Niedziela, 14 czerwca 2026 r., imieniny Elizy, Bazylego, Waleriana
Za około miesiąc dowiemy się czy nadal będziemy mogli przejechać starym mostem. Niemal pewne jest to, że nie wrócą na niego ciężarówki. Niestety prawdopodobne jest także to, że przeprawa zostanie całkowicie zamknięta, a miasto utonie w korkach.
Wiceprezydent Grzegorz Płocha podczas spotkania z przedstawicielami lokalnych firm transportowych nie pozostawił złudzeń. Zła kondycja starego mostu znana jest od dawna. Miasto, pomimo zapewnień byłego wojewody o 50-procentowym dofinansowaniu, z oferty nie skorzystało. Prezydent Janusz Kotowski stwierdził, że dotacja rządowa powinna wynosić nie 50, ale 90 proc., bo most leży w ciągu drogi krajowej. Po zmianie rządów i wygranej Prawa i Sprawiedliwości Ostrołęka z ogromnym oczekiwaniem czeka na spełnienie wyborczych obietnic. Obwodnicy już wiemy, że prędko nie będzie, ale remont starej przeprawy na Narwi to konieczność. Ze strony rządu nie słychać niestety o chęci finansowej pomocy, a coraz częściej mówi się o tym, że ważniejsza jest Via Baltica, która usunie tranzyt z Ostrołęki.
Koszt budowy nowego mostu to według wiceprezydenta Grzegorza Płochy około 30 mln zł. Dokładnie taką kwotą rząd wsparł w marcu budowę Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce. Na most jednak pieniędzy nie ma ani miasto, ani rząd.
Co dalej?
Podczas spotkania z transportowcami wiceprezydent Grzegorz Płocha podkreślił, że stary most nie jest przystosowany do ruchu pojazdów ciężarowych w obu kierunkach. Ograniczenia są niezbędne. I po ekspertyzie, której wyniki poznamy za około 4-6 tygodni, prawdopodobne jest to, że ciężarówki nie wrócą na stary most.
Miasto wyremontuje ulicę Spacerową - łącznik pomiędzy starym a nowym mostem. Ciężkie pojazdy pojadą nowym mostem i do ul. Mostowej dotrą wybudowanym specjalnie na czas poprzedniego remontu starej przeprawy łącznikiem. Ograniczenia dla tirów będą nadal obowiązywać, dzięki czemu tranzyt ominie Ostrołękę. Oznacza to jednak kłopoty dla lokalnych firm transportowych. Czy i kiedy miasto wyremontuje stary most, lub - co bardziej prawdopodobne - zbuduje w jego miejscu nową przeprawę, nie wiadomo.
Stary most został wybudowany w 1954 roku. Pierwszy generalny remont został wykonany po 40 latach. Wówczas obiekt wzmocniono, pogrubiono jego płytę. Został też poddany próbnemu obciążeniu przez Instytut Badawczy Dróg i Mostów. W kolejnych latach były wykonywane drobniejsze remonty starego mostu. Żadne prace nie wzmocniły jednak wystarczająco jego konstrukcji. Jak twierdzą eksperci, obecnie obiekt jest zbyt wąski i nie jest dostosowany do ruchu, a jego remont nie ma szans powodzenia.