« Powrót do serwisu Moja Ostrołęka

Piątek, 29 marca 2024 r., imieniny Wiktoryna, Helmuta, Ostapa

Moja Ostrołęka

Archiwum artykułów

Wielki Piątek w tradycji kurpiowskiej

Wielki Piątek na kurpiowskiej wsi bogaty był w zwyczaje i obrzędy. Mieszkańcy wsi przygotowywali Grób Pański, zaciągali straże, a gospodynie w domach szykowały ostatnie potrawy na wielkanocny stół.

Straże przy Grobie Pańskim, tzw. turki, zaciągali głównie strażacy z miejscowych remiz. "Przygotowywali odpowiednie stroje, pasy czapki, a nawet zbroje " - mówi etnograf Bernard Kielak z Ostrołęckiego Towarzystwa Naukowego im. Adama Chętnika. Turki trzymane były aż do rezurekcji w Wielką Niedzielę.

W Wielki Piątek na Kurpiach nie można było kopać ziemi. Mieszkańcy nie mogli wykonywać żadnych prac gospodarskich, bo, jak mówili, w ziemi został złożony Pan Jezus. Tego dnia nie chowano zmarłych, odkładając pogrzeby na Wielką Sobotę.

Wielki Piątek, to również czas ostatnich przygotowań wielkanocnych potraw. Gospodynie robiły kaszanki, piekły mięsa, salcesony i ciasta. "Święta były skromniejsze, Kurpie jedli mało, ale zdrowo " - wspomina Halina Danuta Kostewicz, członek Związku Kurpiów w Ostrołęce. Panie domu gotowały żury, przyrządzały galaretę z nóżek i suszyły nad kuchnią kaszę na kaszanki.

Kurpianki wypiekały też chleby żytnie i placki, czyli drożdżówki, które nadziewały były marmoladą lub masą makową. "Obecnie świąteczne jedzenie jest w kurpiowskich domach podobne, stoły zastawione są bardziej obficie, ale są jeszcze rodziny, które zachowują żywieniowe tradycje wielkanocne " - podkreśla Danuta Kostewicz.

Na dwa dni przed Wielkanocą Kurpie przygotowują święconki. Dawniej święcenie potraw odbywało się w jednej z chat we wsi. W izbie rozkładało się dużą ławę, na której ustawiane były święconki. Kiedyś pokarm do święcenia Kurpie przynosili w lnianej misce, zawinięty w haftowaną kurpiowską chustę. Z czasem także i tu rozpowszechniły się koszyczki. Nie mogło w nich zabraknąć wielkanocnego baranka, chleba, placka i kiełbasy.

Wyświetleń: 214
 
08:30, 15.04.2006 r.

« Powrót do archiwum

Szukaj w archiwum

Reklama





Najbardziej poczytne