« Powrót do serwisu Moja Ostrołęka

Wtorek, 17 października 2017 r., imieniny Małgorzaty, Ryszarda, Gabrieli

Moja Ostrołęka

Archiwum artykułów

Wójtowie krytykują planowane zmiany w ordynacji wyborczej

Ograniczona liczba kadencji dla wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, przezroczyste urny czy kamera w lokalu wyborczym, to tylko niektóre zmiany w ordynacji wyborczej, które PiS planuje wprowadzić już w przyszłym roku. Co na to nasi wójtowie i burmistrz?

- Jak na razie jest to tylko pomysł. Nie sądzę, aby w tej wersji mógł być wprowadzony, jest on bowiem ewidentnie sprzeczny z Konstytucją RP. Jeśli tak się stanie, to trudno. Ja sobie na pewno poradzę. Mam kilka scenariuszy na taką okoliczność, ale nie chciałbym na tym etapie opowiadać o nich - stwierdził Henryk Toryfter, wójt gminy Baranowo. - Moim zdaniem ta reforma nie będzie dobra dla rozwoju demokracji, samorządności i naszych gmin. Nastąpi niepotrzebne upartyjnienie samorządów i tym samym, częściowe ich ubezwłasnowolnienie, a na pewno spowolnienie rozwoju. Obecny wybór włodarzy gmin przez ogół społeczeństwa jest najlepszy z możliwych. Nie ma lepszego i bardziej demokratycznego wyboru niż wybory bezpośrednie. Nie bardzo rozumiem, po co te ograniczenia. Społeczeństwo jest bardzo dobrym obserwatorem i recenzentem poczynań wójta, burmistrza czy prezydenta, który przecież na co dzień działa w tym społeczeństwie. Jeśli wykonuje on swoje obowiązki nieprawidłowo lub niezgodnie z ich oczekiwaniami, to na pewno nie zostanie wybrany na następną kadencję. Stosowanie dodatkowych regulacji czy innych metod weryfikacji jest zbędne. Wprowadzenie zasady dwóch kadencji dla wójtów, burmistrzów czy prezydentów miast może moim zdaniem wpłynąć negatywnie na jakość rządzenia i dynamikę działań w samorządach. Może zdarzyć się tak, że w pierwszej kadencji wójt będzie się uczył i nie zdąży się "rozkręcić", a w drugiej będzie hamował, będzie zwyczajnie "spał", bo nie będzie już wybierany. Chociaż to wszystko zależy też od charakteru człowieka. Może być również tak, że bardzo dobrzy kandydaci nie zechcą zaryzykować swojej kariery zawodowej na tak krótki czas - powiedział.

Podobnego zdania jest wójt gminy Łyse. - W mojej ocenie to społeczeństwo winno ocenić czy dany wójt, burmistrz czy prezydent odpowiednio sprawuje swoją funkcję i właściwe zarządza w danej jednostce samorządu terytorialnego - zaznaczył Jerzy Ksepka, włodarz gminy.

Małgorzata Kulesza, wójt gminy Goworowo również negatywnie ocenia pomysł Prawa i Sprawiedliwości.

- Moim zdaniem (zgodnie ze stanowiskiem konwentu wójtów, burmistrzów i prezydentów województwa mazowieckiego) propozycja stanowi przejaw działań zmierzających do demontażu polskiej samorządności i centralizacji władzy oraz narusza zarówno art. 2, art. 31 ust. 3, jak i art. 60 i 62 Konstytucji. Odgórne, samowolnie narzucone przez władze rządowe i parlamentarne ograniczenie długości sprawowania urzędu przez wójtów, burmistrzów i prezydentów do dwóch kadencji stanowi ograniczenie wolności wyboru dla zwykłego obywatela, co narusza demokratyczne wartości i zasady - podkreśliła Małgorzata Kulesza. - Społeczeństwo jest najlepszym sędzią, który ocenia i rozstrzyga, decyduje powierzyć władzę na kolejne lata albo daje szansę na jej sprawowanie komuś innemu. Władze Rzeczpospolitej Polskiej nie mogą traktować obywateli jak osoby niepotrafiące ocenić rzeczywistości oraz niedbające o dobro swoje i lokalnej społeczności. Obywatelom Polski należy się szacunek oraz poważne podejście dla wolności ich wyboru - dodała.

Dość wyczerpująco wypowiedział się włodarz gminy Kadzidło, który wskazał kilka problemów w dyskusji o zmianie ordynacji wyborczej.

- Po pierwsze dwukadencyjność. Jej ograniczenie nigdy nie będzie lekiem na żadne zło. To mit. Pewien wytrych, który ma ułatwić zmiany. Zalecam wyborcom szczególną czujność. Bardzo wierzę w mądrość społeczności lokalnych. Przy wójtowaniu nic nie uchodzi na sucho. Ludzie wszystko widzą i wszystko oceniają. Nie sposób ludzi oszukać, być leniem, arogantem, cynikiem, i wygrać wybory. To po prostu niemożliwe. Jeśli ktoś tak mówi, to albo nie zna wewnętrznej siły lokalnej społeczności albo ma zwyczajnie złe intencje. Dlatego też uważam, że dwukadencyjność jest tematem zastępczym - zaznacza Dariusz Łukaszewski, wójt gminy Kadzidło. - Po drugie próba zakazu startu w wyborach tym wójtom, którzy mają za sobą już dwie kadencje, traktuję jako ogromny cios w demokrację lokalną oraz wotum nieufności wobec mieszkańców gmin. Myślę, że politycy centralni, przywódcy partii, nie rozumieją samorządu. Nie podejrzewają nawet jak fantastyczne wspólnoty potrafią powstać, jak rodzi się mądre zaufanie pomiędzy wójtem, a mieszkańcami, jak owocuje codzienna, uporczywa praca, dziesiątki spotkań, wspólne rozwiązywanie problemów, czasami także niemożność ich rozwiązania. To jest wyjątkowy kapitał. Nie można podważać mądrości ludzi i mówić, właściwie ogłaszać, z katedry, że ludzie są manipulowani i tak naprawdę nie wiedzą, dlaczego głosują na konkretnego kandydata. Przynajmniej na Kurpiach ludzie mają poczucie silnej niezależności i poczucie elementarnej sprawiedliwości. Skoro zaufali konkretnemu kandydatowi, to znaczy, że kandydat na to zasługiwał.

Wójta gminy razi też mówienie o występujących klikach i układach, co w jego ocenie jest niesprawiedliwe.

- Wybory do samorządu gminnego, wybory na wójtów i radnych, pozostają, moim zdaniem, najdojrzalszą formą demokracji bezpośredniej. Na przestrzeni niewielkiej, przestrzeni jednej gminy, znają się naprawdę wszyscy. Ludzie wiedzą o sobie nawzajem wszystko. Żadne udawanie i pozerstwo nie są i nie będą w gminach nagradzane. Poparcie tej, czy innej partii, nie przysporzy sympatii i nie doda głosów. Dość powiedzieć, że w ostatnich latach zmieniali się wójtowie w kilku gminach powiatu ostrołęckiego. Tak zdecydowali ludzie, nie zaś zmieniona naprędce ordynacja wyborcza. Wyborcy powinni być szczególnie wyczuleni na takie próby. Demokracja jest systemem bardzo prostym. Jej istotą jest zaufanie, albo jego, brak. Ludzie wiedzą, co jest dla nich lepsze. Nie wypada tego przekonania podważać. W samorządach nie ma miejsca na arogancję, pychę, zakłamanie. Ludzie sprawdzają wójta, jego intencje, jego pracowitość i przydatność dla wspólnoty, każdego dnia. Takiej bezpośredniej presji nie odczuwają ani starostowie, ani marszałkowie, ani ministrowie, ani premier. Również dlatego byłoby lepiej, aby politycy, z tej, czy innej partii, zostawili gminy w spokoju, chyba, że stały się one, po prostu, zbędne, jako te fragmenty państwa, które nie podlegają jeszcze drobiazgowej kontroli władzy centralnej - stwierdza Łukaszewski.

Wójt gminy Lelis też jest przeciwny ograniczaniu samorządności.

- Uważam, iż samorządność lokalna, prawo decydowania o własnych sprawach w "naszych małych ojczyznach" i utożsamianie się ze swoim regionem, to wartości niezbywalne i jakakolwiek odgórna ingerencja jest naruszeniem nabytych praw obywateli. Jestem przeciwny dalszemu ograniczaniu samorządności, tak wiele zostało już nam w tym zakresie odebrane - powiedział Stefan Prusik. - Społeczeństwo, nasi mieszkańcy mają pełną świadomość dokąd zmierza gmina kierowana przez tego czy innego włodarza i sami stając przy urnach mają prawo decydować komu dać szansę. To ich prawo i nie powinno się tego odbierać, gdyż podważa to zasadę wolności wyboru i prowadzi nieuchronnie do centralizacji władzy, a to przecież już przerabialiśmy i znamy skutki takich działań - dodał.

- W sprawie zmian kodeksu wyborczego (nie ordynacji wyborczej) wypowiadają się negatywnie koalicjanci partii rządzącej, w związku z tym poczekajmy na wiążące ustawy - spuentował Krzysztof Szewczyk, wójt gminy Olszewo-Borki.

Wójtów pozostałych gmin oraz burmistrza Myszyńca również pytaliśmy o zdanie, jednak do dnia publikacji nie otrzymaliśmy ich stanowiska na ten temat.

Najbliższe wybory samorządowe odbędą się pod koniec przyszłego roku, ale zmiany mają dotyczyć już minionych kadencji. Według zapowiedzi PiS kandydować nie będą mogli na naszym terenie:
- Janusz Kotowski, prezydent Ostrołęki (od 2006 r.),
- Bogdan Glinka, burmistrz gminy Myszyniec (od 2002 r.),
- Henryk Toryfter, wójt gminy Baranowa (od 2002 r.),
- Ryszard Gocłowski, wójt gminy Czerwina (od 1994 r.),
- Małgorzata Kulesza, wójt gminy Goworowo (od 2010 r.),
- Dariusz Łukaszewski, wójt gminy Kadzidło (od 2006 r.),
- Krzysztof Szewczyk, wójt gminy Olszewo-Borki (od 2006 r.),
- Stanisław Godzina, wójt gminy Rzekuń (od 2010 r.),
- Edwin Mierzejewski, wójt gminy Troszyn (od 1990 r.).

Wójtowie, którzy pełnią swą funkcję od 2014 r. w najbliższych wyborach będą mogli kandydować, ale w przypadku zwycięstwa tylko jeszcze jedną kadencję. Wśród nich znajdą się:
- Stanisław Pyśk, wójt gminy Czarnia,
- Stefan Prusik, wójt gminy Lelis,
- Jerzy Ksepka, wójt gminy Łyse.

Wyświetleń: 4991
 
11:23, 09.03.2017 r.

« Powrót do archiwum

Komentarze

wyborca
10:37, 09.03.2017 r.
I bardzo dobrze. Czas skończyć z układami i układzikami. Dwie kadencje to nadto, żeby się wykazać. Zasiedzenie na stołku nie przynosi nic dobrego dla danej gminy, jedynie włodarzom i poplecznikom daje spokojny byt. Żeby był rozwój musi być również nowe spojrzenie i dynamika, a nie tylko kłamanie się w pas przed wyborami i pozorne inwestycje, a po wyborach mam cię w du.... zwykły człowieku. I kolesiostwo narasta. Warto byłoby również ograniczyć pensje wójtom, burmistrzom starostom itp. niech poczują smak zwykłego chleba, a nie oderwanych od życia codziennego rarytasów. Ale przypominając sobie oświadczenia majątkowe to wszyscy od lat piastujący stanowiska są biednymi robaczkami (no może oprócz dwóch czy trzech). Co za farsa.
zenek
10:44, 09.03.2017 r.
Bidoki z troszyna i czerwina depresji sie nabawia gdy ich od koryta odsuną. To moze byc wielki szok
Kadzidlak
10:48, 09.03.2017 r.
Cała targowa/targowica drży! Prawo PiS!
xxl
10:58, 09.03.2017 r.
wyborca ty takie głosy słyszysz w swojej głowie od urodzenia czy dopiero teraz ci to przyszło?? aaaaa znowu nie wziąłeś na czas leków ??
Krzysztof.K
11:18, 09.03.2017 r.
Dyplomatyczne pytanie - Co oznacza argumentacja o skończeniu z lokalnymi układami, czy oznacza podejrzenie , że wójt wszedł w układ ze wszystkimi wyborcami głosującymi na niego w bezpośrednich wyborach ?
Darus Targowica
11:21, 09.03.2017 r.
Darusiu nachapales sie ponad 1.5 miliona zlotych, przy pensji 12 tys x 12 lat. jestes juz milionerem. Daj teraz komus innemu podjesc z darmowego korytka. Twoje i szczekanie innych nic nie da, tak powinno byc od prezydenta , poprzez poslow do wojta.
olo
11:25, 09.03.2017 r.
Przezroczyste urny i kamery w lokalach wyborczych to standard w calym cywilizowanym swiecie.Trudno jest wtedy robic jakies przekrety.Nie rozumiem czemu akurat u nas sie to nie podoba...
Hihi
11:29, 09.03.2017 r.
Wiadomo przecież że w gminie ktoś zawsze kogoś ma. Czy to ciotkę, siostrę , sąsiada brata i tak to dział wyborcy glosują na urzędującego wójta bo wiadomo że żadnych zmian kadrowych nie uczyni .I zawsze idzie coś załatwić szybciej przez ludzi upchanych po gminach. Na pewno też zawsze znajdą się wyborcy którzy zagłosują inaczej ale jest ich stosunkowo zawsze za mało.
Kadzidlanin
11:39, 09.03.2017 r.
Ktoś coś wie kto zamierza kandydować na wójta Gminy Kadzidło ?
11:59, 09.03.2017 r.
Panie i Panowie Wójtowie ! Doskonale znacie chwyty, jak wskoczyć na stołeczek.Trudniej-przyznać musicie- wejść nowemu..By dostać się na I kadencję trzeba trochę pogłówkować no i wymaga to ciężkiej pracy. Ale następna kadencja to jak bułka z masłem. Dobrze o tym wiecie. A wciąż chcemy demokracji! Czas wywietrzyć te salony, dokonać zmian. "NOWY WÓJT , NOWE PERSPEKTYWY '. Czas za sobą zamknąć drzwi. Wrócić na dół i zacząć od bezrobocia, zatrudnić się za najniższą pensję, flaki wypruwać by pracodawca zechciał odpowiedzieć dzień dobry itp., itd.Przywitamy Was w naszym klubie ! Do zobaczenia!
Pis_Power
12:29, 09.03.2017 r.
Pis nowe porządki czas zacząć . :laughing:
kaktus
12:30, 09.03.2017 r.
olo, a to co jest Twoim zdaniem?

Cyt.:
"Obowiązek używania urn wyborczych wykonanych z przezroczystego materiału zapisany został w nowelizacji Kodeksu wyborczego z czerwca 2015 r., której większość przepisów obowiązuje od sierpnia ubiegłego roku.

Zdecydowano jednocześnie, że przepis dotyczący przezroczystych urn do głosowania wejdzie w życie od 1 lipca 2016 r. ze względu na wysokie koszty i konieczność ogłoszenia przetargu."

O jakiś "przezroczystych urnach", więc PiSzesz???
XXL
12:33, 09.03.2017 r.
dzięki takiemu rozumowaniu jak Baśka i wyżej podobni dalej będziemy zaściankiem zaścianka europy , nie ważne kto kogo zatrudnił tylko czy tobie tobie i tobie matooo.le żyje się lepiej jak NIE to zmiana jak dobrze to OK
puste koryto
12:38, 09.03.2017 r.
od wojta gminy kadzidlowo bedzie kandydowal ten kogo sam namasci. zapewne jakis pionek, ktorym bedzie mozna latwo sterowac zza wegla. jest kilku takich w gminie. ciezko oderwac sie od koryta i pokaznej pensji. kwik swin bedzie slychac w calej polsce , mozliwe ze nawet odnotuja to sejsmografy.

kwik kwik kwik
mieszkaniec
12:39, 09.03.2017 r.
czy ktoś wie kto będzie kandydował na Wójta w Lelisie?
do kaktus
12:54, 09.03.2017 r.
ZaPOmniales dodac o kamerach.pozatym platforma ten przepis wprowadzila,i tak zgrabnie go odlozyla w czasie zeby nie wszedl przed wyborami do parlamenu,i prezydenckimi..A jednak uwalila..jak i bronek bul..moim zdaniem kazdy przepis podnoszacy wiarygodnosc procesu wyborczego jest dobry.a wszyscy wiemy jakie w gminach sa uklady i ukladziki...
kaktus
13:11, 09.03.2017 r.
do "do kaktus", ale ten przepis już obowiązuje, o czym więc PiSzesz, jakoby komuś on miał przeszkadzać, a jeśli tak, to komu - wzorem tego, czego jeszcze chce PiS, żeby po zimie następowała wiosna???

W każdej komisji wyborczej, zasiadał mąż zaufania z ramienia PiSu, czy zatem on również brał udział w procederze fałszowania wyborów???

Jaki jest dzisiaj sens wysuwania postulatu o przezroczyste urny, skoro już istnieje na to przepis, a Ty, nie dość, że tego nie wiesz, to jeszcze bredzisz o jakichś przeciwnych.

PO przegrało w demokratycznych wyborach i jakoś nikt nie twierdzi, że było to wynikiem jakichś fałszerstw, w przeciwieństwie do PiSu, który w każdej swojej porażce dostrzegał udział złych mocy.
Do xxl
13:13, 09.03.2017 r.
Kochnienki leków to ty zapomnisłeś zaaplikować. Co boisz się źe tobie będzie źylo się gorzej. Idx lepij rowy pogłebiać bo cie woda zaleje a w nastepnym roku na pewno krew jak wybory przegrasz. Ty o głosach w glowie lepiej nic nie mów bo schizę masz wypisaną na ryju.
13:32, 09.03.2017 r.
Szewczyk za te dwa tartaki które nam unikają życie to Ci już taraz dziękujemy Mamy zamiar przyjeżdżać pod twój dom o 7 i 20 i odpalić piły motorowe na pół godziny Zobaczysz włodarzy jaka to przyjemność
kaktus
13:34, 09.03.2017 r.
Tępy ciulu, zapraszam Cię do skomentowania wątku dotyczącego remontu, za bagatela 2,5 mln. złotych, kurnika, nazywanego hotelem - tam się wykaż i wskaż na konieczność wydatkowania takiej sumy z kieszeni Ostrołęczan - chętnie poznam Twoje argumenty, jeśli jeszcze wiesz, co to słowo znaczy.
xxl
13:53, 09.03.2017 r.
IP: *.*.*.*.*.4b24.f633.1935 nie spinaj się tak bo Ci gumka w stringach pęknie masz nawalone w tej pustej łepetynie jak cyganka w tobołku a najpewniej jesteś zwykłym nieudacznikiem życiowym któremu nic w życiu nie wychodzi więc pitolisz od rzeczy
w.
13:57, 09.03.2017 r.
O matko to Kotowski i Glinka z pisu zostali ladnie zalatwieni przez prezesa jarka ale jaja;
brexit
14:04, 09.03.2017 r.
To o co się spieracie to bezsens.Demokracja to najgorszy ustrój jaki istnieje.
Lewak i menel spod budki z piwem zawsze przegłosują profesora.
I potem rządzi opcja niemiecka , albo inni zdrajcy i zaprzańcy.
kaktus
14:20, 09.03.2017 r.
Zmywakowy, zapomniałeś, że cały cytat brzmi "demokracja to najgorszy ustrój na Świecie, z tym, że nikt nie wymyślił lepszego" - jeśli więc Ty taki wymyślisz, to Twoja kariera zmywakowego bardzo się rozwinie - zaproponuj więc coś lepszego.
Wieslaw
14:53, 09.03.2017 r.
A w lelisie kto będzie startował wiecie coś
Lelis
15:09, 09.03.2017 r.
Bardzo dobrze dwukadencyjnosc i emeryci muszą zawieszać swoje emeryturki. Jak długo jeszcze co niektórzy będą okradać państwo
QrP
15:22, 09.03.2017 r.
Co wy chcecie od Łukaszewskiego? Szkoda wam? Czy wy myślicie, że bycie wójtem to tylko 12 tysięcy pensji? Co za płytkie myślenie. Ogłady trochę szanowni mieszkańcy kurpiowskiego raju. Postęp i jego szybkość rozwój itp. Kadzidła jest zaskakująca dzięki działaniom Darka i obecnej rady gminy.
QRpianka
16:27, 09.03.2017 r.
QRP nie badz ameba umyslowa. Wszystkie lakocie to dzieki UE i dotacjom a nie zadnemu tam wojtowi kadzidla, radzie gminy czy innej wioski. Dochodzilo do takich paradoksow ze budowano lotniska w Radomiu czy Szczytnie. Byla kasa sie robilo, skonczylo sie dawanie skonczyly sie robotki. Dobrze ze Kaczor poszedl po rozum do glowy i skonczy krolestwo, gdzie niektorzy wojtowie przyspawali swoje 4 litery i potworzyli klany
QrP
17:00, 09.03.2017 r.
Ha amebą to ty jesteś skoro twoje myślenie jest tak banalnie płytkie. Unia dawała również każdemu przedsiębiorcy z twojego punktu widzenia na rozpoczęcie działalności więc powiedz mi dlaczego nie każdy dotację otrzymał? Podpowiem co bo o ową trza było należycie się postarać i wywalczyć. Mało tego nie każdy idealny wniosek był rozpatrzony pozytywnie. Widać jak twoja zawiść przejmuje władzę nad intelektem. Zacznij patrzeć jak człowiek nie jak rządna korzyści materialnych hiena bez rozumu i uczuć. Słowa jak czyny potrafią zranić i pamiętaj o tym bo i słów i czynów nie cofniesz.
"póty dzban wodę nosi..."
17:50, 09.03.2017 r.
Jeden z włodarzy bardzo lubi powtarzać zdanie: "Nie należy przywiązywać się do swoich stołków"-oczywiście gdy dotyczy to innych. Życie jednak bywa przewrotne i być może będzie miał możliwość zastosować się do wygłaszanych przez siebie maksym osobiście, czego z całego serca Mu życzę. Dobry włodarz nie musi opuszczać Urzędu Gminy- może nowy wójt w swej łaskawości pozwoli Mu zostać i wykazać się na innym "stołku",da możliwość pobratania się z dawnymi podwładnymi oraz wykorzysta Jego wiedzę i doświadczenie dla dobra wszystkich mieszkańców gminy. Pozdrawiam
bardzo dobrze
18:04, 09.03.2017 r.
tyle lat u koryta, doją podatnika nawet od 1990 roku!!! przecież oni traktują publiczne funkcje jak prywatny folwark, nepotyzm w każdej gminie itd., itp. i jeszcze mówią, że kadencyjność do zły pomysł - dla nich na pewno. Ciężko rozstać się z takimi zarobkami, najlepiej dożywotnio podatnika doić. Brawo PIS MACIE MOJE POPARCIE!!!!!
Xyz
18:12, 09.03.2017 r.
PruSIK. ..Ty jesteś spadochroniarz. Co Ty wiesz o małej ojczyźnie???
18:29, 09.03.2017 r.
Gmina Baranowo jest przeciw.

Możecie nam pozazdrościć takiego wójta. Liczby mówią za siebie. Trzecia kadencja i ponad 85% poparcia.
D
18:56, 09.03.2017 r.
Wójtem w lelisie zapewne zostanie ktos z.gminy np. KADZIDŁO lub baranowo ewentualnie myszyniec. TA gmina ma juz taki urok ze najwazniejsze stanowiska w.tej gminie zajmują ludzie spoza gminy
Listonosz
19:07, 09.03.2017 r.
Na co ich bylo pytac o zdanie jak mozna te ich opini zastapic jednym wyrazem.

" chrum chrum" albo "kwik kwik"

Koniec dojnej krowy, pepowina zostanie wkrotce przecieta, a razem z wami wyladuja na smietniku historii wasi nadworni fotografowie, sekretarki i wszyscy lizusy. Tak powinno byc i tak trzymac

" chrum chrum" albo "kwik kwik"
19:25, 09.03.2017 r.
Przejeżdżałem teraz obok jednego z tych tartaków w Olszewie Borkach tam dalej ryczą maszyny Współczuję mieszkańcom okolicznych domów Ale macie wójta taki hard core codziennie A ten właściciel to przecież obiecał kiedyś w tvn że się wyniesie z Olszewa Borek
Rzekuń
19:30, 09.03.2017 r.
Weźcie od nas już tego Pana bo wszyscy mają go dość!!!!!!!!!
w.
20:15, 09.03.2017 r.
Do Listonosza samym kwikaniem nie przegna sie pisu z Ostrołęki, ludzie i tak zagłosują za nimi. Bo to takie miasto dziwne. Dojna zmiana wyprowadzi kraj z unii i dopiero ludzie sie obudzą , :crying:
Sebastian
20:26, 09.03.2017 r.
Prusik to najgorszy Wojt w historii Lelisa.
Emeryt
Z gminy Olszewo-Borki
Sebastian
20:26, 09.03.2017 r.
Prusik to najgorszy Wojt w historii Lelisa.
Emeryt
Z gminy Olszewo-Borki
w.
20:36, 09.03.2017 r.
O matko ale sie narobiło. Czy wy słuchacie co sie stało w Brukseli. Podobno pis przegrał batalię , wojnę , ze TUSKIEM Sam KUKIZ pisze że sie Polska skompromitowała , kaczynski jest wściekły cały zachód sie z nas śmieje tylko Polacy byli przeciw Tuskowi.Szydło boi się wracać do kraju, co to będzie, jak Polski w unii nie będzie.?
w.
21:44, 09.03.2017 r.
O nie to nie tak 500 plus to jest dzięki PO a nawet dzięki UNI EUROPEJSKIEJ .Dzięki funduszom zrobiono bardzo dużo inwestycji , i dzięki temu są pieniądze na dzieci.A kto krzyczał żeby nie wchodzić do unii ci co dzisiaj niby rządzą . ALE jak dostaje się pieniądze to można zdanie zmienić jak np. radio z Torunia gdzie straszenie UE trwało bardzo długo . Co by nie było złego TO jednak wielka przegrana prezesa i pisu jest oczywista.
kl
05:17, 10.03.2017 r.
Takie czasy,że własny wódz rżnie swoje najwierniejsze sługi.Mieszkańcowi osiedla ,,Kwiatowe,, na pewno widmo uczciwej pracy nie zagrozi. Zasłużył się czarnym, swoim ,,byzmesmenom,,.Zadbają o niego.Na jego miejsce z tego co widać szykują już ,,świętego zastępcę,, lub kogoś z klanu ze stacji.
Krzysztof.K
10:48, 10.03.2017 r.
Mamy takie a nie inne położenie Geopolityczne, ludność kraju i gospodarkę. Stowarzyszenia typu Grupa Wyszechradzka i jakieś tam Międzymorze to po ostatnich wydarzeniach możemy pomiędzy bajki włozyć. Musimy się z tym pogodzić i prowadzić REALNĄ politykę zagraniczną bo zostaniemy znowu sami a świat nie znosi próżni i może się pomału do nas zacząć dobierać wujek " Putin "
Wiesia
11:39, 10.03.2017 r.
Włodarz z Lelisa

jak już się rozejrzał i widzi że się nie nadaje na Wójta, nie ogarnia

to może zrezygnować
z pełnionej funkcji
i odejść z honorem
Do Wiesia
16:13, 10.03.2017 r.
Proponuję abyś zapisała się do mam talent i oceniała występujących bo widać że pojęcie o wójtowaniu masz blade.

Prusik to bardzo dobry wójt
do Wiesia
19:44, 10.03.2017 r.
a co on takiego zrobił

:smile:
NARODOWIEC
20:34, 10.03.2017 r.
Demokracja to najgorszy ustrój z możliwych, dlatego że są to rządy hien nad osłami - Arystoteles.
06:02, 11.03.2017 r.
do Narodowiec - pozdrawiam, a dla kontrastu cytuję te słynne twierdzenie Winstona
Churchilla: "Demokracja to najgorszy system, ale nie wymyślono nic lepszego".
do Krzysztof K (IP**127.254) - pozdrawiam i dziękuję.Nam Polakom jakże brakuje
takiej r e a l n e j oceny naszej sytuacji.
Z poważaniem Jerzy Brojek z Ostrołęki dnia 11 marca 2017 roku
NARODOWIEC
19:56, 11.03.2017 r.
Jeśli jest Pan tak logiczny jak jak to "mądre" zdanie Churchilla (mam nadzieję że nie...) to nie jest Pan partnerem do rzeczowej polemiki. Pozdrawiam
« Powrót do archiwum

Szukaj w archiwum

Reklama

Najbardziej poczytne