« Powrót do serwisu Moja Ostrołęka

Poniedziałek, 23 października 2017 r., imieniny Marleny, Seweryna, Odylii

Moja Ostrołęka

Archiwum artykułów

Żywopłoty i krzewy przy obwodnicy utrudniają widoczność

Ostrołęcki ratusz po raz kolejny zapomniał o należytym utrzymaniu zieleni przy obwodnicy. Wybujałe krzewy utrudniają widoczność kierowcom, pieszym i rowerzystom. Jak donoszą nasi czytelnicy, dochodzi do kolizji. Problem występuje regularnie od kilku lat.

- Proszę o interwencję w sprawie usunięcia żywopłotu wzdłuż ścieżki rowerowej koło ronda u zbiegu ulic Bohaterów Warszawy i 11 Listopada. Rośliny zasłaniają widoczność rowerzystom i kierowcom. Kilkukrotnie doszło tam już do kolizji rowerzystów. Jadąc w kierunku ul. Targowej jest brak widoczności ścieżki rowerowej i jezdni. Czy dopiero tragedia obudzi władze miasta? - napisał do nas czytelnik Bogumił.

Problem istnieje od lat. Co roku historia jest taka sama. W środku lata krzewy rozrastają się do tego stopnia, że utrudniają przejazd rowerzystów i utrudniają życie kierowcom i pieszym. I co roku ratusz nie potrafi zareagować na czas. Kilka lat temu zrezygnowani mieszkańcy nowych bloków przy ul. Bohaterów Warszawy postanowili wziąć w sprawy w swoje ręce i sami przycięli zasłaniający drogę żywopłot.

W tym roku w interpelacji problem opisał radny Michał Skowroński. Samorządowiec apeluje do prezydenta Kotowskiego o przycięcie żywopłotów i krzewów.

- Żywopłoty i krzewy rosnące wzdłuż chodników i ścieżek rowerowych wymagają przycięć pielęgnacyjnych, ponieważ ich gałęzie utrudniają widoczność kierowcom, pieszym, rowerzystom i licznie korzystającym z tego ciągu komunikacyjnego biegaczom, co stwarza niebezpieczne sytuacje mogące powodować potrącenia i wypadki między uczestnikami ruchu. Przycięcie ich do odpowiedniej wysokości poprawi bezpieczeństwo i komfort poruszania się w tym rejonie - argumentuje Michał Skowroński.

Zdjęcie krzewów przy siedzibie banku BGŻ w Ostrołęce nadesłał do nas czytelnik RadosławProblem nie dotyczy tylko obwodnicy. Podobnie jest w innych częściach miasta.
- Tak wygląda wyjazd z parkingu przy banku BGŻ. Samochód nadjeżdżający pojawia się w ostatniej chwili - napisał do nas Radosław.

Czy ratusz zdąży przed zbliżającą się jesienią zadbać o krzewy wzdłuż miejskich ulic? Bardziej optymistycznie zapowiada się przyszły rok. Zaplanowane na jesień 2018 r. wybory samorządowe z pewnością zmotywują urzędników do zajęcia się zielenią w mieście.

Więcej na ten temat:
- Skrzynka skarg: krzaki przy obwodnicy utrudniają widoczność (zdjęcia)
- Mieszkańcy sami wycięli krzaki na obwodnicy?

Wyświetleń: 7441
 
08:56, 07.07.2017 r.

« Powrót do archiwum

Komentarze

xxx
07:29, 07.07.2017 r.
Dopiero jak ktos zginie to może urząd zajmie sie tym :angry:
egon
07:43, 07.07.2017 r.
nie chodzi o usunięcie, ale przycięcie do odpowiedniej wysokości aby widoczność nie była utrudniona.
s
08:17, 07.07.2017 r.
Wytnijcie wszystko,zalejcie betonem ,wtedy bedziecie dobrze widziec.Ptaki przeszkadzaja,bo kraczą ,drzewa bo szumią ,kot bo miauczy ,pies bo szczeka.Postawcie kolejna galerie gdzie łazicie jak zombie z telefonami przylutowanymi do rąk i pustym wzrokiem w ekranie-to sens waszego istnienia..Nie ma sie co dziwic,ze to miasto to zad..pie i młodzi stąd uciekają.Zostają tylko zgredy.
Elo
08:17, 07.07.2017 r.
Szef do pracownika: czemu jeździsz z pustą taczką?
Pracownik: szefie, taki zapie*dol że nie ma czasu załadować
tomkoś
08:24, 07.07.2017 r.
z autopsji:
jadąc ścieżką rowerową prawie wpadłem na osobę jadącą wózkiem inwalidzkim (skrzyżowania drogi rowerowej i pieszej) której kompletnie nie było widać zza wysokich krzewów, ratowałem się gwałtownym hamowaniem z fikołkiem przez kierownicę lądowaniem w krzakach. Na szczęście bez uszczerbku na zdrowiu.
Polecam osobom odpowiedzialnym za utrzymanie zieleni wycieczkę rowerową w miejsca wskazane przez Pana Bogumiła (autora prośby o interwencję).
ai
08:28, 07.07.2017 r.
W odległości 20 m od drogi każde krzaki i drzewa są utrudnieniem i zagrożeniem.
Zawsze może się przytrafić kilkuletnie dziecko, które jest zasłonięte nawet przez przycięty żywopłot.

Bezpośrednio przy ulicy to powinna być najwyżej trawa. Na zieleń "wysoką" to jest miejsce tam gdzie nie stanowi ona zagrożenia.
do s
08:40, 07.07.2017 r.
Nikt nie chce wycięcia, tylko przycięcia do odpowiedniej wysokości, aby była jakakolwiek widoczność. W tej chwili jest niebezpiecznie.
Mag.
08:47, 07.07.2017 r.
Przez taki stan rzeczy moja córka miała zderzenie z rowerzystą.
ai
08:58, 07.07.2017 r.
"Nikt nie chce wycięcia, tylko przycięcia do odpowiedniej wysokości"

Ja chcę WYCIĘCIA. Na zieleń jest sporo miejsca ale nie tam gdzie stwarza zagrożenie.
Bezpieczeństwo jest ważniejsze nić "ładne drogi".
Ile już się zdarzyło wypadków, których przyczyną była m.in. słaba widoczność? Ile wypadków w których ktoś wpadł na drzewo (niekoniecznie ze swojej winy) i przez to konsekwencje były dużo poważniejsze? Nawet jeśli zostanie uznana wina kierowcy to część konsekwencji i tak ponosi podatnik.
Do S
09:04, 07.07.2017 r.
Do s
Posłuchaj jeżdżę tamtędy codziennie i sama na to bluznie bo to prawda i nie ptaki kracza drzewa szumią itd tylko weź wnuczka albo dziecko który ma 110 cm posadz na rower i jedź tamtędy niech wpadnie na niego ktoś szybko jadący dopiero zrozumiesz ludzi którzy tamtędy się poruszają o co chodzi a nie udzielasz się bo nie masz z kim pogadać. U mnie pod blokiem wypadek z tego powodu był kobieta w szpitalu to obcieli żywopłoty ale tam jeszcze nie było więc po co a prezydent miasta tamtędy nie jezdzi więc potrzeby nie ma.
Dz.U. z 2016 poz. 124
09:08, 07.07.2017 r.
Dz.U. z 2016 poz. 124

Te krzaki powinni być wycięte, możną się posiłkować choćby rozporządzeniem podanym wyżej.

Podam tylko fragment dotyczący ruszania.

Punkt 5
5. Przy ruszaniu z miejsca zatrzymania na wlocie drogi podporządkowanej oraz przy wjeżdżaniu na drogę ze zjazdu lub z obiektu i urządzenia obsługi uczestników ruchu bez pasa włączania, w odległości nie mniejszej niż 3,0 m od krawędzi jezdni lub krawędzi ścieżki rowerowej, powinna być zapewniona widoczność drogi z pierwszeństwem przejazdu, co najmniej na odległość widoczności L2 określoną w tabeli:

Z tabeli wyczytujemy, że np dla prędkości 60km/h na drodze kierujący pojazdem pojazdem (samochód, rower i in.) stojący 3 metry od jezdni poprzecznej musi widzieć samochód nadjeżdżający z odległości 90m.


4.1. Przy zbliżaniu się do skrzyżowania po drodze podporządkowanej powinna być zapewniona widoczność drogi z pierwszeństwem przejazdu umożliwiająca podjęcie decyzji o wykonaniu zamierzonego manewru lub o konieczności zatrzymania się przed skrzyżowaniem:

1) ...

2) na terenie zabudowy w odległości od krawędzi jezdni nie mniejszej niż 10 m, jeżeli droga podporządkowana jest klasy GP, G lub Z.

Odległość widoczności L1 pola widoczności, mierzoną wzdłuż drogi z pierwszeństwem przejazdu, określa tabela:

Tu zaś podobnie jak pisałem wyżej:
Przy prędkości 60km/h pojazd dojeżdżający do skrzyżowania i na 10 metrów przed skrzyżowaniem musi widzieć pojazdy nadjeżdżające z z boków z odległości 120 metrów.

Rysunki z rozporządzenia, których nie mogę tu dodać wszystko szczegółowo pokazują.

4.2. W wypadku gdy nie jest możliwe zapewnienie oznaczonego na rysunku 2 wolnego od przeszkód pola widoczności, umieszczonego nad jezdnią na wysokości 1 m, należy dążyć do usunięcia tych przeszkód, zmiany lokalizacji skrzyżowania lub wprowadzenia ograniczeń wynikających z przepisów o ruchu drogowym.


Czy ktoś ma jeszcze wątpliwości, ze krzaki po bokach skrzyżowań należy wyciąć?
Dz.U. z 2016 poz. 124
09:11, 07.07.2017 r.
Krzaki należy przesadzić na dłuższe proste odcinki "obwodnicy"
to samo rozporządzenie dotyczy też widoczności na łukach drogi w pobliżu skrzyżowań.
Karol
10:29, 07.07.2017 r.
A ponadto, czy zauważyliście, jaką" zadbaną", "piękną" zieleń ma Ostrołęka, jakie ukwiecone klomby, w jakiej kondycji młode drzewka, nawet przed takim obiektem jak Aqwapark ?
kierowca
10:40, 07.07.2017 r.
Na drogach powiatowych jeszcze gorszy bałagan. Gałęzie nie usuwane od lat wiszące nad jezdnią, konary tuz przy jezdni, krzewy wrastające w asfalt a także znaki drogowe stawiane przy samym asfalcie przy których trudno się minąć ciężarówkami by nie oberwać lusterek.
Skk
11:34, 07.07.2017 r.
Zadne przycięcie, usunąć całkowicie . Dziecko na rowerku nie bedzie widoczne nawet jak się przytnie. Kto to wymyślił !?
ketuks
12:20, 07.07.2017 r.
no a jak "kopiec kreta" na każdym rondzie utrudnia widoczność to odpowiadają że to po to żeby każdy zwolnił, tylko że pirat drogowy na rondzie ma w nosie zwalnianie.
mala
12:33, 07.07.2017 r.
zgadzam się, malo widac, to już nie są żywopłoty a dżungla... ktoś to posadził i zapomniał, że należy przycinać..
karatyna
14:00, 07.07.2017 r.
Ostrołęka jest zaniedbana totalnie. Widać różnicę, jak się pojedzie do innych miast. No i co się dziwić określeniu "Polska B"? Już taka tu mentalność władzy.
ANNA
16:33, 07.07.2017 r.
To prawda trzeba je wyciac bo stanie sie nieszczescie... I tak bardzo duzo nerwow juz sie napsulo w tym miejscu... I te drobne pijaczki pija za wysokim zywoplotem bo ich nie widac.. dzieci sie boja tamtedy chodzic.. pelno puszek I malych buteleczek po wodce...
Mieszkaniec
17:13, 07.07.2017 r.
To samo jest przy wyjeździe z ul. Dobrzańskiego w kierunku 11-go listopada. Nie nie jestem mieszkańcem tych ulic, aczkolwiek zdarza mi się z nich korzystać. Jednak niestety włączając się z ulicy Dobrzańskiego w ulicę 11-go listopada jest jakaś masakra. Krzewy, które rosną tuż przy ulicy ograniczają znacznie widoczność i trzeba się domyślać czy ktoś się zaraz nie pokarze zza krzewów.
17:15, 07.07.2017 r.
Je.bać kota, i pis.dy siedzące w ułomnym urzędzie ! Na chloste ich i publicznie powiesić !!!
17:16, 07.07.2017 r.
Je.bać kota, i pis.dy siedzące w ułomnym urzędzie ! Na chloste ich i publicznie powiesić !!!
Aleks
18:08, 07.07.2017 r.
Ale halo halo ! proszę mi tu nie przeklinać, bo w pukę klapsa dam !
rew
19:19, 07.07.2017 r.
Są wazniejsze sprawy. Jeden ze waznych pomników zostal zabrudzony przez ptaki. Tam zostana skierowane wszelkie siły i środki. A rowerzysci, Mamy z niemowlakami w wózkach - nie lepiej uważaja jak idą, jadą...
Ostrołęczanin
20:50, 07.07.2017 r.
Przy skrzyżowaniach z 15m z kazdej strony żywopłoty powinny być całkiem wycięte. Takze przy skrzyzowaniu chodnika ze sciezka rowerową. Panie prezydencie prosimy o interwencję. Zgłaszanie problemu na ul. Kościuszki nic nie daje. Ile jeszcze wypadków trzeba?
22:00, 07.07.2017 r.
Ksiadz modli się żeby zielsko samo się skosiło .Po co pracować lub płacić (.
działkowicz
06:55, 08.07.2017 r.
proszę zobaczyć jakie krzewy rosną przy alejkach i na rogach alejek,prezes igospodarz kładą lache ale kase pobirają wopłacie.
lukasz
10:36, 08.07.2017 r.
Kurczę a może zacznijcie ruszać glowa pozatym rowezysta siedzi wyżej i widzi a dzieci powinly zachować szczegulna ostrożność co się robi z tym spoleczenstwe powstaje społeczeństwo inwalidów....
do lukasz
12:14, 08.07.2017 r.
Rowerzysta widzi jak żywopłot ma metr, a nie dwa... Rusz głowę kolego...
Mike
14:47, 08.07.2017 r.
Zieleń miejska jest wizytówka miast. Zascianek zarzadza miastem.
naiwny ekolog
15:56, 08.07.2017 r.
Najlepiej wszystko wyciac i betonem zalac :-( bedziemy mieli sahare w tym miescie juz niedlugo
imie
17:21, 08.07.2017 r.
Wyciąć wszystko.
Madre
20:10, 08.07.2017 r.
Jeżdżę tędy . Racja , należy się tym zająć. Dzisiaj wystraszyłam pieszą . Zahamowałam bo jechałam wolno... :smile:
A...
06:45, 12.07.2017 r.
A ja to się cieszę :) ..... pan S. jest "nowym włodarzem " i widać zna się na rzeczy ..... !!!! :)
Ostroleka
07:27, 12.07.2017 r.
Pan "S" to zna się na wyklęciach i zaklęciach żołnierzy :) a w czasie pracy - wie jak jeździć i zalatwiac prywatę :) a stan miasta hm co jego tam obchodzi ... muzeum ważniejsze !!!!!
« Powrót do archiwum

Szukaj w archiwum

Reklama

Najbardziej poczytne