« Powrót do serwisu Moja Ostrołęka

Poniedziałek, 23 października 2017 r., imieniny Marleny, Seweryna, Odylii

Moja Ostrołęka

Archiwum artykułów

ZUS rozpoczął wysyłkę blisko 19 milionów listów

Każdy, kto ma odłożony choćby jeden grosz na koncie emerytalnym w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, otrzyma Informację o Stanie Konta Ubezpieczonego. Warto do niej zajrzeć i sprawdzić wielkość odłożonych składek oraz wyliczoną hipotetyczną emeryturę.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął akcję wysyłki blisko 19 mln Informacji o Stanie Konta Ubezpieczonego. Całość korespondencji ma trafić do klientów do końca sierpnia. IOSKU to nic innego jak dokładny opis stanu finansowego konta emerytalnego osób z powszechnego systemu ubezpieczeń społecznych, na które trafiła przynajmniej jedna składka (aktualne na 31 grudnia 2016 r.). Przedstawia sumę wszystkich zwaloryzowanych składek oraz kapitału początkowego, a także wskazanie ile składek zgromadzonych jest na subkoncie w ZUS, a ile trafiło do otwartego funduszu emerytalnego (jeżeli ktoś jest członkiem OFE). Informacja zawiera też wskazanie jak wyglądał wpływ składek emerytalnych miesiąc po miesiącu w całym 2016 r. Osoby, które mają 35 lat lub więcej z IOSKU dowiedzą się również o wysokości swojej hipotetycznej emerytury w dwóch wariantach: gdyby nie pracowali już do emerytury, czyli bazowali na dotychczas zebranych składkach, oraz gdyby pracowali i odprowadzali składki w średniej wysokości dotychczasowych wpłat. Dodatkowe dwa warianty uwzględniają w emeryturze również składki z subkonta w ZUS. Rzecz ważna: wyliczenia dotyczą obecnie obowiązującego wieku emerytalnego, nie zaś tego, który będzie obowiązywał od 1 października.

- Pamiętajmy, że prezentowana w informacji hipotetyczna emerytura to nie wynik subiektywnych decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, ale efekt lat naszej aktywności zawodowej, efekt odkładanych przez lata składek. ZUS jedynie przeprowadza proste matematyczne obliczenia. Wpływ zaś na działanie matematyczne mamy my sami i nasza praca - mówi Ewa Kosowska, dyrektor departamentu ubezpieczeń i składek centrali ZUS.

W IOSKU, obok wszystkich danych liczbowych i matematycznych obliczeń, mamy również informację o tym jakie konkretne świadczenia przysługują z ZUS, gdy opłacamy składki na ubezpieczenia społeczne. Informacja jest pisana prostym językiem w oparciu o zasady tzw. plain language, a dodatkowo zawiera instrukcję jak czytać poszczególne pozycje danych.

- Nie wszyscy jednak otrzymają list z ZUS. Do osób, które założyły profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (www.pue.zus.pl) nie wysłano tej korespondencji. Dlaczego? Powód jest prosty - do informacji tych mają oni dostęp w każdej chwili po zalogowaniu się na swoim koncie. Jeśli więc jesteś posiadaczem profilu PUE, a chcesz otrzymać wersję papierową informacji, możesz zgłosić się do dowolnej jednostki ZUS i poprosić o jej wydruk - zaznacza Piotr Olewiński, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa mazowieckiego.

Wyświetleń: 5504
 
08:42, 08.07.2017 r.

« Powrót do archiwum

Komentarze

biada
18:02, 08.07.2017 r.
bieda .... Biada nam Nie odzyskamy tego co wziął nam ZUS
ketuks
21:23, 08.07.2017 r.
dostaniecie grosze, wcale nie nastawiajcie sie na emeryture, w kapitalizmie będziecie pracować DO ŚMIERCI. W kapitalizmie żyjecie żeby pracować a nie pracujecie żeby żyć. Strajk w Haymarket Square w 1886 gdy robotnicy walczyli o 8-godzinny dzień pracy (z 12 godzinnego) skończył się masakrą protestujących a organizatorów strajku powieszono, to jest kapitalizm.
tępiciel lemingów
21:51, 08.07.2017 r.
ketuks, nie chcę tu Korei Północnej.

Emerytura zależy od ilości dzieci, gdy mniej dzieci pracuje na emerytów, to mniejsze są emerytury. Nastawiajcie się na posiadanie dzieci jeśli chcecie mieć wysoką emeryturę.
ketuks
22:20, 08.07.2017 r.
a z robieniem i utrzymaniem dzieci ludzie nie mieli problemu w socjalizmie, potwierdzi to nawet sam wywrotowiec Bolek który "narobił" ich ośmioro i jakoś nie latał po zapomogi.
ketuks
22:32, 08.07.2017 r.
a za kapitalizmu jakoś specjalnych karier jego dzieciulki nie porobiły, niektóre musiał utrzymywać, dzieki temu ze brał po 300 tysięcy za "wykład" p.s. tez mi wykład od profesora-spawacza
tępiciel lemingów
03:39, 09.07.2017 r.
ketuks, ludziom nie podobał się socjalizm, więc postanowili go porzucić.

Przecież "wywrotowiec Bolek" latał po zapomogi do tych i tych, bo był socjalistyczną wtyką i udawał wywrotowca. Dwie "matki" ssał. Sprzedał swoje dzieci tak jak nas wszystkich.
krzys
05:44, 09.07.2017 r.
Owszem ludzie chcieli zmian tylko czy na pewno takich .
ketuks
06:22, 09.07.2017 r.
ludzie zostali ogłupieni gruszkami na wierzbie i zapragnęli kapitalizmu, obiecanki cacanki Bolka o milionie dla każdego a głupiemu radość, obiecanki że każdy będzie kapitalistą, będzie miał cztery kochanki i to nie on tylko na niego będą pracować, m.in. w takie głupoty ludzie uwierzyli.
tępiciel lemingów
07:54, 09.07.2017 r.
ketuks, ludzie mieli dość bubla socjalizmu i woleli nawet gruszki na wierzbie Bolka od obiecanek cacanek Urbana.

Zostaliśmy oszukani, ale to było mniejszą porażką niż trwanie w socjalizmie, teraz należy oszustów rozliczyć i uważać, by znowu nie dać się oszukać.
xxl
07:58, 09.07.2017 r.
tępy aleś ty głuupi żę hoho nawet nie ma co dyskutować z takim osobnikiem o takim toku rouzmowania jprd gdzie tacy się rodzą??
tępiciel lemingów
08:12, 09.07.2017 r.
xxl, już po Twoim słownictwie widać, że nie jesteś za bardzo rozgarnięty, nawet nie potrafisz zrozumieć faktów, dlaczego tak się stało, a nie inaczej.
paula
13:22, 09.07.2017 r.
A ZUS to nie ma na co kasy wydawać? 19 mln odbiorców, taki list kosztuje 2,6zl, plus papier, etc. Nóż się w kieszeni otwiera! Chcesz wiedzieć jaki masz stan konta? Niech ZUS da jakies kody do logowania, tyle za system zaplacono, a oni dalej listy wysyłają! PARANOJA!!!!
Oyuhu
15:45, 09.07.2017 r.
Paula - właśnie po to jest PUE ZUS. Jeśli masz założony profil to urząd lub jak wolisz obywatele nie wyda 2,60zł na list o którym piszesz. Warto czytać ze zrozumieniem niż wykrzykiwac paranoję. Pozdrawiam.
« Powrót do archiwum

Szukaj w archiwum

Reklama

Najbardziej poczytne