« Powrót do serwisu Moja Ostrołęka

Wtorek, 26 września 2017 r., imieniny Justyny, Cypriana, Euzebiusza

Moja Ostrołęka

Archiwum artykułów

Szpital i muzeum otrzymają pieniądze od marszałka

14 milionów złotych z budżetu województwa trafi do mazowieckich szpitali i instytucji kultury. Pieniądze wpłyną na konta dwóch ostrołęckich instytucji - szpitala i muzeum kultury kurpiowskiej. Szpital otrzyma 613 tysięcy złotych, muzeum 15 tysięcy złotych.

Na co szpital rozdysponuje tak liczną kwotę? Pieniądze zostaną przeznaczone na zakup aparatu RTG dla oddziału urologicznego oraz na wymianę transformatorów w oddziałowej stacji transformatorowej SO2. W ramach tych środków zostanie także wykonana adaptacja i modernizacja układów zasilania, sterowania i automatyki.

Włodzimierz Kucharski, zastępca dyrektora ds. opieki zdrowotnej ostrołęckiego szpitala wyjaśnił nam, jak istotna będzie to inwestycja dla placówki oraz pacjentów.

Włodzimierz Kucharski: Brak sprawnego aparatu RTG ramie C w oddziale urologii, uniemożliwia wykonywanie procedury pozaustrojowej litotrypsji kamieni układu moczowego (ESWL) w trybie planowanym oraz dyżurowym. Brak takiego urządzenia powoduje, że pacjenci muszą i będą musieli korzystać z usług innego ośrodka, a tym samym wydłużając czas oczekiwania na świadczenia. Brak sprawnego aparatu RTG ramie C w oddziale urologii, uniemożliwia wykonywania procedur - ESWL, PCNL, PCN co skutkuje koniecznością zabezpieczenia miejsca hospitalizacyjnego w innym ośrodku o podobnej referencyjności, wydłuża czas hospitalizacji oraz naraża pacjentów na niepotrzebne ryzyko związane z koniecznością wykonywania pełnoprawnego zabiegu operacyjnego.

W chwili obecnej ostrołęcki szpital ma wykupioną usługę od firmy zewnętrznej, która przyjeżdża w określone dni miesiąca i wykonuje procedurę pozaustrojowej litotrypsji kamieni układu moczowego. W 2016 roku na tym aparacie wykonano 380 procedur ESWL, 120 procedur PCN, 72 procedury PCNL.

Transformatory pozwolą na zwiększenie elektrycznej mocy dyspozycyjnej w oddziałowej stacji transformatorowej SO2 oraz zmniejszenie ilości zużytej energii elektrycznej na pokrycie strat jałowych i obciążeniowych. Nowe transformatory zapewnią dostosowanie do istniejącego i planowanego zapotrzebowania na moc elektryczną.

MO: Dlaczego akurat oddział urologiczny zostanie wsparty finansowo?
W.K.: Aparat RTG ramie C wchodzi w skład urządzenia medycznego użytkowanego w oddziale urologii, w salach przystosowanych do wykonywania procedury pozaustrojowej litotrypsji kamieni układu moczowego (ESWL) w trybie planowym oraz dyżurowym. Procedura pozwala uwolnić chorych od kamicy moczowej metodą nieinwazyjną szczególnie u pacjentów, u których ogólny stan zdrowia stanowi przeciwwskazanie do planowej operacji. Urządzenie jest również wykorzystywane w innych procedurach małoinwazyjnych jak PCNL, PCN.

MO: Jak na chwilę obecną wygląda wyposażenie oddziału urologicznego?
W.K.: Dotychczasowe urządzenie uległo awarii. Uszkodzeniu uległ monoblok - głowica promieniowania "X" do aparatu RTG. Aparat RTG ramie C wchodzi w skład urządzenia medycznego użytkowanego w oddziale urologii, w salach przystosowanych do wykonywania procedury pozaustrojowej litotrypsji kamieni układu moczowego (ESWL) w trybie planowym oraz dyżurowym.

MO: Czy do tej pory ostrołęcki szpital posiadał aparat RTG na tym oddziale? Ile lat służył?
W.K.: Dotychczasowe urządzenie z 2003 roku uległo awarii. Naprawa jest nieuzasadniona ekonomicznie (koszt to ok. 115 tysięcy złotych). Planowany termin uruchomienia zakupionego wyposażenia (np. w przypadku zakupu aparatury i sprzętu medycznego) to początek III kwartału 2017 roku.

MO: Jakie są najpilniejsze potrzeby szpitala? Jakie inne oddziały wymagają doposażenia?
W.K.: Do najpilniejszych zadań należą modernizacja centralnej sterylizatorni oraz zakup sprzętu dla oddziałów służących do diagnostyki i leczenia w zakresie chorób nowotworowych.

Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce otrzyma 15 tysięcy złotych na zakup urządzenia wielofunkcyjnego. Właśnie o taką kwotę wnioskowała instytucja.

- Nowe urządzenie wielofunkcyjne zastąpi zepsutą kserokopiarkę użytkowaną do ubiegłego roku w naszej instytucji. Kserokopiarka A3 używana w muzeum została zakupiona w 2004 roku. W ostatnich latach ulegała częstym awariom. W listopadzie 2016 roku serwisant wydał orzeczenie o braku możliwości naprawy urządzenia ze względu na brak części zamiennych oraz zbyt wysokie koszty. Była to jedyna kserokopiarka formatu A3 w wyposażeniu biurowym naszej instytucji. Dlatego też został złożony wniosek o przyznanie dotacji na zakup nowego urządzenia - informuje Maria Samsel, dyrektor Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce.

Wyświetleń: 4680
 
08:54, 12.04.2017 r.

« Powrót do archiwum

Komentarze

Elo
08:29, 12.04.2017 r.
Czy ktos moze przedstawic bilans zyskow/strat muzeum? Czy to wogole na siebie zarabia? Ile osob rocznie odwiedza muzeum?
^
09:02, 12.04.2017 r.
Głupi to i niedoinformowany.
mtu
09:14, 12.04.2017 r.
Lepiej dofinansować muzeum i w ludzi umarłych niż w szkolnictwo i infrastrukturę dno :angry:
gg
10:45, 12.04.2017 r.
Odnośnie muzeum nie wiem czy wiecie, ale jedną z inwestycji jaką trzeba wykonać na potrzeby remontu aresztu, jest wymiana całej stolarki okiennej i drzwiowej. Pomyślcie jakie to są koszta.
pupa
12:57, 12.04.2017 r.
eeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeemmmmmmmm
mmmmmmmmmmmmmmmmiiipppppppppppppeeeeeeeeeeee
eeeeeeeeeeeeeddddddddddddddddddddjjjjjjjjjjj
jjjjjjjjjjjjjjaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
aaaaaaaaaaaa :wink:
tom
13:26, 12.04.2017 r.
ale to zupełnie inne muzeum
adel
13:27, 12.04.2017 r.
A gdzie podwyżki dla pracowników administracji i dz.technicznych? Czy nie wstyd dyrektorom, żeby wieloletni pracownicy zarabiali najniższą krajową? Ludzie z roku na rok są biedniejsi, bo inflacja i ceny w sklepach rosną, a pobory stoją w miejscu. Jest nam wstyd się przyznać, że nowoczesny szpital i takie zarobki. Ale taka jest prawda. W szpitalu nie tylko personel medyczny pracuje. Mamy odejść do Lidla albo Biedronki? Tam bynajmniej godnie płacą.
Jurek
13:44, 12.04.2017 r.
Podwyzki powinny byc dla personelu sredniego.ktory ma ok 1900zl netto a administracja nie leczy ludzi.Lekarze jakos moga zarabiac 120zl za godzine a sredni personel??
Józef
14:16, 12.04.2017 r.
tych pieniędzy nie można przeznaczyć na pensje - są z innego worka, co do pensji licz na rząd - przecież obiecał
Joanna
14:26, 12.04.2017 r.
proszę czytać ze zrozumieniem, dofinansowanie otrzymuje Muzeum Kultury Kurpiowskiej
14:40, 12.04.2017 r.
Lekarze i ich działania zadłużaj szpital. Jeżeli pacjenci w wieky 90 lat mają wyk. Badania diagnostyczne a mlodzi ludzie muszą wypchać grubo kopertę żeby zostali przyjecie w oddział np. Z urazem. bo bez koperty najbliższy termin za 2 lata. Właśnie lekarz może zarabiac 120 zl za godzinę, krory na dyżurze potrafi sie tylko wyspac. Leżąc w szpitalu lekarza widzialam moze 3 min przez 24 h, tak naprawdę pionem oddziału sa pielegniarki, ktore naprawdę sa przy łóżku pacjenta.
Feel
16:00, 12.04.2017 r.
Oczywiście PCN i PCNL są bardzo istotne w funckcji ramienia C, może jeszcze węzła D i osi priorytetu E...?:))Dawno nie czytałem takich pseudo-mądrych wywodów:)) Ja rozumiem, że zakup nowego urządzenia pozwoli na przeprowadzenie wielu ważnych zabiegów urologicznych. Poprawi bezpieczeństwo pacjentów. Czy można o tym powiedzieć prostym językiem? Prwnie tak. Ale ostrołęcka maniera jest inna widocznie. Rozmawiałem z kilkoma profesorami medycyny przy okazji poważnych konferencji i nigdy nie spotkałem się z taką nowomową, a problemy były dużo bardziej poważne niż wymiana RTG:))
Marzanna
17:49, 12.04.2017 r.
Pensje w szpitalu ustanawia Dyrektor wespół z Kadrową a nie rząd.
Dziwię się ludziom, że jeszcze tam wytrzymują z takimi poborami. Gdyby w szpitalu rządziło PiS zarobki były by wyższe dla wszystkich. Platforma wspiera tylko kolesi. Pamiętajcie o tym przy następnych wyborach.
Misiewicz broniony przez maciorę
19:07, 12.04.2017 r.
Według informacji Wirtualnej Polski zatrudnienie młodego współpracownika Antoniego Macierewicza wywołało oburzenie wśród polityków PiS. - Trzeba go było zostawić w MON, dać mu dobre pieniądze, ale go schować. Sprawa już przycichała, a tu nagle taka absolutna katastrofa. Wizerunkowa i nie tylko – mówi Wirtualnej Polsce jeden z posłów PiS. - Jak ją tłumaczyć? Teorii jest kilka. Jedna mówi o tym, że Macierewicz odbiera ataki na Misiewicza, jako ataki na siebie. Dlatego go tak broni do upadłego – ocenia polityk.
dzonyy
00:06, 13.04.2017 r.
gada głupoty ten wk nie mając o tym bladego pojęcia;)
07:16, 13.04.2017 r.
Pozdrawiam wszystkich Państwa komentujących, a wierzącym składam ciepłe
życzenia Wesołego Alleluja.
Być może jestem starodawny, ale szanuję tych którzy kiedykolwiek czegoś mnie
nauczyli, albo leczyli ( niezależnie od tego jak skutecznie).
Ale szacunek dla lekarzy - nie zawsze przekłada się na dobrą opinię o polskim
lecznictwie. Bo był taki Minister Zdrowia (Łapiński) który nakazał dodawać do wody
tak potężne dawki chloru, że ostrołęccy wodociągowcy "pukali się w czoło". Był także
taki ( Balicki ) który jako jedyną receptę na usprawnienie - widział w utworzeniu
systemu dodatkowych ubezpieczeń. Ale był także taki ( Arłukowicz) który
p r z e ł a m a ł zmowy cenowe koncernów farmakologicznych - zaoszczędzając
Polakom ogromne pieniądze. Przez dziesięciolecia dręczyła mnie, momentami
bardzo bolesna - kamica nerkowa. Leczono mnie farmakologicznie i k i l k a k r o t n i e operowano. I jak się okazało - przynajmniej od 1 9 8 5 roku - niepotrzebnie.
UROLOGIA POLSKA 1985/38/4 (hasło do internetu) - to Czasopismo Naukowe
Polskiego Towarzystwa Urologicznego informuje, że w (p i ę c i u) Klinikach Akademickich Szanghaju - kamicę nerkową leczy się przy pomocy "wody magnetyzowanej" Ja nie jestem urologiem, nie miałem wtedy dostępu do internetu -
więc magnetyzer (za kilkadziesiąt złotych) zainstalowałem sobie dopiero w 2004 roku, z innej całkiem przyczyny ( dla zmniejszenia osadzania się w pralce "kamienia
kotłowego"). I skończył się koszmar z nawracającą kamicą ( obydwu ) nerek.
Pozostała smutna zaduma - dlaczego polska medycyna akademicka udaje iż nie
zna doświadczeń Chińczyków ???. Czy odpowiedzialność za to ponoszą rektorzy
akademii medycznych, czy tylko kolejni Ministrowie Zdrowia???
Wspomniany artykuł naukowy przesyłam dla pewności Panu redaktorowi portalu
Moja Ostrołęka.
Z poważaniem Jerzy Brojek z Ostrołęki dnia 13 kwietnia 2017 roku
« Powrót do archiwum

Szukaj w archiwum

Reklama

Najbardziej poczytne