« Powrót do serwisu Moja Ostrołęka

Wtorek, 26 września 2017 r., imieniny Justyny, Cypriana, Euzebiusza

Moja Ostrołęka

Archiwum artykułów

Wiosenne szczepienie lisów na Mazowszu

Wojewódzki Inspektorat Weterynarii wydał komunikat w sprawie akcji szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie w województwie mazowieckim. W tym roku doustne szczepionki nie zostaną zrzucone w Ostrołęce i powiecie ostrołęckim.

Akcja szczepienia zostanie przeprowadzona między 25 kwietnia a 8 maja i obejmie powiaty: białobrzeski z wyłączeniem gminy Promna, garwoliński, kozienicki, lipski, łosicki, miński, ostrowski, otwocki, przysuski, radomski, siedlecki, sokołowski, szydłowiecki, węgrowski, wołomiński, wyszkowski, zwoleński oraz miasta - Radom i Siedlce.

Szczepienie wykonuje się przy użyciu doustnej szczepionki umieszczonej we wnętrzu przynęty w kształcie krążka, koloru brunatno-zielonego o zapachu rybnym. Zrzuty nie obejmują zbiorników wodnych, dróg i terenów zabudowanych. Szczepionka uodparnia wyłącznie lisy.

- Przynęty ze szczepionką nie wolno dotykać. Zwierzęta nie przyjmą tych z zapachem człowieka. Przez dwa tygodnie od wyłożenia szczepionki należy zachować ostrożność podczas wyprowadzania zwierząt. Każdy, kto miałby styczność ze szczepionką powinien niezwłocznie skontaktować się z lekarzem medycyny. Należy także zwrócić uwagę na domowe czworonogi, których ewentualny kontakt z preparatem należy zgłosić lekarzowi weterynarii - zaznacza Wojewódzki Inspektorat Weterynarii.

Lis jest zwierzęciem wolno żyjącym, najbardziej podatnym na zakażenie wirusem wścieklizny. Regularne szczepienia zmniejszają ryzyko zachorowań. Dzięki nim w województwie mazowieckim nie odnotowano w ostatnich latach żadnego przypadku zarażenia lisa wścieklizną.

Wyświetleń: 1684
 
09:55, 25.04.2017 r.

« Powrót do archiwum

Komentarze

Xcv
17:00, 25.04.2017 r.
Po jaka cholerę zakłócać przyrodę szczepieniami, zachoruje zdechnie i spokoj. Wtedy będzie więcej innej zwierzyny typu zając, kuropatwa, sarn , słoń
Bartek
19:51, 25.04.2017 r.
Popieram przedmówcę. Lis i tak nie ma wrogów naturalnych.
« Powrót do archiwum

Szukaj w archiwum

Reklama

Najbardziej poczytne