Piątek, 25 kwietnia 2025 r., imieniny Jarosława, Marka, Elwiry
Piotr Szukalski z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Łódzkiego przygotował raport pt. "Dzieciolubne obszary Polski". W zestawieniu Ostrołęka znalazła się na pierwszym miejscu w województwie mazowieckim z najniższym współczynnikiem dzietności w 2014 roku.
Według autora, powiatami o najniższej dzietności z reguły są miasta na prawach powiatów, a zatem największe ośrodki miejskie. W Ostrołęce współczynnik ten wynosi 1,176. Nieco lepiej sytuacja wygląda w Radomiu (1,235), a także Płocku (1,273). Jak wynika z raportu jedynie w 10 województwach znaleźć można powiaty, w których dzietność przekracza 1,5, w trzech takie jednostki administracyjne ze współczynnikiem dzietności powyżej 1,6, zaś jedynie w jednym przypadku - województwa pomorskiego - powiat z dzietnością powyżej 1,8 (powiat kartuski).
Dane zgromadzone przez Piotra Szukalskiego wskazują, że wyższą skłonność do posiadania potomstwa mają mieszkanki wsi. W skali kraju jest dziewięć powiatów, w których dzietność ludności wiejskiej przekracza 1,6 (dodać należałoby powiat śremski, w przypadku którego jest to 1,598). W przypadku ludności miejskiej powiaty takie są tylko trzy, przy czym wszystkie zlokalizowane są na terenie województwa mazowieckiego (powiaty garwoliński, ostrołęcki, siedlecki). Zwrócić należy jednak uwagę, że regiony te nieznacznie przekroczyły wartość 1,6 (z reguły o kilka tysięcznych, tylko w siedleckim osiągnięto 1,680).