« Powrót do serwisu Moja Ostrołęka

Wtorek, 17 października 2017 r., imieniny Małgorzaty, Ryszarda, Gabrieli

Moja Ostrołęka

Archiwum artykułów

Żwirki silikonowe - hit czy kit?

Kocia kuweta nierzadko jest miejscem newralgicznym. Musi nie tylko odpowiadać kotu, ale również być higieniczna dla reszty domowników. Te dwa aspekty niestety czasami się wykluczają, co wynika przede wszystkim z zastosowania nieprawidłowego żwirku.

Czasem brakuje także kociej niechęci do tego, co znajduje się w jego toalecie. Z tego powodu dobór żwirku dla kota okazuje się bardziej problematyczny, niż mógłby się wydawać.

Tymczasem jednak rynek kocich produktów do kuwety jest ogromny, a znaleźć na nim można żwirki z praktycznie wszystkich grup produktowych. Obecnie jednymi z najciekawszych produktów, zwłaszcza dla osób, które lubią szczególnie dbać o czystość w kociej kuwecie, są żwirki silikonowe. Razem ze sklepem zoologicznym keko.pl sprawdziliśmy, kiedy się sprawdzą oraz jak można je stosować, aby wykorzystać maksymalnie ich możliwości.

Silikon - dlaczego jest bezpieczny?
Przede wszystkim żwirki silikonowe uznawane są za najbezpieczniejsze dla kotów pod względem sanitarnym. Z uwagi na swoje właściwości silikon doskonale minimalizuje rozwój szkodliwych drobnoustrojów i wszelkich bakterii, które mogą rozwijać się w podłożu kociej toalety. Nawet jeśli dbamy o regularne oczyszczanie kuwety, to nadal potrzeby załatwione np. podczas naszej nieobecności w domu muszą poczekać na nasz powrót. To sprawia, że środowisko namnażania drobnoustrojów jest bardzo sprzyjające. Powtórne skorzystanie przez kota z takiej kuwety, nawet w sytuacji, gdy usuniemy same zanieczyszczenia, a nie wyczyścimy pojemnika, może spowodować infekcje. Szczególnie jest to niebezpieczne u kotów, które cierpią na schorzenia dróg moczowych; tego rodzaju infekcje wtórne w dużym stopniu utrudniają leczenie i pełen powrót do zdrowia. Żwirek silikonowy znacznie ogranicza ryzyko rozwoju drobnoustrojów, zapewniając kotu bezpieczne środowisko w toalecie.

Działanie i... zbrylanie!
Przeciwnicy żwirków silikonowych najczęściej wspominają o tym, że z uwagi na silne właściwości absorpcyjne nie można usuwać ich drogą sanitarną, czyli do toalet. Warto jednak wiedzieć, że nie jest to prawdą - wystarczy wybrać żwirek silikonowy, który nie posiada właściwości zbrylających. Żwirki takie, po wchłonięciu kociego moczu, będą znacznie powiększać swoją średnicę, ale nie zbiją się w jedną kulkę. Będzie to z jednej strony utrudniać usuwanie zanieczyszczonego żwirku - łatwiej to zrobić, gdy zmienił się w kulkę - ale z drugiej strony umożliwi wyrzucenie zanieczyszczeń wprost do ubikacji. Niezależnie od funkcji zbrylania, żwirek działa na zasadzie absorpcyjności, czyli pobiera maksymalną ilość płynów, znacznie zwiększają swoją średnicę, a następnie lekko odparowuje, bez nieprzyjemnych aromatów usuwając zapach moczu.

Szeroki wybór żwirków Super Benek
Jedną z polskich marek oferujących wysokiej klasy żwirki silikonowe jest firma Certech, oferująca linię Super Benek Crystal. W ramach tych żwirków znaleźć można produkty klasyczne, czyli bezbarwne, siliknowe wypełniania do kuwety, które zarówno wykazują funkcje zbrylające, jak i ich nie mają. To pozwala dobrać żwirek indywidualnie do oczekiwań opiekuna kota. Z drugiej strony znajduje się linia zapachowa żwirków silikonowych, w której kolorowe granulki redukują nieprzyjemny aromat moczu. Sprawdzi się to szczególnie w przypadku niekastrowanych kocurów czy kotów, których mocz ma silny zapach z przyczyn zdrowotnych. Dla szczególnie wymagających mruczków, np. długowłosych czy o delikatnych łapkach, powstały żwirki Super Benek Crystal Soft - bardzo miękkie, bez ostrych krawędzi.

Wszystkie żwirki, nie tylko te silikonowe, oraz dodatkowe komponenty higieniczne do czyszczenia kuwet i neutralizacji zapachów z linii Super Benek znaleźć można w sklepie zoologicznym keko.pl.

Artykuł sponsorowany

Wyświetleń: 1759
 
09:43, 22.04.2017 r.

« Powrót do archiwum

Komentarze

13:14, 23.04.2017 r.
Ja tam nie mam tego problemu moja wychodzi na dwór i tam załatwia potrzeby fizjologiczne choć zakupiliśmy jej kuwetę to nie chciała z niej korzystać
marta
12:32, 24.04.2017 r.
Nasz z kolei też nie chciała i podpasował jej jedynie drewniany żwirek
« Powrót do archiwum

Szukaj w archiwum

Reklama

Najbardziej poczytne