« Powrót do serwisu Moja Ostrołęka

Wtorek, 25 lutego 2020 r., imieniny Cezarego, Wiktora, Konstancjusza

Moja Ostrołęka

Archiwum artykułów

Zanim przyjedzie lekarz - pierwsza pomoc przedmedyczna (zdjęcia)

Przedszkole Miejskie nr 17 w Ostrołęce, gościło w czwartek 15 listopada ratownika medycznego i pielęgniarkę.
Było to kolejne z zaplanowanych na ten rok szkolny spotkań (dzieci widziały się już z lekarzem, weterynarzem i strażakami), w ramach omawianej tematyki, związanej z szeroko pojętym bezpieczeństwem.

Pracownikom przedszkola zależy na tym, aby dzieci były świadome, jakie zagrożenia czyhają na nie w realnym świecie i żeby potrafiły sobie z nimi poradzić.

Na początku wystąpiły "Słoneczka" i "Biedronki", które przedstawiły zaproszonym gościom i całej społeczności przedszkola, krótkie scenki ukazujące sytuacje, w których każdy z nas może się znaleźć np. skaleczenie, zasłabnięcie, oparzenie itp. Starszaki szczegółowo omówiły sposoby radzenia sobie w takich przypadkach, a zabawne rymowanki pozwoliły zgromadzonym szybciej zapamiętać przekazane informacje:

"Komu z noska krew kap, kapie,
Ten niech się za nosek złapie
I uciśnie, głowę schyli
- może bawić się po chwili".

"Kto zemdleje, niech poleży z nogami do góry
I tak leżąc poogląda sufit albo chmury".

Ratownik pokazał dzieciom jak wygląda strój, w którym pracuje na co dzień i wytłumaczył dlaczego jest koloru czerwonego. Przedszkolaki z ogromnym zainteresowaniem obserwowały w jaki sposób wykonuje się sztuczne oddychanie oraz jak wyglądają oddechy ratownicze. Chętne dzieci samodzielnie próbowały swoich umiejętności na "fantomie" .

Mali słuchacze zapoznali się także z dostępnymi środkami opatrunkowymi i na własnej skórze przekonali się, że opatrunek zakładany na oparzenia naprawdę chłodzi. Później, przedstawiciele poszczególnych grup pod czujnym okiem pielęgniarki uczyli się bandażowania. Przekonali się, że nie jest to takie łatwe jakby się wydawało. Na szczęście z niewielką pomocą wszystko się udało.

Na zakończenie maluchy obejrzały dwa filmy animowane z Reksiem w roli głównej, utrwalające zasady bezpiecznej zabawy i konieczności wezwania pomocy w razie zagrożenia. Krótki wiersz wyrecytowany przez pięcio i sześciolatki przypomniał zgromadzonym numery alarmowe służb ratowniczych.

Dla wszystkich, którzy je zapomnieli:
997 - tu policję się wzywa,
998 - straż pożarna przybywa,
999 - ważne życie i zdrowie, pędzi na sygnale szybkie pogotowie.

Pracownicy przedszkola dziękują gościom za przybycie na spotkanie licząc, że udało się zaszczepić ideę konieczności pomocy i że wychowankowie nigdy nie przejdą obojętnie obok człowieka potrzebującego ratunku.

Zobacz zdjęcia:
Zanim przyjedzie lekarz - pierwsza pomoc przedmedyczna

Wyświetleń: 509
 
12:35, 21.11.2012 r.

« Powrót do archiwum

Komentarze

Brak komentarzy!

« Powrót do archiwum

Szukaj w archiwum

Reklama

Najbardziej poczytne