« Powrót do serwisu Moja Ostrołęka

Poniedziałek, 23 października 2017 r., imieniny Marleny, Seweryna, Odylii

Moja Ostrołęka

Archiwum artykułów

Trwa remont torowiska w Ostrołęce. Będzie wznowiona linia do Łap?

Na stacji kolejowej w Ostrołęce trwa remont torowiska. Niebawem mają też ruszyć prace na przejeździe kolejowo-drogowym na ulicy Słowackiego. Bloger Sebastian Gomółka, pasjonat kolejnictwa, wnioskuje, że prace mogą być związane z chęcią przywrócenia ruchu do Łap.

O szczegóły inwestycji na ulicy Słowackiego pytaliśmy Karola Jakubowskiego z zespołu prasowego PKP Polskich Linii Kolejowych. Z jego informacji wynika, że prace będą polegały na wymianie torów, nawierzchni drogi oraz ułożenia nowych dojazdów. Na czas inwestycji planowanej w sierpniu br. przejazd będzie zamknięty i wytyczone zostaną objazdy.

Nieopodal dworca kolejowego oraz peronów już teraz prowadzone są remonty. Sprawie przygląda się Sebastian Gomółka - bloger, miłośnik kolei, podróżnik, pasjonat technologii i kolejnictwa, twórca serwisu kolejowego Stacja Wyszków. Według jego obserwacji, działania na ostrołęckiej stacji mogą być zapowiedzią wznowienia niektórych tras pasażerskich np. tej do Łap.

- Na stacji w Ostrołęce trwa remont toru głównego linii Tłuszcz-Ostrołęka i torów przy peronach. Na razie nie wpływa on na ruch pociągów osobowych. Ze wszystkich czterech krawędzi peronowych na stacji dostępna jest tylko jedna, a pociągi przejeżdżają alternatywną drogą przebiegu po torze linii nr 34 Ostrołęka-Małkinia i na ostatnim rozjeździe wracają na szlak do Tłuszcza - pisze na swoim blogu Sebastian Gomółka.

Jak zauważa bloger, kilka lat temu w Ostrołęce remont przeszły tory dodatkowe dla pociągów towarowych, które były ważniejsze niż połączenia pasażerskie. Niestety, główne rozjazdy nie były remontowane, czego przyczyną są problemy z wjazdem i wyjazdem pociągów do Tłuszcza.

- Pociąg w obrębie stacji musi jechać z prędkością do 40km/h, co wydłuża czas przejazdu i obsługę stacji. Dodatkowo w niektórych miejscach obowiązuje prędkość 20km/h. Taki remont przydałby się już 30 czy 40 lat temu - pisze bloger.

Jak wnioskuje Sebastian Gomółka, prace mogą być podyktowane szerszą perspektywą i być może w niedalekiej przyszłości doczekamy się nowych scenariuszy dotyczących połączeń pasażerskich realizowanych przez nasze miasto.

- Myślę, że prowadzone w chwili obecnej prace nastawione są na część pasażerską i sądzę, że nie jest to robione pod pociągi towarowe i kilka połączeń Kolei Mazowieckich. Mam na myśli scenariusz w przyszłości z objazdami pociągów PKP Intercity Warszawa-Białystok, bądź uruchomieniu nowych połączeń np. TLK przez Ostrołękę. Planowane na przełomie lipca i sierpnia zamknięcia ruchu w Ostrołęce pozwolą na dokończenie prac na dalszym odcinku stacji, który teraz jest używany przez pociągi - wnioskuje bloger.

Więcej informacji o kolei oraz ciekawostki dotyczące kolejnictwa na stronie Stacja Wyszków.

Wyświetleń: 4827
 
09:54, 16.07.2017 r.

« Powrót do archiwum

Komentarze

Eryk
09:13, 16.07.2017 r.
Pan Gomółka może wysuwać różne teorie, a póki co powodem dla którego remontuje się stację w Ostrołęce, nie jest wznowienie ruchu do Łap (bo może on trwać tylko i wyłącznie na czas przebudowy D29-6), a budowa nowego bloku elektrowni w Ostrołęce, na którą w końcu znalazły się fundusze. Przecież elektrownia ogłosiła przetarg na dowóz materiałów na budowę fundamentów oraz całych bloków. Chyba Panie Gomółka nie myślałeś, że będą to wozić ciężarówkami?
Sebastian
09:29, 16.07.2017 r.
Witam Pana przyjemniaczka.
Kwestia elektrowni jest tak oklepana, że chyba każdy sobie z niej zdaje sprawę, więc nie widzę sensu na powtarzanie tego tematu tysiące razy, wolę skupić się na tym, co zawiera Krajowy Program Kolejowy. Rozumiem, że składy do elektrowni będą jeździć po torach remontowanych przy peronie? Wyraźnie napisałem też na stronie, że obsługa pociągów towarowych na tę chwilę jest bardziej priorytetowa, po to kilka lat temu wyremontowano tory na grupie i proszę mi nie przypisywać rozmyśleń o ciężarówkach itp. Linia do Łap wcale nie jest tak uzależniona od inwestycji na D29-6, proszę poczytać Krajowy Program Kolejowy. I tak ma być zrobiona ta linia czy będą objazdy czy nie. I tak ma być zrobiona nitka do Łomży w ramach tej inwestycji i tak, więc ucywilizowanie infrastruktury także w tym kierunku pozwoli na realniejsze szanse na uruchomienie połączeń pasażerskich.
Kris
10:45, 16.07.2017 r.
Lepiej wejść na stronę stacja Wyszków i tam przeczytać artykuł Prace torowe również w Ostrolece bo na M.O. to tak niechlujnie napisany ten artykuł ze zwykly zjadacz chleba nie mający pojecia o kolei wszystko zrozumie ale po swojemu czyli kto tam go wie jak brawo M.O. Za brak woli do glebszego rozeznania sie w temacie przed napisaniem czegokolwiek
Kris
10:48, 16.07.2017 r.
Ponad 8km torowiska przejdzie remont ostatnie 8km lini z Tliszcza do Ostroleki linia ma 75km dlugosci remont jest od 66tego kilometra do 75kilometra a w ostatnich latach bylo kilka remontów na tej lini na stronie stacja Wyszków znajdziecie wazystko
Kris
10:52, 16.07.2017 r.
Remontują bo tor byl w bardzo slabym stanie a w szczególności rozjazdy beda jezdzily pociagi Warszawa Bialystok i odwrotnie przez oke to sie wzięli za podnoszenie parametrów lini a szczeze jeszcze do niedawna myślałem ze wlasnie ten odcinek przed sama Ostroleka i na stacji kolejowej zostanie olanu przez PKP PLK a tu prosze robią co by tam nie jeździli to fajnie ze to remontują remont trwa juz ze 2 tygodnie a M.O sie dopiero obudzilo
KtoKto
15:52, 16.07.2017 r.
ale... MZK nie dostosował swojego rozkładu jazdy do remontów na ostrołęckich torach. Po przyjeździe pociągu trzeba czekać na autobus po 55min, na poranny kurs do Warszawy trzeba przyjść na piechotę bo nie da się zmienić rozkład jazdy o 15 min wczesniej
podrózny
09:37, 17.07.2017 r.
Potwierdzam to co napisał KtoKto
Pociąg z Wawy przyjeżdża o 16:04
MZK z dworca kolejowego w stronę miasta odjeżdża 16:03.
Pytam
Dla kogo ten autobus ????
Nie wiem od ilu lat w tym mieście nie można dostosować rozkładu jazdy MZK do PKP
.
11:47, 17.07.2017 r.
20.14 odjazd pociągu, przyjazd autobusu na dworzec ok. 20.13 (nie ma czasu przyjazdu na rozkładzie, serio!).
Tak jest od wielu lat, a oni się chwalą jakimiś jeb..ymi statuetkami. No to są jakieś jaja.
kaktus
12:01, 17.07.2017 r.
Eryk, skąd zaczerpnąłeś informację dotyczącą tego, że jest źródło sfinansowania tej inwestycji?
« Powrót do archiwum

Szukaj w archiwum

Reklama

Najbardziej poczytne