« Powrót do serwisu Moja Ostrołęka

Czwartek, 30 listopada 2023 r., imieniny Andrzeja, Justyny, Konstantego

Moja Ostrołęka

Archiwum artykułów

Akcja wymiany żarówek w Ostrołęce (zdjęcia)

Członkowie Towarzystwa na rzecz Ziemi i Zielonego Instytutu przeprowadzają społeczną akcję "Zielone światło". W ramach przedsięwzięcia rodziny otrzymują nieodpłatnie energooszczędne oświetlenie. W projekcie uczestniczą m.in. mieszkańcy Ostrołęki i powiatu.

Akcja "Zielone światło" rozpoczęła się w Ostrołęce w niedzielę 20 sierpnia na targowisku przy ul. Zawadzkiego. Tego dnia mieszkańcy miasta i regionu mogli dowiedzieć się dlaczego warto wymienić żarówki na ledowe, korzystać z kolektorów słonecznych i propagować odnawialne źródła energii wśród bliskich. W ramach projektu czterdzieści rodzin z Ostrołęki i powiatu ostrołęckiego (z wybranych miejscowości gmin: Rzekuń, Lelis i Olszewo-Borki) otrzyma też nieodpłatnie energooszczędne oświetlenie.

W tegorocznej edycji - jak zaznaczają ekolodzy - znaczącą grupę stanowią osoby z niepełnosprawnościami o trudnej sytuacji finansowej. W ich domach dokonana zostanie wymiana całego oświetlenia - miejsce tradycyjnych żarówek zajmą energooszczędne ledy. Łącznie wymienionych zostanie ponad 700 lampek. Akcja prowadzona jest we współpracy z Pracownią na rzecz Wszystkich Istot, gminnymi ośrodkami pomocy społecznej oraz Stowarzyszeniem na rzecz Osób Niepełnosprawnych "Pomocna Dłoń" z Ostrołęki.

Dzięki ledowym żarówkom, w domowym budżecie może zostać nawet kilkaset złotych rocznie.

- Projekt "Zielone światło" prowadzona jest po raz trzeci i cieszy się ogromnym powodzeniem. Dotychczasowa pomoc trafiła już do rodzin z 40 miejscowości. Ma ona realny wpływ na wysokość budżetu wielu gospodarstw domowych. Rodzina z Włosienicy z województwa małopolskiego, dzięki wymianie oświetlenia w ramach naszej akcji, zmniejszyła miesięczne rachunki za prąd o blisko sto złotych - mówi Robert Wawręty z Towarzystwa na rzecz Ziemi.

Podczas akcji wymiany żarówek w Ostrołęce, postanowiliśmy towarzyszyć ekologom z aparatem. Mieszkańcy miasta, do których zagościli miłośnicy przyrody, byli bardzo zadowoleni z wymiany zwykłych żarówek na energooszczędne. Jak podkreślają, mają nadzieję, że przyszłe rachunki za energię elektryczną będą znacznie niższe.

Tegoroczna edycja projektu będzie prowadzona również na Śląsku w Rybniku i obejmie 11 rodzin.

Wymiana żarówek w Ostrołęce odbyła się w środę 23 sierpnia.

Zobacz zdjęcia:
Akcja "Zielone światło" w Ostrołęce (23.08.2017)

Wyświetleń: 9714
 
15:48, 23.08.2017 r.

« Powrót do archiwum

Szukaj w archiwum

Reklama

Najbardziej poczytne