« Powrót do serwisu Moja Ostrołęka

Wtorek, 26 września 2017 r., imieniny Justyny, Cypriana, Euzebiusza

Moja Ostrołęka

Archiwum artykułów

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o rozliczeniu PIT

Zeznanie podatkowe PIT za rok 2016 musimy dostarczyć ostatecznie do 2 maja 2017 r. Nie każdy jednak wie, że rozliczyć możemy się łatwo i na wiele sposobów. Opowiedział nam o tym Jerzy Kwiatkowski, naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrołęce.

Ostrołęcka skarbówka podjęła szereg działań, które mają usprawnić składanie zeznań podatkowych a także ułatwić podatnikom rozliczenie PIT. Jednym z nich jest akcja "Szybki PIT", która trwa w Ostrołęce, Kadzidle, Myszyńcu oraz Goworowie. Urząd skarbowy uruchomił m.in. punkty przyjmowania zeznań w urzędach gmin, gdzie podatnicy są też wspomagani przy wysyłaniu zeznania drogą elektroniczną.

Drugim elementem składowym działań urzędu skarbowego była organizacja spotkań informacyjnych. Jednym z nich było spotkanie w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Ostrołęce.

- Przeprowadziliśmy spotkanie dla rodziców, którzy wychowują dzieci niepełnosprawne. Wskazaliśmy im, z jakich ulg mogą skorzystać i do jakich mają prawo. Uświadomiliśmy też podatników, jakie najczęściej popełniają błędy i jak ich unikać. Wiele osób po prostu nie wie, że ma prawo do wielu ulg, dlatego warto edukować i eliminować błędy - mówił Jerzy Kwiatkowski, naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrołęce.

Kolejnym ciekawym przedsięwzięciem skarbówki była akcja prowadzona w Galerii Bursztynowej. 24 i 25 marca w pasażu galerii ustawiono stanowiska, przy których pracownicy urzędu skarbowego pomagali mieszkańcom w wypełnieniu i wysłaniu zeznania podatkowego drogą elektroniczną.

- To już drugi rok prowadzenia akcji w galerii handlowej. Przed rokiem akcja urzędu skarbowego prowadzona w galerii pozwoliła na rozliczenie 100 osób, w tym roku ta liczba znacznie się zwiększyła. To nasz duży sukces - podkreśla naczelnik.

Urząd zapewnił także możliwość elektronicznego rozliczenia się podatników w siedzibie urzędu. Uruchomiono tam trzy punkty - w pokojach nr 16 i 18 oraz na sali obsługi podatnika, gdzie przy pomocy pracownika, każdy może złożyć zeznanie drogą elektroniczną. Ważnym elementem akcji "Szybki PIT" są też wydłużone godziny pracy urzędu w dniach 27-28 kwietnia.

- Na chwilę obecną rozliczyło się już 60 proc. podatników, z czego 70 proc. dokonało tego drogą elektroniczną. To duży sukces. Widzimy, że nasze działania przynoszą efekty, a początkowa obawa podatników, co do rozliczeń elektronicznych, szybko ustępuje przekonaniu, że ta forma rozliczenia jest nie tylko bezpieczna, ale też łatwa i szybsza niż tradycyjne rozliczenie w formie papierowej - powiedział nam Jerzy Kwiatkowski i przedstawił różne możliwości złożenia zeznania.

Poznaj różne formy rozliczeń:
1. e-deklaracja - forma rozliczenia za pomocą systemu internetowego, funkcjonująca od wielu lat i doskonale się sprawdzająca.
2. PFR - forma zeznania, w której urząd przedstawia podatnikowi wstępnie wypełnione zeznanie, a podatnik uzupełnia je o przysługujące mu ulgi oraz organizację pożytku publicznego, na którą chce przekazać 1 proc. podatku.
3. PIT WZ - najnowsza forma zeznania, która polega na złożeniu wniosku drogą elektroniczną, wówczas urząd rozlicza kompleksowo PIT za podatnika. Można tu też skorzystać ze wszystkich ulg i przekazać 1 proc. podatku na wybraną organizację. Ta usługa została udostępniona 15 marca i trwa do 18 kwietnia. Podatnik otrzymuje wypełnione zeznanie do akceptacji i weryfikacji.
4. PIT OP - udogodnienie polegające na złożeniu oświadczenia przez podatników, którzy otrzymują dochody od organów rentowych. Dotychczas osoby takie, chcąc przekazać 1 proc. podatku na organizację pożytku publicznego, musiały wypełniać całe zeznanie, teraz formalności uproszczono, wystarczy bowiem złożyć to oświadczenie i wskazać w nim wybraną organizację. Możemy tego dokonać drogą elektroniczna, ale też w formie papierowej.
5. Forma papierowa - klasyczna wersja rozliczenia podatkowego polegająca na złożeniu PIT w formie papierowej bezpośrednio w siedzibie właściwego urzędu skarbowego.

- Zachęcamy do składania zeznań drogą elektroniczną. To łatwa, bezpieczna i szybka droga rozliczenia się, a przy tym znacznie szybciej do podatnika trafi zwrot podatku. W urzędzie czekają pracownicy, gotowi w każdej chwili pomóc i nauczyć. Oczywiście nie likwidujemy tradycyjnej formy papierowej zeznań, które można złożyć w siedzibie naszego urzędu. Oferujemy podatnikom
wiele rozwiązań i każdy może znaleźć dogodną dla siebie formę rozliczenia. Jeżeli ktokolwiek ma wątpliwości czy problemy, zapraszamy do urzędu, gdzie służymy pomocą - dodaje Jerzy Kwiatkowski.

Pamiętajmy jednak, aby nie zwlekać do ostatniego dnia z wizytą i rozliczeniem elektronicznym. W tym roku czas na złożenie zeznania mamy do 2 maja.

Wyświetleń: 2199
 
11:19, 08.04.2017 r.

« Powrót do archiwum

Komentarze

Brak komentarzy!

« Powrót do archiwum

Szukaj w archiwum

Reklama

Najbardziej poczytne