« Powrót do serwisu Moja Ostrołęka

Środa, 18 października 2017 r., imieniny Juliana, Łukasza, Bratumiła

Moja Ostrołęka

Archiwum artykułów

Waloryzacja i podwyższenie minimalnych świadczeń od marca

Z początkiem marca wzrosną emerytury i renty wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. - Nie trzeba składać wniosku, ponieważ placówka podwyższy świadczenie z urzędu - zaznacza Piotr Olewiński, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa mazowieckiego.

Waloryzacja ma na celu utrzymanie siły nabywczej pobieranego świadczenia. W dostosowywaniu wysokości emerytur lub rent do obecnych warunków ekonomicznych używa się tzw. wskaźnika waloryzacji. To, ile wynosi w danym roku, wynika bezpośrednio z ubiegłorocznych danych gospodarczych, a konkretnie ze średniorocznego wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych, który powiększa się dodatkowo o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia.

- Aby sprawdzić o ile wzrośnie nasze świadczenie należy pomnożyć je właśnie przez wskaźnik waloryzacji, który w 2017 roku wynosi 100,44 proc. To jednak nie wszystko. Ustawodawca wprowadził w tym roku także dodatkowy przepis, który gwarantuje tzw. minimalną kwotę waloryzacji. Jeżeli więc w wyniku pomnożenia emerytury, emerytury pomostowej, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy lub renty rodzinnej przez wskaźnik waloryzacji otrzymamy kwotę niższą niż 10 złotych, to waloryzacja wyniesie wtedy właśnie 10 złotych. Podobnie jest z rentą związaną z częściową niezdolnością do pracy i emeryturą częściową, ale gwarantowana kwota wynosi wtedy nie 10 złotych a odpowiednio 7,50 zł i 5 zł. Wyjątkiem są emerytury, ponieważ podana kwota zostanie użyta tylko wtedy, gdy posiadamy prawo do emerytury minimalnej (czyli zgromadziliśmy odpowiedni staż pracy), a w przypadku emerytury częściowej wtedy, gdy wynosi co najmniej 882,56 zł - wyjaśnia Piotr Olewiński, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa mazowieckiego.

Przykład:
Emerytura wyniosła w lutym 1300 zł brutto. Po przemnożeniu przez wskaźnik waloryzacji otrzymujemy 1305,72 zł. Wyliczona podwyżka jest niższa niż 10 złotych, dlatego też nasza emerytura wzrośnie nie o 5,72 zł a właśnie o 10 złotych brutto gwarantowanej kwoty waloryzacji i wyniesie w marcu 1310 zł brutto.

Oprócz samej waloryzacji zmienia się także minimalna wysokość części świadczeń wypłacanych przez ZUS.

- Od 1 marca minimalne emerytury, renty rodzinne oraz renty z tytułu niezdolności do pracy wzrosną z 882,56 zł do 1 tys. zł, a najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wzrośnie z 676,75 zł do 750 zł. Minimalna renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy w związku z wypadkiem lub chorobą zawodową i renta rodzinna wypadkowa wyniesie 1200 zł, a renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy w związku z wypadkiem lub chorobą zawodową 900 zł. Podobnie jak w przypadku waloryzacji należy jednak pamiętać, że niezbędnym warunkiem decydującym o prawie do minimalnego świadczenia emerytalnego jest zgromadzenie odpowiedniego stażu pracy - zaznacza rzecznik.

Więcej informacji dotyczących podwyżki i waloryzacji świadczeń w ZUS można znaleźć na stronie: www.zus.pl oraz w każdej placówce zakładu.

Wyświetleń: 2185
 
08:55, 05.03.2017 r.

« Powrót do archiwum

Komentarze

x
13:05, 05.03.2017 r.
Otrzymałem 8.10 zł podwyżki emerytury.Wstyd dla IV RP. To ja żebrakowi po kościołem daję więcej/10.0/. Pasowało by tą podwyżkę odesłać w kopercie/jak księdzu/ PREZESOWI.
Lech
10:25, 06.03.2017 r.
Jak dajesz żebrakowi to po co ci więcej.
« Powrót do archiwum

Szukaj w archiwum

Reklama

Najbardziej poczytne