« Powrót do serwisu Moja Ostrołęka

Sobota, 21 października 2017 r., imieniny Urszuli, Hilarego, Celiny

Moja Ostrołęka

Archiwum artykułów

Zespół Kurpianka w "Pytaniu na śniadanie" (wideo)

Fot. kadr z programu Pytanie na śniadanieFot. kadr z programu "Pytanie na śniadanie"Członkowie folklorystycznego zespołu Kurpianka Cepelia z Kadzidła gościli w poniedziałkowy poranek w programie "Pytanie na śniadanie". Prowadzący Michał Olszański z wielkim zachwytem zapowiedział zespół, który przedstawił widzom swoją historię i dał próbkę umiejętności tanecznych.

- Cóż za piękna grupa, wyglądacie naprawdę prześlicznie. Przyjechaliście z centralnej Polski, trochę na północ od Ostrołęki, z Kadzidła. To już 70 lat na scenie panie Pawle - mówił do kierownika zespołu Tadeusz Olszański, prowadzący dwójkowy program.

Redaktor był zachwycony kurpiowską kulturą, ale też strojami i urodą naszych Kurpianek. Paweł Łaszczych, kierownik grupy oraz członkowie zespołu opowiadali o kultywowaniu kurpiowskich tradycji, o przekazywaniu dorobku Kurpiów młodym pokoleniom a także o swoich pasjach, miłości do tańca i kurpiowskiego folkloru. Prowadzący dopytywał także o specyficzną kurpiowską gwarę, którą zaprezentowali na żywo niektórzy członkowie zespołu. Najmłodsza członkini, obecna w studio telewizyjnym zaprezentowała także wiersz w kurpiowskiej gwarze.

- Gwara kurpiowska to najczystsza odmiana języka słowiańskiego. Dowiedzieliśmy się, że w takiej gwarze mówili król Sobieski czy Jan Kazimierz - powiedział Paweł Łaszczych.

Wideo dostępne jest na stronie TVP2 programu "Pytanie na śniadanie".

Wyświetleń: 3130
 
12:28, 11.01.2017 r.

« Powrót do archiwum

Komentarze

olo
04:23, 12.01.2017 r.
to prowadzący w końcu Michał czy Tadeusz?
ajak
21:08, 12.01.2017 r.
Bojkot TVPiS
« Powrót do archiwum

Szukaj w archiwum

Reklama

Najbardziej poczytne