« Powrót do serwisu Moja Ostrołęka

Poniedziałek, 25 maja 2020 r., imieniny Grzegorza, Magdy, Marii Magdaleny

Moja Ostrołęka

Archiwum artykułów

Zakończyły się konsultacje w sprawie ustawy antysmogowej

Mieszkańcy Mazowsza mogli zapoznać się z zapisami uchwały antysmogowej. Spotkania oraz konsultacje w tej sprawie odbywały się w wielu miejscach, w tym także w Ostrołęce. Kulminacyjnym punktem konsultacji terenowych było spotkanie w urzędzie marszałkowskim.

Projekt tzw. uchwały antysmogowej sejmiku wywołał wiele emocji, ale też poczucia wspólnej walki o zdrowie mieszkańców całego regionu.

W celu zapewnienia mieszkańcom Mazowsza czystszego powietrza, zorganizowano spotkania z samorządowcami, przedstawicielami organizacji społecznych i zainteresowanymi mieszkańcami. Konferencje prowadzono na przełomie lipca i sierpnia w stolicach subregionów, kolejno: Siedlcach, Radomiu, Ostrołęce, Ciechanowie i Płocku. Najwięcej pytań padło jednak na koniec - w Warszawie.

- Usłyszeliśmy wiele uwag, ale jeszcze więcej pochwał i wyrazów wdzięczności, że taka uchwała powstanie. Chcemy, by były to przepisy jednoznaczne, jednolite i możliwe do wprowadzenia w życie. Nie rozwiążemy wszystkich problemów, ale wykorzystamy możliwości, jakie daje nam art 96 ust. 1 ustawy Prawo Ochrony Środowiska - zapewniał dyrektor Marcin Podgórski.

Jak czytamy w informacji urzędu marszałkowskiego, wiele czasu poświęcono na dyskusje na temat zgubnego wpływu smogu na życie i zdrowie mieszkańców, próbę wyeliminowania trującego paliwa czyli ograniczenie spalania najgorszych gatunków paliw stałych (muły, flotokoncentraty i mieszanki węgla o uziarnieniu do 3 mm, węgiel brunatny i mokra biomasa). Kładziono nacisk na wyeliminowanie trujących pyłów (PM 2,5 PM 10) pochodzących z paliw i śmieci, które wywołują m.in. ryzyko wystąpienia wylewu, zawału, astmy, powikłań naczyniowo-sercowych czy nowotwory oraz zagrożenia dla płodu. Podkreślono tez dobitnie, że uchwała antysmogowa ma ratować życie mieszkańców.

Szczegóły uchwały oraz prezentacje dotyczące projektu uchwały antysmogowej.

Więcej na ten temat na stronie mazovia.pl.

Wyświetleń: 626
 
08:56, 19.08.2017 r.

« Powrót do archiwum

Komentarze

Brak komentarzy!

« Powrót do archiwum

Szukaj w archiwum

Reklama

Najbardziej poczytne