni węglowej w Ostrołęce zgłosiło się sześć konsorcjów, w tym dwa z Chin. W piątek 10 marca minął termin składania wniosków. O sprawie informują ogólnopolskie media.

Spółka Energa otworzyła postępowanie przetargowe na realizację Elektrowni Ostrołęka w połowie grudnia ubiegłego roku. Koncern wyznaczył wtedy termin na składanie ofert do 20 lutego, później przesunął go na 10 marca.

Wniosek w przetargu na budowę bloku węglowego w Ostrołęce złożyło konsorcjum Doosan, Mostostal Warszawa i Acciona. Z informacji "Pulsu Biznesu" wynika, że wnioski złożyły też: Mitsubishi Hitachi, Polimex-Mostostal w konsorcjum z Rafako, GE Power oraz dwie firmy chińskie - China Chengdu Engineering i China Power Engineering Consulting Group. Wartość zamówienia szacowana jest na kwotę ok. 6 mld zł.

- Przedmiotem zamówienia jest realizacja kompletnej elektrowni z jednym kondensacyjnym blokiem energetycznym, o mocy elektrycznej ok. 1.000 MW brutto, o sprawności netto co najmniej 45 proc., pracującym na parametrach nadkrytycznych pary. Blok będzie wyposażony w: przepływowy kocioł pyłowy, opalany węglem kamiennym, układ chłodzenia z chłodnią kominową, kompletny układ oczyszczania spalin z instalacją odsiarczania spalin metodą mokrą wapienno-gipsową spełniający standardy emisji na dzień przekazania bloku do eksploatacji - czytamy na stronie portalu bankier.pl.

Projekt budowy ostrołęckiej elektrowni realizują Energa i Enea. W grudniu ubiegłego roku firmy zawarły umowę inwestycyjną w tej sprawie. Jak podaje cire.pl, czas realizacji zamówienia ustalono na 54 miesiące. Ostatecznie, do dialogu konkurencyjnego ma zostać zaproszonych pięciu wykonawców.

Więcej na ten temat:
- Sześć konsorcjów walczy o Ostrołękę
- Konsorcjum z Mostostalem i Polimex z Rafako zainteresowane budową Ostrołęki C
- Kilku oferentów zainteresowanych udziałem w przetargu na blok w Ostrołęce

Wyświetleń: 6081
 
14:00, 13.03.2017 r.

« Powrót do archiwum

Komentarze

20:16, 13.03.2017 r.
niech w pakiecie zrobia most bo nasza władza tego nie zrobi :(
.
20:20, 13.03.2017 r.
Z tego co wiem to polimex jednak nie startuje z rafako
wd 40
20:32, 13.03.2017 r.
Elektrownia w Ostrołęce jest jak najbardziej potrzebna. Ciekawe co ma teraz do POwiedzenia poprzednia ekipa "rządząca" z rudym Dyzmą na czole.
wo
20:50, 13.03.2017 r.
Prąd dla regionu, zysk dla prezesów kopalni a dla Ostrołęczan smród, smogi, pylica płuc i astma do kompletu. Niech się nie ważą otwierać laboratorium kontrolującego zapylenie bo jeszcze ktoś się dowie jaka jest prawda...
.
22:26, 13.03.2017 r.
Ty nade mną to lepiej nie waż się przejeżdżać przez Choroszcz, bo cię tam zatrzymają na dłużej
dd
07:54, 14.03.2017 r.
Tak jest, z elektrowni smród i pył z elektrofiltrów. Ja piedrolę, ale dałn
Radzio
10:51, 14.03.2017 r.
Jaki pył itd.poczytać zapoznać się! Przez takich tempaków atomówek w Polsce nie ma!
kaktus
11:50, 14.03.2017 r.
Jest w internecie, oficjalne opracowanie środowiskowe ewentualnej elektrowni, która nie tylko będzie truła powietrze, ale również Narew - każdy może się z tym zapoznać.
kaktus
11:56, 14.03.2017 r.
Jest również opracowanie, dotyczące opłacalności tej elektrowni, też można się zapoznać i odpowiedzieć sobie na pytanie, czy ktoś będzie dopłacał do węgla, będącego paliwem dla tej elektrowni, czy może zdrożeje prąd, żeby nie trzeba było dopłacać do interesu.

Ta inwestycja, nie ma absolutnie żadnego uzasadnienia, ani formalnego, ani ekonomicznego - jakiś chory umysł sobie to kiedyś wymyśli i wydał niepotrzebnie 200 mln., złotych, ale widać w porę się ocknął, zanim zaczął topić kolejne miliony, ale jak widać przyszli mądrzejsi i brną w tę idiotyczną inwestycję, która potrzebna jest jak "rybie ręcznik", ale w której władze Ostrołęki, po haniebnej aneksji części ziem Rzekunia, widzą brzytwę, za która próbują się uchwycić, przed bankructwem miasta, po ponad 10 latach, swoich radosnych rządów, które doprowadziły do tego, że trzeba zaciągać nowe długi, na spłatę starych zaległości.
.
17:21, 14.03.2017 r.
Trzymam kciuki, za fiasko tej tzw inwestycji. Cieszę się że jest co raz więcej głosów rozsądku. Już ostatnio nawet min Tchórzewski (minister od energetyki) wspominał że Polska musi stawiać na elektrownię BEZEMISYJNĄ, czyli defacto atomową, ponieważ kary za emisję są coraz większe. A należy wspomnieć, że już w tym roku nas rząd podpisał kolejne zgody na ograniczenie emisji CO2, oczywiście tym chwalebnym faktem zapominał się podzielić z Suwerenem, zawsze lepiej pleść androny:). Także mam nadzieję że elektrownia węglowa w Ostrołęce NIE POWSTANIE. Tylko tych pieniędzy szkoda, co poszły na projekt i zagospodarowanie terenu. Ale to też taka ostrołęcko-elektrowniana tradycja, starsi Kurpie pamiętają projekt elektrowni gazowej, pewno jeszcze gdzieś tam leży w archiwum....
.
18:01, 14.03.2017 r.
Jest również opracowanie, które stwierdza, że jak robisz kopę z d. do kibla to trujesz ryby w Narwi
« Powrót do archiwum

Szukaj w archiwum

Reklama

Najbardziej poczytne